Rok 2008 na Maxiorlovi: Drupal 6, videa, zajímavé weby i software

Další rok je za námi, dovolte mi tedy malou rekapitulaci zajímavého dění v oblasti softwaru a internetu, tak jak je zaznamenaly články na Maxiorel.cz. Rok 2008 možná nebyl nabitý tolika softwarovými novinkami jako ten předcházející, neobjevila se nová verze desktopových Windows (pomineme-li betu Windows 7), ale přesto se toho dost událo.

Pro mě osobně (nebo spíš pracovně) byl minulý rok hodně bouřlivý, což způsobovalo výkyvy v pravidelnosti vydávání článků na Maxiorlovi. I přesto jsem se ale snažil zaznamenat ty nejzajímavější novinky a nabídnout vám pohled na zajímavé aplikace a webové stránky.

V roce 2008 mi vyšla také první česká kniha o redakčním sytému Drupal. Začátkem roku v prvním vydání, které bylo po chvíli rozebráno, v druhé polovině roku pak vyšlo vydání druhé. Zintenzivnil jsem články o Drupalu zde na Maxiorlovi, připravil jsem první video věnované zajímavostem v tomto systému a tento rok se můžete těšit na další.

Začněme ale popořádku. Nebudu zde uvádět odkazy na úplně všechny články, zkusil jsem vybrat ty nejzajímavější.

Leden - OpenOffice.org online, AVG 8

První měsíc roku 2008 jsem začal s představením online podoby kancelářského balíku OpenOffice.org. Přes videoukázku komunikátoru QIP jsme se dostali k návrhu tetování online, kalkulačce v Google a Firefoxu, a vytváření souborů sitemap. Leden 2008 byl také posledním dnem zakladatele Microsoftu Billa Gatese v této firmě.

Ty z vás, kdo mají webové stránky, zaujal aktualizovaný přehled linkovacích služeb. Něco podobného připravím i letos, náměty a upozornění na nové služby mi můžete psát do mailu. V lednu se objevilo také AVG 8 nebo tweakovací program pro Windows, XdN Tweaker. Na zdejší poměry vyšší počet komentářů rozpoutal článek o Citibank a telefonním spamu. Postesklo se mi po starých počítačových časech.

Únor - Solitaire, flauntR, Drupal 6

V únoru jsem vám představil online foto editor flauntR, rýpnul jsem si do hráčů Solitaire a nabídl tip pro přeskládání programů na liště úloh ve Windows. Velmi vás zaujala aplikace pForm pro tvorbu webových formulářů. Majitelé webových stránek zase zaujala možnost vložit si na web kontaktní formulář pomocí Google Talku.

V únoru se také objevil Drupal 6. To bylo samozřejmě skvělé, přinesl řadu vylepšení v administrační části a otevřel cestu pro vytvoření mnoha nových zajímavých modulů. Sám o sobě však nebyl pro velké weby použitelný, chyběla nová verze Views i CCK. Kdo je potřeboval, musel si půl roku počkat.

Březen - webové operační systémy, Safari 3.1

První jarní měsíc jsme odstartovali přehledem webových operačních systémů, pro fanoušky Drupalu jsem připravil seznam zajímavých RSS zdrojů, pro hračičky zase překladač jmen do japonštiny. Koukli jsme na portable aplikace, zastal jsem se důchodců, rýpnul si do počítačových všeználků a ukázal na videu novinky z prohlížeče Safari 3.1. Na konci měsíce jsem si „postěžoval" na Windows Vista.

Duben - WordPress 2.5, GTS Novera

V dubnu se objevil nový WordPress 2.5, se kterým vás svým článkem seznámil Jakub Machala. Zkusili jsme odstranit červené oči ve Windows Fotogalerii, vylepšit Windows Live Messenger a zálohovat Firefox. Ani v dubnu jsem nevydržel si do někoho nerýpnout - tentokrát to (po právu) odnesla GTS Novera. Jak je vidět v komentářích, nebyl jsem a nejsem sám, kdo řešil problémy s ADSL.

Od dubna se na Maxiorlu začal velmi nenápadně a občasně objevovat i hardware. První vlaštovkou byla recenze Wi-Fi routeru WELL PTI-1605G. V závěru dubna jsme se podívali na fotobanky online a drupalovský modul Pathauto.

Květen - FCKeditor vs. TinyMCE

Pátý měsíc roku 2008 jsem odstartoval srovnáním dvou nejpoužívanějších vizuálních editorů na webu - FCKeditoru a TinyMCE. Rozběhl se nepravidelný seriál Jak vydělávat se svým webem, rýpnul jsem si do tvůrců programů pro čištění počítače a porovnal několik webů pro tvorbu omalovánek online.

V květnu jsem se vám také pokusil vysvětlit, proč si myslím, že češtiny do her je zbytečné hledat a lepší je to bez nich. Google v tu dobu ještě nabízel svůj Google Browser Sync pro zálohu Firefoxu, později ale oznámil ukončení jeho vývoje.

Červen - IETester, Goosh.org, Acrobat.com

Pro vývojáře webových stránek jsem připravil tip na program IETester, který nabízí zobrazení webu s různými verzemi vykreslovacího jádra Internet Exploreru. Řadu z vás zaujalo i propojení MS Expression Web a WinSCP. Na ty, kdo raději web čtou, než vytváří, čekala ukázka webu TN.cz z roku 2003. Pamatujete si, co bylo na této doméně před více, jak pěti lety?

Objevila se zajímavá aplikace Goosh.org umožňující ovládat Google v režimu příkazového řádku. Připravil jsem vám kompletní český návod. Ty z vás, kdo mají GPS, jistě bude i dnes zajímat Microsoft Pro Photo Tools, program přiřazující zeměpisné souřadnice k fotografiím. V půlce června jsem se pokusil osvětlit výhody používání Windows Live ID a ukázal povedený web s Drupalem, The Vintage Aviator. Na Drupal.org najdete několik užitečných modulů, které vznikly právě kvůli tomuto webu.

Chcete-li se kouknout, na kterých webech se nachází konkrétní obrázek, použijte vyhledávač TinEye. Vytváříte-li dokumenty PDF, podívejte se zase na Acrobat.com, službu pro tvorbu a sdílení PDF zadarmo.

V červnu jsem se pustil do úvahy o černé budoucnosti softwaru pro Windows, o tom, jestli je Zoner Photo Studio konkurencí Photoshopu a představil jsem zajímavý doplněk pro Internet Explorer, IE7Pro.

Červenec a srpen - Delphi for PHP 2.0, FotoViewr, Microsoft Desktops

O prázdninách jsme se zkusili bránit vykradení webu. Aktualizoval jsem přehled vypalovacích programů zadarmo, zrecenzoval Delphi for PHP 2.0, porovnal (a rýpnul jsem si) MS Office a OpenOffice.org, představil zajímavý doplněk PicLens (nyní Cooliris) a seznámil jsem vás s technologií Deep Zoom. Ta se objevila v Silverlightu 2, který byl vydán o něco později.

Jako jeden z prvních jsem přinesl článek o 3D fotogalerii pro váš web vytvářené online aplikací FotoViewr. Máte-li web, pak si ji určitě připomeňte. S jinou online aplikací, fotoeditorem Picnik, jsme se pustili do bělení zubů. Zkusili jsme vytvořit postavičky ze Simpsonů, vytvářet poškozené soubory a propojit Google Analytics s Firefoxem.

Koncem prázdnin Microsoft nabídl dvě zajímavé aplikace: vylepšený spouštěč Speed Launch a správce virtuálních ploch Microsoft Desktops.

Září - Red Alert zadarmo, Acquia Drupal

V září jsem objevil legendární strategii Red Alert v plné verzi zadarmo (a legálně) a zkusil si ji zahrát ve Windows Vista a Windows XP. Vyzkoušel jsem Microsoftí program na koláže z fotek, zkusil tvorbu zrcadlového obrazu a grafů v PHP. Microsoft zaktualizoval svůj Pro Photo Tools 2, pro Firefox se objevil 3D přepínač stránek.

Dries Buytaert vypustil do světa Acquia Drupal, upravenou verzi Drupalu s několika doplňkovými moduly v již základní výbavě. Navzdory různým klepům to neznamenalo a myslím, že ani nebude znamenat, konec zdarma dostupného Drupalu.

Říjen - Moba LiveCD, Norton UAC

V říjnu jste mohli vyzkoušet spustit Linux ve Windows a přečíst si, jak jsem se snažil dostat na Invex coby novinář. Google představil nový prohlížeč Google Chrome - pro jeho uživatele jsem přinesl návod na zálohování. Objevil jsem zajímavé vylepšení UAC ve Windows od Symantecu a vzorník barev Colour Picker. Pokud máte problém s rychlým prohlížením velkých (rozuměj gigapixelových) obrázků, doporučuji vyzkoušet program FastPictureViewer. Koncem října jsem zrevidoval svůj pohled na Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat.

Jeden ze čtenářů Maxiorla požádal o zveřejnění svého životopisu, kterých chtěl získat práci v oboru IT. Životopis byl napsaný opravdu svérázně, řada z vás jej považovala za vtip. Skutečnost však byla taková, že jednoho zoufalého čtenáře byl míněn vážně. Pokud jste nečetli, doporučuji se podívat, jak by životopis asi neměl vypadat.

Listopad - WebSlices, Kasperky zadarmo

Předposlední měsíc v roce jsem opět začal rýpnutím - tentokrát do lidí na prezentacích. Ukázal jsem, jak je snadné upravit weby pro WebSlices - novinku v Internet Exploreru 8. Podívali jsme se na Kasperky Antivirus zadarmo, seznámil jsem vás s problémy okolo upgradu Drupalu 5 na Drupal 6 a po roce připomenul jedno svérázné vánoční přání.

Prosinec - video o Drupal 6

V prosinci jsem měl živou přednášku o redakčním systému Drupal. Ukázal jsem vám, že PDF Creator neslouží pouze k vytváření PDF. V prosinci jsem zveřejnil první video věnované redakčnímu systému Drupal - obrázky v Drupalu pomocí modulů Inline, Imagecache a Lightbox2.

Řadu z vás pobavila lokalizace mobilního telefonu přes internet a online aplikace PhotoFunia, nabízející zajímavé využití pro fotografie obličejů. Konec roku jsem uzavřel seznamem 10 modulů pro úsporu času v Drupalu a tipem na novoroční přání.

Jan Polzer

Na závěr mi dovolte několik osobních poznámek. Několikrát jsem byl příjemně překvapen, že mě lidé poznali (podle jména i podle „ksichtu"). V řadě případů však stále měli za to, že jsem Jan Polzer ze Živě a Computeru. Začátek roku 2008 mi v tomto příliš nepřál a snaha o to, aby moje články a jméno byly více vidět (čili chtěl jsem psát a psal jsem i jinam), vedla k nepříliš přátelskému rozchodu mě a časopiseckého oddělení Computer Pressu.

Od poloviny roku 2008 působím jako šéfredaktor webového magazínu o softwaru ExtraWindows.cz provozovaného vydavatelstvím Extra Publishing. Kromě toho píšu do několika tištěných časopisů, které Extra Publishing vydává.

V první polovině roku 2008 jsem vytvořil také několik nových webů. U řady dalších klientů jsem se však setkal s neochotou platit faktury - dopadlo to poměrně velkými finančními ztrátami z mé strany (neinvestoval jsem „jen" čas), hořkostí a tím, že momentálně nevím, zda má v České republice vůbec smysl pro někoho na tvorbě webů pracovat. Všem svým klientům, se kterými byla spolupráce po finanční stránce bezproblémová, tímto děkuji.

Co bude dál?

Pokud nenastanou nějaké vážné problémy, tak Maxiorel určitě poběží dál. Zatím ještě nevím, jak naložím se sekcí novinek a tiskových zpráv, o pravidelné články ze světa softwaru, tvorby webu a programování však určitě nepřijdete. Rád bych několikrát do měsíce připravil video o redakčním systému Drupal, na to první přišla řada kladných ohlasů. To nejbližší bude věnováno modulu Views v Drupalu 6, tvorbě stránek a bloků.

Většina článků se zřejmě objeví v anglické podobě i na Maxiorel.com nebo dalších webech v angličtině, které provozuji. Především tedy na webu o zálohování Backup HowTo. Máte-li náměty na zajímavé články, napište mi.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru