WELL PTI-1605G – modem s dokonale snadným nastavením

Dubnovou novinkou na trhu ADSL modemů je produkt, který kombinuje ADSL 2/2+ modem a WiFi router do jediné krabičky. Zařízení WELL PTI-1605G je ideální nejenom pro domácnost, kde je více počítačů nebo notebooků s bezdrátovým připojením na WiFi, ale především do firem, kde využijete jeho osmi ethernetových portů. Výbava nového WELLu je tedy poměrně velká, pojďme se na něj kouknout trochu podrobněji.

Internetové připojení pomocí ADSL u nás patří k jedněm z nejoblíbenějších, koneckonců telefonní linky, na kterých je ADSL možné provozovat dnes najdete i v menších vesnicích. WELL PTI-1605G podporuje ADSL 2/2+, což znamená, že si poradí i s novou generací ADSL, na které je možné provozovat internet rychlostí vyšší než 4 Mb/s. WELL PTI-1605G zvládá až 24 Mb/s pro download a 1 Mb/s pro upload.

Po připojení modemu k internetu budete chtít propojit počítače. Prvotní nastavení si vyžádá ethernetový kabel, jelikož WiFi je na modemu ve výchozím stavu vypnuto. Otázka nastavení modemu pro příjem internetu přes ADSL je otázkou deseti vteřin, zprovoznění WiFi pak otázkou minut, záleží na tom, jak jste šikovní a zda budete potřebovat manuál.

WiFi funkcionalita WELL PTI-1605G umožňuje bezdrátový přenos dat maximální rychlostí 54 Mb/s, což odpovídá standardu 802.11g. Pro zabezpečení přenosu využijete jak jednoduché WEP šifrování (64, 128 nebo 256bitové), tak bezpečnější WPA a WPA2, případně WPA s podporou PSK nebo RADIUS server.

WELL PTI-1605G

WELL PTI-1605G obsahuje DNS server, takže stačí jen připojit počítač pomocí kabelu nebo přes WiFi, počkat na automatické přidělení IP adresy a jste hotovi. Samozřejmostí je vestavěný firewall, filtrování IP adres a jednoduchá statistika s informacemi o přenesených datech.

Nenápadný pomocník

WELL PTI-1605G je malé zařízení, jehož schránka je tvořena plastem s hrubým povrchem v klasické šedobílé počítačové barvě. Přední panel je černý a najdete na něm několik signalizačních diod. Na rozdíl od některých jiných ADSL modemů vás diody nebudou v noci rušit tím, že by osvětlovaly půlku místnosti. WELL je v tomto směru opravdu umírněný, a pokud si pamatujete jeho kdysi u nás tak rozšířené 56 kbps modemy, jistě mi dáte zapravdu, že to byla vždy jeho vizitka.

WELL PTI-1605G

Jedinou výtku k vzhledovému a hardwarovému provedení WELL PTI-1605G mám směrem k napájecímu adaptéru. Vzhledem k rozměrům modemu mi adaptér připadá neskutečně velký a těžký.

Montáž modemu

Fyzická montáž modemu není složitá. Jestliže využijete 20% slevu, kterou jeho distributor nabízí při objednání spolu s ADSL připojením a budete si vše montovat sami, nemusíte se bát, že byste to nezvládli. V krabičce je spolu s modemem veškerá potřebná kabeláž a ADSL splitter umožňující rozdvojit telefonní linku směrem k modemu a vašemu telefonu.

Modem stačí zapojit do elektřiny, podle schématu propojit s telefonní linkou a splitterem a případně přišroubovat WiFi anténku. Nyní zbývá jediné, a sice nastavení modemu po softwarové stránce.

Nastavení WELL PTI-1605G

Postup k nastavení modemu najdete detailně napsán na přiloženém letáčku. Po propojení počítače s modemem pomocí ethernetového kabelu stačí spustit webový prohlížeč, zadat adresu http://10.0.0.138/ a počkat na přihlašovací formulář. V modemu běží speciální linuxový systém, který vám umožní měnit nastavení pohodlně v prohlížeči. Zkušenější uživatelé mohou využít také Telnet.

Přihlásíte se s přiloženým jménem a heslem, klepnete na záložku Setup, zadáte přihlašovací jméno a heslo k ADSL (které byste měli vědět od poskytovatele připojení), klepnutím na jedno tlačítko vše uložíte a nastavení máte hotovo. Čili opravdu je to otázka několika vteřin, než se přihlásíte, vyplníte dvě políčka a klepnete na tlačítko pro uložení nastavení.

Problémy se každopádně mohou vyskytnout v případě, že váš poskytovatel internetu používá nějaké zastaralé nastavení. Modem, který jsem měl zapůjčen k testování, počítal ve výchozím nastavení s typem připojení PPPoE. Jestliže váš operátor používá starší PPPoA, budete muset výchozí nastavení modemu zrušit a vytvořit úplně nové, čímž si odblokujete možnost zvolit právě PPPoA. Nic komplikovaného to není, ovšem dovedu si představit, že méně zkušené uživatele by to mohlo potrápit.

Podle vyjádření distributora se však usilovně pracuje na nové verzi firmwaru (nastavení modemu), který bude vyhovovat všem internetovým poskytovatelům ADSL v České a Slovenské republice.

WELL PTI-1605G a nastavení WiFi

Nastavení WiFi samozřejmě probíhá také v administračním rozhraní přes webový prohlížeč. Nejprve je potřeba jej vůbec zapnout, poté můžete pokračovat dále. Každopádně už nejde o hračku pro začátečníky. Vše je sice srozumitelné, obdržíte i návod, ale samotné WiFi považuji za složité pro nastavení méně zkušeným uživatelem i přímo v počítači, natož pak v modemu. Pokud se tedy necítíte, doporučuji požádat někoho zkušenějšího.

Prohlídka administračního rozhraní

Jak vypadá administrační rozhraní modemu WELL PTI-1605G, se můžete podívat na následujícím videu.

Stáhněte si Flash Player k prohlížení tohoto videa.

var s1 = new SWFObject("/sites/default/files/player/mediaplayer.swf","mediaplayer","500","500","7"); s1.addParam("allowfullscreen","true"); s1.addVariable("width","500"); s1.addVariable("height","500"); s1.addVariable("file","/sites/default/files/pictures/clanky/2008/04duben/well/wellpti1605g.swf"); s1.write("container");

WELL PTI-1605G – rychle nastavený modem

Tento modem doporučuji všem, kdo se nechtějí zdržovat s nastavením. Je vhodný pro méně zkušené uživatele, kteří však mají alespoň základní znalosti k tomu, aby jej podle návodu propojili a otevřeli administrační rozhraní ve webovém prohlížeči. Díky unikátní výbavě osmi ethernetovými porty jej využijete ve firmách, resp. v kancelářích, kde je potřeba propojit více počítačů. Použití tohoto osmiportového modemu výhodnější, než kombinace klasického čtyřportového s připojeným switchem. Jen počítejte s tím, že dodaná kabeláž slouží pro spojení jen s jedním počítačem a navíc není nijak dlouhá.

WELL PTI-1605G představuje také zajímavou volbu pro domácnosti, kde se počítá s více PC a využitím různých doplňkových služeb, jako je VoIP nebo IP TV. Osm portů pak stoprocentně oceníte.

Další informace o modemu najdete na stránkách jeho distributora, společnosti Joyce. Související odkazy jsou zde:

Tip: Podívejte se, Jak propojit mobil s TV.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Docela zajímavý produkt, přesto nechápu, proč výrobci nejsou schopni splnit několik mých základních požadavků :)

zařízení vše v jednom:

- ADSL modem
- router
- Wi-Fi
- gigabit switch 4 porty minnimálně
- 1 nebo 2 USB 2.0 porty schopné obsloužit externí pevný disk

Nic podobného není, proč? Škoda :(

Profile picture for user Jan Polzer

V kombinaci dvou produktů už toho dosáhneš, což mi říká, že na vině nedostupnosti produktu vše-v-jednom bude mít velký podíl marketing a snaha výrobců co nejvíce vydělat.

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru