Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

O zajímavých projektech vznikajících v rámci Microsoft Research se na Maxiorel.cz čas od času zmiňuji. Před pár dny se objevil další zajímavý program. Microsoft AutoCollage 2008 je určen k vytváření koláží z vašich fotografií. Máte-li nějaké zajímavé fotky z dovolené, stačí programu říct, kde je najde, a během chvilky vám z fotek vytvoří pěknou koláž. Vyzkoušejte jej.

Microsoft AutoCollage 2008 si stáhnete v podobě necelých 7 MB velkého instalačního balíčku MSI. Instalace není ničím výjimečná, stačí odsouhlasit licenční ujednání a pokračovat tlačítkem Next. Po dokončení instalace můžete AutoCollage spustit ikonkou na ploše.

Vytváříme koláže z fotek

Program AutoCollage obsahuje minimum ovládacích prvků. Jako takový by tedy neměl dělat problém s ovládáním ani méně zkušeným uživatelům. Po jeho spuštění se vám zobrazí fotografie, které se nachází přímo ve složce Obrázky. Pokud AutoCollage najde nějaké malé snímky, zobrazí hlášení o tom, že tyto byly ignorovány kvůli malým rozměrům a nebyly pro tvorbu koláže použitelné.

Na pravé straně okna programu najdete panel Image Browser. I ten by měl být nastaven na výchozí složku s obrázky ve Windows. Obsahuje však stromovou strukturu, pomocí které se můžete přepínat na další podsložky. Pokud vám ani toto nestačí, klepněte na tlačítko se třemi tečkami a v dialogu si vyberte libovolnou složku na disku, kde se nachází fotky pro vytvoření koláže.

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Pomocí táhla nastavte počet obrázků, které by se měly v koláži objevit. Nechcete-li konkrétní výběr ponechat na AutoCollage, pak doporučuji připravit si složku, do které zkopírujete jen několik obrázků, které chcete mít v koláži.

Nastavení koláže

Klepněte na tlačítko Options. V dialogu si pak vyberte velikost koláže. Míry jsou bohužel udávány v palcích, program asi příliš nepočítá s použitím mimo USA/UK. Rozklepnutím nabídky Advanced zobrazíte sadu táhel pro nastavení rozmístění obrázků a jejich překrývání.

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Microsoft AutoCollage 2008 je schopen rozpoznávat obličeje na fotografiích. Chcete-li tuto vlastnost zapnout a mít tak jistotu, že se v koláži neobjeví například jen půlka tváře, přepněte se v nastavení na záložku Input a zapněte Display detected faces. Obličeje můžete natažením rámečku označit také ručně - poté, co aktivujete volbu Allow manual face detection.

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Jak automatická detekce obličeje funguje, si můžete pohlédnout na následujícím screenshotu:

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Vytvoření koláže

Fotky máte tedy vybrány, potřebné nastavení připraveno, můžete se pustit do vytvoření koláže z vašich fotek. Klepněte na tlačítko Create a sledujte efektní animaci, během které se fotky zamíchají, AutoCollage vybere několik náhodných, zobrazí je na karuselu a posléze ukáže hotovou koláž z fotek.

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Pokud s výsledkem nejste spokojeni, stačí táhlem upravit počet snímků v koláži a stisknout tlačítko Create znovu.

Microsoft AutoCollage 2008: program na koláže z fotek

Co s koláží dále?

Hotovou koláž z fotek můžete po stisku tlačítka Desktop umístit na pozadí plochy. Vytvoříte tak vlastně tapetu smíchanou z vašich fotografií. Hotovou koláž lze uložit jako obrázek ve formátu JPEG - klikněte na tlačítko Save a vyberte složku, do které koláž uložíte. Chcete-li koláž odeslat e-mailem, pak klepněte na příslušné tlačítko a počkejte než AutoCollage zavolá váš poštovní program a vnutí mu obrázek jako přílohu nové zprávy.

Není to zadarmo

Microsoft AutoCollage 2008 bohužel není zadarmo a ani ve zkušební 30denní verzi nevytvoříte koláž úplně bez kazu. Tím je vodoznak, který se na kolážích objevuje. Plnou verzi programu můžete pořídit za £19.90 nebo $19.95. Vzhledem ke kurzu dolaru bude vhodnější asi nákup v této měně. Myslím si, že i tak je ale cena přehnaná. Nástroj pro koláže je součástí i jiných obrázkových programů (viz třeba Picasa). Zhruba poloviční částka by byla vzhledem k tomu, že je AutoCollage jednoúčelově zaměřen, přiměřená.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den, ráda bzch si program Autocollage 2008 zakoupila. Nevíte, kde nebo jak se dá koupit?

Děkuji Hiclová

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru