Upravte si weby pro Web Slices a Internet Explorer 8

Možná jste již zaregistrovali, že Internet Explorer 8 přinese zajímavou novinku v podobě funkce/technologie Web Slices. Uživatel si bude moci na kompatibilním webu vybrat nějakou oblast, kterou kliknutím na ovládací prvek přidá coby tlačítko do lišty prohlížeče. Tímto tlačítkem se pak uživateli daná část stránky kdykoli zobrazí v malém panelu. Využití? Rychlé zprávy, ceny produktů, horoskopy, počasí, zprávy z chatu... Implementace Web Slices na webu je velice jednoduchá.
reklama

Pokud jste tento týden byli na Microsoft Developer Days 2008, tak s největší pravděpodobností víte, jak na to. Web Slices fungují poměrně jednoduše a v praxi jim stačí úprava definic tříd kaskádových stylů v HTML struktuře vašich webů.

Úprava je velice snadná, myslím si, že na spoustě webů ani není nutné nijak strukturu HTML předělávat. Opravdu stačí jen doplnit třikrát potřebný zápis class a použít alespoň jeden identifikátor DIVu, který bude panel pro Web Slices nabízet.

Implementace Web Slices

Prvním požadavkem tedy je, abyste DIVu, který bude použit pro Web Slices přiřadili jednoznačný identifikátor. Dopište tedy id="něco". Tento požadavek je zde kvůli tomu, aby byl Internet Explorer 8 schopen data ze stránky vypreparovat. Stejný DIV dále musí mít class="hslice".

Každý z panelů pro Web Slices potřebuje nějaký název. Ten se zobrazí, spolu s favicon webu na tlačítku v liště. HTML elementu, který bude tento název obsahovat, přiřaďte class="entry-title". Může to být odstavec P, ale třeba i některý h nadpisů H (H1, H2 atd.).

Poslední věc, kterou musíte pro podporu Web Slices na svém webu udělat, je doplnění class="entry-content" do elementu, který bude obsahovat příslušný obsah panelu zobrazovaného jako Web Slice. Celá struktura HTML kódu by pak měla vypadat nějak takto:

<div class="hslice" id="muj-web-slice">

<p class="entry-title">Zajímavé informace</p>

<div class="entry-content">

tady bude nějaký obsah...

</div>

</div>

Web Slices a Drupal

Technologii Web Slices je také velmi jednoduché implementovat do redakčního systému Drupal. Stačí výše naznačeným způsobem upravit strukturu generovaného HTML v použitém tématu vzhledu. Pro ilustraci jsem zvolil téma z Maxiorla a ukázku úpravy bloků v bočních panelech tak, aby je bylo možné použít jako Web Slice. Moje téma vzhledu obsahuje soubor block.tpl.php, který definuje úplně jednoduchou strukturu bloků - DIV, nadpis a další DIV s obsahem:

<div class="block block-<?php print $block->module; ?>" id="block-<?php print $block->module; ?>-<?php print $block->delta; ?>">

<h2 class="title"><?php print $block->subject; ?></h2>

<div class="content"><?php print $block->content; ?></div>

</div>

Úprava tedy bude naprosto jednoduchá. Do prvního DIVu doplníme class="hslice". Titulek H2 použijeme pro název Web Slice, čili doplníme k němu class="entry-title". Poslední úpravou je vložení class="entry-content" do DIVu s obsahem bloku. Kód šablony pro blok Drupalu pak bude vypadat následovně:

<div class="hslice block block-<?php print $block->module; ?>" id="block-<?php print $block->module; ?>-<?php print $block->delta; ?>">

<h2 class="title entry-title"><?php print $block->subject; ?></h2>

<div class="content entry-content"><?php print $block->content; ?></div>

</div>

Všimněte si, že jsem neřešil ID označení hlavního DIVu. To již bylo součástí původní šablony. Samozřejmě, pokud by tomu tak nebylo, musel by se nějaký identifikátor doplnit. Připomínám, že ID musí být pro každý element v HTML struktuře odlišné. Pokud byste chtěli implementovat Web Slices jen pro nějaké panely, nebyl by problém vytvořit podmínku v PHP, které by potřebné třídy doplňovala jen v případě, že by drupalovský identifikátor bloku, tedy proměnná $block->delta, odpovídal konkrétní hodnotě.

Šablonu překopírujte na web a vyzkoušejte. Po najetí myší nad blok by se měl objevit zelený rámeček okolo každého bloku, když klepnete na zelenou ikonku, Internet Explorer 8 si vyžádá potvrzení pro vložení Web Slice na panel.

Upravte si weby pro Web Slices a Internet Explorer 8

Upravte si weby pro Web Slices a Internet Explorer 8

Upravte si weby pro Web Slices a Internet Explorer 8

Jak vidíte, ještě by se mělo zapracovat na kaskádových stylech, aby se obsah ve Web Slice zobrazoval ve stejné podobě jako na webové stránce. IE8 při zobrazení DIVu z Web Slice tento DIV obalí značkou BODY a vytvoří z něj tak jednoduchou HTML stránku. S tím je třeba při návrhů stylů počítat.

Podrobnější informace k vytváření Web Slices najdete v dokumentaci na MSDN. Mimo jiné jsou zde uvedeny i další parametry pro nastavení aktualizací vytvořených Web Slices. Kromě Maxiorla můžete vidět Web Slices v akci i na ExtraHardware.cz (boxík s novinkami na titulce) nebo na Seznam.cz.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru