Sousedi a všeználci – pohroma pro počítačové začátečníky

Každý někdy s počítači začínal, a každý z nás někdy potřeboval poradit. I když se momentálně považuji spíše za zkušeného uživatele počítačů, sám občas uvítám nějakou radu (především co se týče výběru hardwaru). Ovšem každý, kdo o radu žádá, by si měl uvolit, koho o ni žádá. Poslední dobou se totiž setkávám s tím, že samozvaní odborníci, kteří chtějí v dobré víře počítačovým začátečníkům pomoci, jim spíše ztíží život.

Zkuste si sami sebe představit v roli člověka, který má počítač pár týdnů (nebo i měsíců), a neví, proč se mu v systémové liště ve Windows objevuje žlutý štítek s vykřičníkem. Člověka, který nechápe, že počítač není ultrarychlá televize, a tak je nutné u něj chvíli čekat (viz starší článek o čekání u počítače). Když se v blízkosti takového začátečníka objeví někdo, kdo se tváří jako zkušený počítačový odborník, je s nadšením přiveden ke svatostánku uprostřed obýváku, na kterém se majestátně vypíná monitor, klávesnice, myš a samozřejmě počítačová skříň (anebo notebook).

Jak začátečník počítačového odborníka pozná? Existuje několik zaručených vodítek:

  • Postavil si vlastní počítač z nakoupených součástek
  • Rozmontoval tři počítače a postavil z nich jeden
  • Stahuje si programy ze Slunečnice a podobných
  • Umí „kreknout ofisy“
  • Vždy má zadarmo nejnovější programy a navíc se o ně rád podělí
  • Přečetl si časopis pro začátečníky a pracně nabyté zkušenosti předává v levných PC kurzech

To je samozřejmě jen několik charakteristik lidí, kteří se v očích začátečníků jeví jako „opravdoví“ počítačoví odborníci. Oproti opravdovým odborníkům bez uvozovek mají jednu neskutečnou výhodu – rádi si pokecají, mají více času, a především prý dokonale vědí, co začátečník ještě na svém počítači potřebuje.

S chutí do toho a rychle od toho

Když se takový pseudoodborník ocitne u počítače začátečníka, je to pro něj vyloženě ráj (alespoň tak si to představuji, do hlavy jim nevidím). Najde tam téměř čistou instalaci Windows doplněnou jen o nějaký třicet dnů fungující antivir nebo OEM verzi kancelářského balíku, který byl součástí dodávky nového počítače. Je to tedy pole neorané a zároveň výzva pseudoodborníka k tomu, aby ukázal, co v něm spočívá.

Prvním krokem je nahrazení OEM verze MS Office za OpenOffice.org. Alternativou je nahrazení OpenOffice.org za pirátskou verzi nejnovějších MS Office v té nejvybavenější verzi. Následuje instalace ACDSee nebo dnes spíše již Zoner Photo Studio, samozřejmě s pokoutně získaným sériovým číslem. K občasným kresbičkám je potřeba Photoshop, s ničím menším se přeci skutečný odborník nemůže spokojit.

Pak to jde již poměrně rychle. Komunikační programy plné reklam, doplnění „nezbytných“ nástrojových lišt do webového prohlížeče, oznamovačů nových zpráv, defragmentačních programů, her a hříček atd. Celkem je potřeba nainstalovat alespoň několik desítek nezbytných freewarových, sharewarových a adwarových programů. Reklama se nakonec odstraní nějakým bezpečnostním programem, nejlépe tím, co je už v počítači a je k němu doplněn tzv. krak – přeloženo do češtiny jako vylepšení funkčnosti.

Aktualizace ovladačů

Opravdovou výzvou je však aktualizace ovladačů. Byl by hřích nechat v počítači stabilní verzi ovladače, která sice funguje bez problémů, ale je již několik týdnů nebo měsíců stará. Šup tam s nejnovější betaverzí, alespoň hry, které jsou začátečníkovi přislíbeny někdy na příště, poběží rychleji.

Co následuje po odchodu samozvaného odborníka? Začátečník lapající po dechu. Jednak je rád, že má konečně všechno potřebné programové vybavení (byť o ně nestál, nebo je asi nikdy nespustí), jednak přemýšlí, kdy se s ním naučí pracovat. Protože takto vytuněný počítač je pro začátečníka spíše neštěstím, následuje ještě několik návštěv pana odborníka, které mohou skončit i totální reinstalací systému a nadávkami na Microsoft a jeho neschopné programátory. Hlavně zamést všechny stopy po své neschopnosti.

Zaplať Pán Bůh, za podobné bastlíře. Nebýt jich, přišla by další skupina odborníků o podstatnou část svých příjmů. Během posledních pár týdnů jsem byl svědkem toho, jak jsou opravy počítačů po zásahu všemožných chytrolínů, vyloženě zlatým dolem. Ovšem pozor, i skutečný pan opravář může být trouba… Dalším problémem je, že technik v dobré víře něco upraví, ale zapomene na nějaký jiný zgarb, co tam nechal hodný pan chytrolín. Výsledkem je doživotní zanevření a nedůvěra k placeným technikům a pokorná žádost u chytrolína, který dá vše za doprovodu patřičných komentářů do relativního pořádku.

Máte negativní zkušenosti s výše uvedenými pomocníky? Nebo jste jedním z nich a myslíte si, že tu plácám nesmysly? Opět budu rád za jakékoli slušné názory (tedy i s podpisem) v komentářích pod článkem. A samozřejmě budu rád, když své zkušenosti vyjádříte i v aktuální anketě vpravo.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

S těma office spíš naopak: takový chytrolín tam hned dává nejnovější cracklé MS Office, protože "woe ty voupenvofissy jsou pro socky".

Takového chytrolína měl bratránek, pak jsem k němu každý měsíc jezdil opravovat co on podělal. Pak jsem se naštval, po dohodě s ním jsem mu instaloval Kubuntu. Bratranec je spokojený, protože mu to funguje, já jsem spokojený protože tam nemusím jezdit a pan chytrolín má smůlu protože se v "Linux si tam dát nenechej, ten není legální!!" nevyzná.

Profile picture for user Jan Polzer

:-) docela jsem zvědavý, jak to bude vypadat, až někdy nastane doba, kdy se v Linuxu vyznají i oni páni chytrolíni.

návštěvník

Já bych vás opravil: "až nastane doba kdy si budou myslet, že se v Linuxu vyznají...." ;-)
Tak mu asi řeknu, že to, co potřebuje je Macbook :)

návštěvník

Dá se říci, že se považuji za poměrně znalého uživatele, který má celkem přehled - alespoň v některých oblastech. Takže i já jsem často žádán o radu, nebo o pomoc s počítačem. Podle výše uvedených slov naštěstí nejednám :), ale už jsem také musel nastavovat mnoho počítačů po zásazích těchto "odborníků".

Osobně se nikomu neodvažuji nijak radit v oblasti, do níž příliš nevidím, tj. třeba do Linuxu, nebo mě neznámého software, bych se nijak zvlášť nepouštěl. Pokud jde o Windows, tak předně doporučuji uživatelům nákup legálního systému, pokud mají nějaký ten crack, protože mě nebaví opravovat jejich "ilegální" Windows, kde musí člověk udělat dvakrát tolik práce, k tomu, aby jim do systému vůbec nějak dostal aktualizace bez "otravných hlášek Microsoftu". Pokud instaluji nějaký software, pak se jedná většinou o freeware, či open source.

Poučím člověka o bezpečném používání PC v prostředí internetu, systémových oprávněních, doporučím standardní uživatelský účet, případně nastavím veškerý nainstalovaný software tak, aby pod "omezeným" účtem dokázal pracovat normálně.

Jinak vyznávám zásadu - když to běží, nevrtat do toho, takže pokud není vyloženě problém, tak se do ovladačů a ničeho podobného nepouštím - nač si přidělávat práci a případně ještě další starosti.

návštěvník

si trošku odporuješ ne? říkáš o "když to běží, nevrtat do toho" a pak najednou stahuješ aktualizace

jinak nejsem nějaký hw guru ale pokud vím, tak počítač s legálními windows má úplně stejný hw jako s craclou verzí nebo s linuxem, nebo už soudruzi z MS dokáží poslat přes windows update novou grafickou kartu? pokud ano, tak se veřejně prohlásím za největší IT lamu :)

návštěvník

Přesné,
občas se setkávám s prací těchto odborníků a je to masakr, a nebo s notebooky z Japonska a to je taky masakr ( stahovat ovladače z webů v japonštině - majitel tohoto notebooka ztratil originál CD s ovladači)...Japonské ovladače nikdy více...
Drtivé většině uživatelů co znám stačí Office ať už Open či
nikoliv, speciální aplikace třeba účetnictví, ( antivir, firewall pokud ho potřebují) a uživatelský účet nic víc nic míň.

návštěvník

No, ale to přece není jen o "rádobyodbornících". Sám se v počítačích hodně vyznám, ale počítač pro někoho pořizuji nerad. Vždyť ani sebelepší znalosti nezaručí, že vše půjde tak, jak má. A potom to chudáku odbornická řeš :( to je vo nervy: přijeď nám prosím opravit ten antivir (rozuměj: přijeď nám prodloužit aktivaci o další rok).

Profile picture for user Jan Polzer

Jedna věc jsou příbuzní a kamarádi (do toho bych už znovu nešel, dossvadní zkušenosti mě vyléčily), druhá věc jsou platící zákazníci. Ale i práce s nimi není pro každého. Je to nicméně zlatej důl, jak jsem psal. Opravy a prodlužování licence antiviru jsou jen příklad. Zrovna včera jsem byl v jednom obchodě svědkem toho, jak paní byla vděčná za prodloužení licence AVGčka, páč vůbec nevědla, jak na to. Takže zacvakala AVG i práci technika.

návštěvník

Inu, komu není rady... :). Někdy si tak říkám, že různé povinné prodlužování licence u free antivirů, jako třeba Avast, aj. tam výrobci dávají schválně, aby neznalý uživatel musel někomu platit alespoň něco :). No co by kupříkladu bránilo produktu, který je free se automaticky aktualizovat stále . nové databáze, nové verze programu - bez jediného zásahu uživatele?

Je fajn, že s počítači dokážou pracovat i lidé, kteří o něm nemají "páru", ale přeci jenom myslím, že bychom určitou počítačovou gramotnost neměli podceňovat a že je potřeba trochu té technické evangelizace mezi běžnými uživateli ;).

návštěvník

máte všichni plnou pravdu že se mezi námi vyskytnou občas brouci Pytlíci co zbabraj vše co jde.A to se nejedná jen o problematiku počítačů.Obdobné machry najdeme snad ve všech odvětvích.Zas na druhou stranu jsem poznal hodně skromných samouků kteří předčili opravdové mistry svého oboru.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru