TinEye: netradiční vyhledávač obrázků

Funkci pro vyhledávání obrázků najdeme snad v každém internetovém vyhledávači. Kromě klasického hledání obrázků podle klíčových slov je však nově k dispozici i vyhledávání kopií určitého obrázku, případně jeho různých modifikací. Tuto službu nabízí nový vyhledávač TinEye. Momentálně je ve stádiu betatestování a používat jej můžete až poté, co požádáte o pozvánku.

TinEye funguje tak, že vyhledá všechny výskyty obrázku, který mu předložíte. Na výběr máte v podstatě dvě metody, jak toho docílit. Buď obrázek do TinEye nahrajete, nebo zadáte URL adresu obrázku z nějaké webové stránky. Čili kliknete na obrázek pravým tlačítkem, jeho adresu zkopírujete do schránky a vložíte ji do vyhledávače.

TinEye: netradiční vyhledávač obrázků

TinEye poté prohledá svůj index a zobrazí nalezené kopie nebo nejpodobnější obrázky. Vyzkoušel jsem například vyhledávání screenshotu z AVG 8.0, který je umístěn na Screenshots Archive. Tento konkrétní obrázek si podle TinEye nikdo na svůj web neumístil, přestože to Screenshots Archive dovoluje.

Nicméně TinEye je dostatečně sofistikovaný na to, aby nalezl ostatní screenshoty, které jsou danému obrázku podobné. V tomto případě jde o obrázky stejného okna AVG, pouze pořízené v jiném prostředí grafiky Windows.

TinEye: netradiční vyhledávač obrázků

U každého z nalezených výsledků je zobrazen jak přímý odkaz na obrázek, tak adresa stránky, kde jej naleznete. Po kliknutí na odkaz Compare Images se v Lightboxovém okně zobrazí nalezený obrázek s tlačítkem Toggle. Když na něj kliknete, přepne se zobrazení na váš hledaný obrázek. Takto můžete obrázky jednoduše porovnávat.

TinEye: netradiční vyhledávač obrázků

TinEye – odhalí duplicitní obsah

TinEye samozřejmě rozpozná i větší rozdíly v obrázcích, než je pouze jiná dekorace okna na screenshotu. Dodanou tapetu na plochu, na které je zpěvačka Anastacia, sice již na dalším webu nenašel, zobrazil však jinou fotku, která byla pro tapetu použita. Zajímavé, co říkáte?

TinEye: netradiční vyhledávač obrázků

TinEye můžete používat například pro zjištění, zda někdo nevykradl snímky z vašeho webu a bez dovolení je umístil na své stránky. Jde o obrázkovou alternativu ke známému nástroji pro hledání vykradených textů CopyScape.

TinEye je ve skutečnosti jiné označení pro engine Idée, který je tímto způsobem zpřístupněn téměř komukoli. Mezi nejznámější uživatele Idée patří Adobe nebo Digg. Pro zjednodušení práce s tímto vyhledávačem si můžete nainstalovat rozšiřující doplňky pro Internet Explorer a Firefox.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru