Být důchodcem na internetu není ostuda, ale ani omluva

Za sedm let, co píšu do různých časopisů a online médií jsem se setkal se spoustou dotazů, které mi poslali lidé o poznání starší, než jsem já. Přestože se tyto dotazy v podstatě nelišili od řady jiných, jejich tazatelé se vždy na konci omlouvali za svoji neznalost a zdůvodňovali ji svým vysokým věkem. Už dlouho o tom přemýšlím – proč senioři tuto skutečnost nezapomínají u svých dotazů doplnit?

Dotazy a dopisy od starších lidí mají řadu věcí společnou – slušný pozdrav na úvod, srozumitelný popis jejich problému, zdvořilou prosbu o pomoc, poděkování a pozdrav. Na konci jejich dopisů je vždy text o věku a o tom, jaká zábava pro ně počítač nebo internet je.

Pak je tu další kategorie dotazů a dopisů, které píšou lidé v produktivním věku – krátký pozdrav (většinou chybí), zkratkovité věty, sloh ve stylu „Já jsem expert a určitě bych na to časem taky přišel“, drzost, žádné poděkování, rozčarování z toho, pokud nepochopíte chabě popsaný problém. To však není vše. Pokud uspokojivě neodpovíte, budete okamžitě označeni za hlupáka, který své práci zřejmě až tolik nerozumí.

Možná bych mohl zmínit ještě třetí kategorii – puberťáky, náctileté, adolescenty, teenagery – nazývejte je, jak chcete. Většinou pozdraví i poděkují, jejich sloh je sice značně svérázný, nicméně zatím nedospěli do stádia, kdy více kritizují, než oceňují.

Věk je cenná zkušenost

Ale zpět k seniorům. Vždy mě těší, když mohu poradit někomu staršímu v oblasti, které rozumím. Věk je ta nejcennější zkušenost a nějaké moje rady typu „Musíte kliknout tam a tam“ jej nemohou nahradit. Z toho důvodu si myslím, že není nutné se za dotazy omlouvat věkem nebo se stydět za to, že něco nevíte. Věk není tím, co by způsobovalo, že uživatel počítače něco neví. Každý máme nějaké neznalosti, jednou se může mladší ptát na něco složitého a starší na něco zcela jednoduchého, jindy to může být naopak. Hlavní je slušnost, v takovém případě se vám zcela nepochybně dostane odpovědi.

senior

Vysoký věk každopádně není omluva. Pokud by se senior choval stejně, jako namyšlení drzouni ve středním věku, pak bych se s ním nemazal, a počet vnoučat a křížků na krku by to rozhodně neovlivnil. Jsem velmi rád, že jsem se při psaní s nikým takovým nesetkal. Myslím si, že řada lidí by si ze starších spoluobčanů měla vzít příklad.

Než do komentářů napíšete, jak často se na rozdíl ode mě setkáváte s „protivnými důchodci“, pak berte v potaz, že tento článek je zaměřen na úzkou oblast komunikace – e-maily s dotazy k počítačům. Něco jiného je draní se do dveří šaliny (tramvaje, elektriky, šmirglu…), boxování o zlevněné pomeranče, rozbitá žebra a vydloubaná kuří oka od berlí v hyper, super, mega a jiných marketech za městem.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mohu zcela souhlasit pokud se emailové komunikace týká. Je to tak, jak jste popsal.

Velmi mě mrzí, že zrovna střední generace, která by měla být největším příkladem pro tu mladší, se často chová hulvátsky, jako by na ní svět stál a všichni ostatní jsou idioti. A toto neplatí jen v emailové komunikaci, ale obecně.

Jak se pak můžeme divit, že mezi dětmi roste agresivita, nevychovanost, neslušnost, neúcta, atd.? Je všeobecně známo, že děti se učí "okukováním" chování dospělých, takže je jasné, kde své návyky berou. A je také jasné, že parta teenagerů, z nichž 90% má doma takovýto příklad, to dovede dovést ještě dál, protože na rozdíl od svých rodičů, kteří mívají alespoň nějaké zábrany, tak děti a "omladina" je většinou ještě nemají, případně se neměli kde naučit správnému chování...

návštěvník

Jediný problém je se seniory na telefonu - mají ohromnou potřebu se vykecat o svém životě a navíc nedokáží pochopit (či akceptovat), že věta "nemám na vás tolik času" může být pravdivá (prostě už jsou dlouho pryč z pracovního procesu a navíc většinou toho socialistického).

Jakmile se ale naučí mailovat, je radost jim radit :D

návštěvník

Když napsal Přemek Mr.Gentleman bude to solidní adresa. Mám 4 funkční blogy a je mi 64. Hledám na internetu typ člověka vašeho rozhledu, s obtížemi jsem našel s podobnými zájmy kamaráda 57 let.

Není sice vysokoškolák, ale je normální a má kvalitní rozum.
Stál bych možná o vaši přízeň a radu, zdá se ,že něco umíte a nejen to ,je znát i moudrost a přemýšlivost. Umíte víc, nejen psát. Zarazil jsem tu náhodně.

Učím se zcela sám intensivně práci na počítači a přesně 14 měsíců.
Výsledky: 1 české forum přes 300 příspěvků
http://niniveskal.blogspot.com
http://ninivemail.blogspot.com
http://niniopera.blogspot.com a ještě blog na My Opera com.

tak zdravím a děkuji za možnost si přečíst vaše články, tak často na netu se nepotká kvalita..... ninive@jabber.cz Hodně dalších úspěchů a doufám, že vás brzy doženu, mám cíl a jsem stále online

Pozvání na bloggy, vstup dobrovolný

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru