Google Talk pro rychlou komunikaci s vašimi návštěvníky

Pravidelní čtenáři Maxiorla si jistě pamatují na článek ukazující možnost umístění kontaktního formuláře Windows Live Messengeru na web. Něco podobného teď nabízí i Google pro svůj komunikační program Google Talk. S minimem námahy nebo technických znalostí si můžete na svůj web umístit pomůcku, která umožní komunikaci s libovolným návštěvníkem vašeho webu, a to aniž by se dotyčný musel přihlašovat nebo mít účet u Google.

Reklama

Po vložení automaticky vygenerovaného skriptu do těla stránky se na vašem webu objeví obrázek „bubliny“, ve které vaši návštěvníci uvidí, zda jste právě online. Vaše jméno v bublině je aktivním odkazem, v momentě, kdy na něj někdo klepne, může komunikace začít.

Google Talk pro web

Spustí se mu nové okno pro psaní zpráv. Vám pak do GMailu přijde oznámení, že někdo využívá chatovací nástroj na vašem webu a chce se s vámi spojit. Komunikace pak probíhá jen mezi vámi dvěma, teoreticky tak můžete komunikovat nezávisle s několika návštěvníky svého webu naráz – pokud o to stojíte.

Google Talk pro web

Zprovoznění Google Talk pro váš web

Přejděte na webovou stránku Create a Google Talk chatback badge, kde okamžitě uvidíte jak náhled vytvořeného nástroje, tak kód potřebný pro umístění na váš web. Podmínkou samozřejmě je, že se přihlásíte svými Google údaji. Pod odkazem Edit se ukrývá panel, ve kterém můžete doplnit nadpis a upravit své jméno. Poté klikněte na tlačítko Update badge, čímž zaktualizujete kód pro vložení na web.

Google Talk pro web

Nyní zbývá už jen vytvořený kód zkopírovat někam na vaše stránky a tím je zprovoznění hotovo. Myslím, že je to velmi užitečná pomůcka, stejně jako kontaktní formulář pro Windows Live Messenger. Mám jej na jednom svém webu a návštěvníci jej často využívají k tomu, aby se na mě obrátili s nějakým dotazem.

ICQ nic takového, pokud vím, oficiálně nemá. Na jednu stranu je to škoda, na druhou si myslím, že to až tak nevadí. Vždyť kdo by chtěl na svém webu formulář pro službu, přes kterou jej budou neustále otravovat pubertální jedinci s hloupými dotazy.

Související články

 

Reklama

Komentáře

to je sice fajn, ale vidím tam minimálně dvě ale:

  • není to oficiální widget od výrobce těch komunikátorů
  • v případě ICQ je to určitě v rozporu s jejich licencí

 

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

ad oficiální widget: třeba je to i výhoda

osobně má pro mě plugoo výhody:

  • gtalk mi ukládá historii chatu s uživatelem Pluggo (widget ji neuloží nikam)
  • plugoo funguje i proti aplikaci gtalk (widget od google si vynutí browser zasláním odkazu do gtalku, což je dost divné)
  • pluggo mi zašle vzkaz i v případě, že jsem offline (widget od google jen oznámí, že jsem offline, to by se taky volitelně nemusel zobrazit vůbec, ne?)
  • plugoo má subjektivně hezčí rozhraní s více možnostmi nastavení
  • a někomu může posloužit i s jiným transportem než je jabber (ICQ ať si každý řeší se svým svědomím)

ad ICQ: netvrdil jsem opak, nicméně tahle námitka se týká pár brontousarů/teenagerů v čr a izraeli ;-)

Přidat komentář