MS Office vs. OpenOffice.org: je to o komfortu uživatele

Neustále slyšíme nářky nad tím, jak je kancelářský balík MS Office drahý a jak z něj většina uživatelů využije pouze minimum pokročilých funkcí. Snad stejně často slyšíme doporučení na OpenOffice.org jakožto sadu programů, které s přehledem zastanou funkci svých komerčních kolegů. Jak je to však s komfortem práce u těchto dvou rivalů? Opravdu se vyplatí ušetřit a pracovat jen s OpenOffice.org?

Sada MS Office patří asi k nejznámějším produktům Microsoftu hned po operačním systému Windows. Práce s ní se učí na školách, vyžaduje se v mnoha podnicích, někteří uživatelé si život bez ní ani nedovedou představit. MS Office je komerční produkt, je třeba za něj zaplatit. Cena není zrovna nízká pro někoho, kdo se neživí profesionálním psaním, tvorbou tabulek, grafů a podobně. Pro studenty a domácnosti však Microsoft již nějakou dobu nabízí zajímavé slevy, díky kterým můžete MS Office pořídit za zhruba tři tisíce (a někdy ve speciálních akcích i za méně) korun.

OpenOffice.org je sada programů vzniklých na základě komerčního kancelářského balíku StarOffice. Pokud je srovnáme, nenajdeme mnoho rozdílů, snad jen lepší podporu některých uzavřených formátů souborů ve StarOffice. OpenOffice.org je zcela zdarma pro jakékoli účely, k dispozici je pro Windows, Linux i jiné operační systémy. Pojem „zdarma" je nejsilnější zbraní tohoto produktu v boji s konkurencí.

V následujícím textu budu zmiňovat MS Office 2007 a OpenOffice.org 2.4.1. Je důležité vědět, jaké verze kterých programů jsou porovnávány. V tomto případě bych si totiž tvrzeními uvedenými níže už nebyl tak jistý v případě, že bychom s OpenOffice.org porovnávali starší verzi MS Office. Nebudu se zabývat pitváním produktů a rozebíráním dostupnosti jednotlivých funkcí (ať už jsou podle vás stejné nebo rozdílné, co do výbavy i do počtu). Zaměřím se čistě jen na komfort uživatele.

Instalace MS Office a OpenOffice.org

Instalace MS Office 2007 je bezproblémová, zvládnout by ji měl s trochou snahy i méně zkušený uživatel. Po instalaci programů je vše připraveno k použití. Jste-li připojeni k internetu, nabízí se vám pohodlný přístup k množství šablon dostupných online a stahovaných jedním klepnutím přímo v prostředí programů MS Office. Verze 2007 nabízí kromě kontroly pravopisu i užitečného pomocníka v podobě gramatického korektoru, který bylo dříve nutno instalovat samostatně, a ještě dříve pro češtinu neexistoval.

Při instalaci MS Office musíte uvádět licenční číslo. Při stahování některých aktualizací z webu Microsoftu je pravost instalace ověřována, a to nejenom podle licenčního čísla, ale i podle počtu jeho použití na různých počítačích. Domněnka, že jednou zakoupenou sadu MS Office můžete nainstalovat na úplně všech počítačích doma a u příbuzných, je tedy mylná. Verzi Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti (toho času za 1 690 Kč) je však možné použít až na třech počítačích v domácnosti, což plně dostačuje.

Samotná instalace OpenOffice.org také není nijak složitá. Je jiná, není však náročná na pochopení. Rozdíl je samozřejmě v tom, že zatímco zakoupené MS Office zpravidla instalujete z dodávaného DVD, zdarma dostupný OpenOffice.org si musíte stáhnout z internetu a teprve poté instalovat. Nechcete-li stahovat, můžete využít nabídky přiložených CD/DVD u různých počítačových časopisů nebo dalších možností uvedených v sekci Jak získat OpenOffice.org na českém webu tohoto kancelářského balíku.

Co je však pro začátečníka horší a z hlediska komfortu naprosto nepřijatelné, je nutnost samostatné instalace slovníků pro kontrolu pravopisu a rozdělování slov. Ty nejsou kvůli licenčním podmínkám zahrnuty v instalaci velkého balíku a je nutné je do sady přidat dodatečně. Chápu sice, že licenční podmínky by měly být jak pro vývojáře, tak pro uživatele něčím jako bible pro křesťany, ovšem méně zkušeného uživatele asi nezajímá, že dvě věci, které jsou zadarmo, nemůžou být spolu.

Oproti předchozím verzím je instalace slovníků pro kontrolu pravopisu v OpenOffice.org již poloautomatizovaná, což je zřejmě obrovský úspěch. Tzv. průvodce zobrazí nový dokument s odkazem na české slovníky, uživatel za současného držení klávesy CTRL klikne na češtinu, poté několikrát absolvuje zobrazení seznamu dostupných slovníků a výběr češtiny, až se konečně dostane k samotnému stažení a instalaci. Z pohledu zkušeného uživatele mi to složité nepřipadá, očima začátečníka to však může být nepřekonatelný problém.

Psaní textů v MS Office a OpenOffice.org

O víkendu jsem na návštěvě u příbuzných využil volného času a rozhodl se připravit jeden článek. Na počítači byl instalován balík OpenOffice.org - samozřejmě bez kontroly pravopisu, zřejmě z výše uvedených důvodů. Kromě něj tam byla také exspirovaná zkušební verze MS Office 2007.

MS Office vs. OpenOffice.org: je to o komfortu uživatele

Spustil jsem tedy OpenOffice.org Writer, počkal nějakou dobu, než naběhl a začal jsem bušit do klávesnice, jak jsem zvyklý z domova. Ale ouha, již po několika odstavcích jsem si letmým pohledem všiml docela velkého množství překlepů. Zdá se tedy, že bez automatické kontroly pravopisu a oprav během psaní, nebude tvorba článku v OpenOffice.org žádný med. Článek jsem po dopsání uložil na flasku a s opravami jsem raději počkal na MS Office 2007 ve svém počítači.

Můžete namítnout, že množství překlepů je způsobeno mou vlastní neschopností správně používat klávesnici. Budiž, nic proti tomu. Ovšem stejně tak musíte uznat, že automaticky dostupná kontrola pravopisu v MS Office je velice praktická věc, v angličtině bych ji označil jako time saver.

Užitečnou pomůckou, kterou OpenOffice.org postrádá, je gramatický korektor. Tady již nejde o umění práce s klávesnicí, ale o znalosti českého jazyka. Když si občas čtu nějaká vysokoškolská skripta, oběžníky obecních úřadů nebo články v některých časopisech, s hrůzou sleduji, jak zřejmě gramatika autorům textů nic neříká. Jejich korektor asi také při své práci spí. Chybějící čárky ve větách, špatné umístění interpunkčních znamének (hříchy typu mezera před čárkou), to vše přímo bije do očí. Osobně mám problém udržet pozornost při čtení takto „zmršeného" textu.

MS Office vs. OpenOffice.org: je to o komfortu uživatele

Pokud by dotyční použili gramatický korektor, pak by se jim podobné chyby automaticky podbarvily a navíc by jim program nabídl opravu. Jen naprostý ignorant nechává bez úpravy zvýrazněné texty s chybami.

MS Office šetří váš čas

V MS Office 2007 najdete spoustu užitečných nástrojů, které zrychlují práci. Plovoucí panely s rychle dostupnou sadou základních nástrojů, propracovaný systém klávesových zkratek se zobrazením jejich seznamu po stisku klávesy Alt, pás karet Ribbon. Jakkoli vypadá MS Office 2007 oproti předchozím verzím nezvykle, tak je mnohem propracovanější než jakýkoli jiný kancelářský balík pro Windows. (Nemá někdo srovnání s iWork 08 pro Apple?)

MS Office vs. OpenOffice.org: je to o komfortu uživatele

Jestliže je OpenOffice.org Writer použitelný s přihlédnutím k problémům okolo kontroly pravopisu a zastaralému způsobu ovládání, pak totéž nemůžu tvrdit o OpenOffice.org Calcu. Tento program je podle mého názoru jen žalostný pokus o vytvoření komfortního tabulkového programu. I tak jednoduchá funkce, jako je změna barvy buňky, si nedovede zapamatovat poslední nastavení a pro každé opakované použití stejné barvy musíte znovu vybírat z panelu s nabídkou dostupných barev. To už vůbec nemluvím o pokročilém formátování tabulek, podmíněném formátování, datových čarách, sadách ikon a dalších „vymoženostech", které najdete v Excelu 2007. V Calcu po nich není ani stopy.

MS Office vs. OpenOffice.org: je to o komfortu uživatele

Po roce práce v MS Office 2007 mě vzhled OpenOffice.org odrazuje. Záleží samozřejmě na zvyku. Ovšem mnohem horší je to s produktivitou práce v OpenOffice.org. Funkcionalita základních programů (text, tabulky, prezentace) MS Office a OpenOffice.org je téměř stejná. Vytvoření stejně vypadajícího dokumentu v MS Office je však mnohem rychlejší. Navíc tato sada od Microsoftu uživatele i nějakým způsobem navádí k tomu, aby vzhled jeho dokumentů, tabulek a prezentací byl barevně sladěný.

Docela rád bych slyšel nějaké zkušenosti z firmy, jejíž zaměstnanci používali MS Office 2007 i OpenOffice.org, jaká byla produktivita jejich práce. Domnívám se totiž, že šetřit na softwaru za každou cenu, nemusí být vždy ve výsledku nejlepším řešením. OpenOffice.org se hodí do domácností na psaní poznámek, navíc je určen jen pro zkušené uživatele, kterým nevadí méně komfortu. Pro začátečníky a uživatele, kterým jde o produktivitu práce, je MS Office 2007 nezbytnost.

OpenOffice.org má své místo především v linuxových distribucích, kde nemá kvalitní konkurenci. KOffice na něj jednoduše nestačí, jiné programy nestojí za zmínku. Ve Windows naštěstí máme kvalitnější alternativy.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Neviděl bych to tak vyhraněné. Jak jste sám napsal - je to o zvyku a pokud pracujete s jedním programem více, než rok, tak je jasné, že druhý vám nepřijde intuitivní. Stejně tak na tom, ale budou i uživatelé OOo, kteří když přijdou k MS Office 2007, tak nebudou tušit, kde se co nachází a jejich produktivita, tak samozřejmě klesne.

Samozřejmě OOo nemá toliko funkcí jako MSO, ovšem sám mám příležitost občas vidět styl práce některých "kancelářských", kteří nemají ani potuchy o nějakých stylech, formátování, atd. A opravdu si nemyslím, že by pro tento svůj styl práce potřebovali licence na MSO, když toho samého dosáhnou v OOo, přičemž by podnik mohl značně ušetřit.

Takže MSO ano, ale podle mě tam, kde to má význam a kde se jeho funkce skutečně využijí. Bohužel na spoustě míst slouží Excel jen na udělání a orámování tabulek, nebo rozvrhů, tedy nikoliv jako tabulkový kalkulátor a Word na sepsání dopisu na tiskárnu, kde jediným formátováním je použití písma bold a italic v různých velikostech. Nákupy MSO - na úřadech placené z našich daní, jsou tedy v tomto ohledu značně neefektivní a prodělečné i přes různé smlouvy a slevy, které MS poskytuje.

Sám si také pochvaluji gramatickou kontrolu ve Wordu a nepřítomnost slovníků u OOo mě dokáže rozladit, ovšem faktem je, že mnoho uživatelů prostě ani s tím, či oním programem neumí efektivně pracovat a tam je pak skutečně nesmyslné používat program placený, když program zdarma nabídne stejnou funkci, byť v méně efektním kabátku.

návštěvník

Na žádném semináři nikdy nebyl schopen Microsoft a všichni jeho věrní přisluhovači zadupat OO do země. Po pár pokusech toho Microsoft nechal (nutno dodat, že dostal pěkně po pr...). Proč neexistují pořádné srovnávací prezentace, které ukážou jako jasného vítěze MSO? Kontrolu gramatiky si strčte někam. Ona "oblíbená" automatická kontrola pravopisu již v hodně firmách nadělala spousty trapasů a je nutné ji po instalaci dokonfigurovat. Viděl jsem zde i obrázek 3D grafů - 3D se většinou nepoužívá, protože se zde nedají udělat chybové intervaly, trendy a data jsou zkreslená. Navíc Excel 2007 nezvládne v rámci jedné datové řady vykreslovat tisíce hodnot - aplikace spadne ;-) Jako lektor obou produktů i tvůrce srovnávacích prezentací o tom vím své. Minimálně neexistuje jasný vítěz! Pokud se podíváme na cenu, tak je rozhodnuto ;-)

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za názor. Mimochodem, druhý komentář jsem smazal, není třeba jej do diskuze vkládat na různá místa ve stejném znění.

návštěvník

V jedné menší firmě se šéf rozhodl, že při upgrade nových počítačů se ušetří na SW, a místo starších verzí Outlooku, Wordu a Excelu 2000 se nasadil OpenOffice a Thunderbird.

Produktivita lidí klesla na polovinu, a všichni si stěžovali na pomalost a hnusný interface OpenOffice (2.4).

Ve finále se pro všech 20 lidí zakoupil balíček Word 2007 + Excel 2007 + Outlook 2007, jako hledání se nasadil Windows Desktop Search 3.0 (jsou tam stále XP), a lidé pracují doslova s úsměvem.

Mimořádně ergonomicky povedený interface znamenal téměř nulové školení pro všech 20 (IT průměrně vzdělaných) lidí, a opravdu to rádi a hlavně efektivně používají.

Zdarma (OpenOffice) ještě neznamená efektivně.

návštěvník

Přesně tak. Mám stejnou zkušenost se společností s 25ti PC.

návštěvník

Myslím si, že si OO takovou negativní "reklamu" určitě nezaslouží, protože OpenOffice verze 3.x je velkým krokem kupředu a i když má za sebou nelehký vývoj především v obtížné konkurenci (MS Office), rozhodně se neztratil. Naopak vidím, že získává čím dál víc lidí, a i já jsem na něj moc rád přeskočil. A u mě určitě nejde o zvyk :-)

návštěvník

Neda mi nezli komentovat slovy: "Zvyk je zelezna kosile." Je celkem jasne ze uzivatel, ktery si roky pouzivani osvojuje uzivatelske rozhrani z MS office, je ztracen v OOo. Vzdyt ta tlacitka vypadaji jinak!Nemuze to byt jinak. Vzdyt kdyz usednete do noveho auta jine znacky, take mnohdy nevite jak rozsvitit svetla a musite se chvili zajet :) Monopolni rozsireni MS office skolami pocinaje jen smeruje k udrzeni teto dominance. Bohuzel, protoze si tak dobrovolne vychovavame dalsi generaci uzivatelu MS Office, kteri nikdy behem vyuky a museneho seznamovani s PC, nepoznali jine GUI.
PS: presel jsem diky OOo pod Win k OOo pod OpenSuSe (Linux)

návštěvník

Vážený pisateli, ten článek jste sice napsal moc hezky, ale pokud vám OpenOffice nevyhovují, tak je prostě nepoužívejte... To samé může říci uživatel Linuxu či jiného OS... Na co mám dávat za nejjednodušší verzi kancelářského softwaru 1700,-, pokud si ho mohu stáhnout z netu... Neříkám, pokud budu nějaký manager nebo zástupce firmy a budu vědět že využiji všechny fce programu, tak si koupím MS Office Professional za cca 7000,- Ale to už je názor jednotlivce... Myslím že pro rodinu na psaní dopisů či výrobu přehledů a tabulek OpenOffice stačí... :-))

návštěvník

"Pro začátečníky a uživatele, kterým jde o produktivitu práce, je MS Office 2007 nezbytnost."
Nechápu, jak autor článku přišel k tomuto závěru. Léta pracuji s OpenOffice.org, již od verze 1, taktéž jsem dříve občas pracoval s MSO do verze 10 (XP). Studuji dálkově VŠ a dostali jsme docela šílený elaborát k vypracování v Excelu. Začal jsem pracovat v MSO 2003 a práce mi trvala asi hodinu, pak jsem ale narazil na zádrhel v kompatibilitě (výchozí dokument v MS Open XML), tak jsem nainstalovel verzi MSO 2007 a práce mi trvala dvě a půl hodiny. Podotýkám, že jsem ani s jedním z těchto balíků nebyl zvyklý pokročile pracovat. Zatímco ve verzi 2003 jsem všechno našel na místě, kde jsem předpokládal, ve verzi 2007 jsem neustále něco hledal a někdy ani nenašel a musel jsem hledat na Internetu nebo v nápovědě. Nemyslím si proto, že by verze 2007 se svým ribbonem byla pro začátečníky vhodná.
Kromě toho se domnívám, že bychom měli od uživatelů počítače očekávat, že si dokáží poradit s jakýmkoli programem bez větší námahy. Použití ribbonu však toto vylučuje, protože zlikvidovalo zaběhnutý systém "podobnosti aplikací", soubor, úpravy, nástroje atd. Kaskádové uspořádání vede k tomu, že brzy najdu v jakémkoli program to, co chci, ribbon jde přímo proti této filosofii.

návštěvník

Jeden můj bývalý živitel, firma asi o 100 zaměstnancích, už byl tak nějak nahlodán konečně pořídit svým lidem MS Office. Byl to velký vnitřní boj majitele, ale nakonec že teda budiž. Před okamžikem "O" ovšem k majiteli doputoval protipirátský letáček BSA a majitel se nakrknul: "nic jsem neprovedl a už mi vyhrožují? Tak si trhněte". A všichni mají sice Windows, ale OO a tuším Mozzilu. Jako dlouholetému uživateli MS Office a Opery mi v OO chyběly hlavně makra-programování ve VBA a vůbec celkový nezvyk a to samé browser. Naštěstí Opera je grátis, tak šla v pohodě doinstalovat a OO jsem nemusel moc používat. Teď mám u současného zaměstnavatele MSO 2007 a to je za trest ještě víc než OO. Pokud potřebuju udělat nějakou tabulku, s výpočty skrz listy a ještě aby to nějak vypadalo, udělám to radši doma na MSO XP a do práce si to pošlu mailem. Kam ten svět spěje? Pak nemá být krize, když je tu Windows Vista, Windows 7 a MS Office 2007.

návštěvník

Predem komentare bych chtel podekovat za pekny rozbor problematiky - clankem zacinaje. Mam chvilku volna a tam procitam nazory kolem teto problematiky a zatim jsem jeste nenarazil na srovnani (jiste take casto vyuzivane) funkce vkladani obektu editoru rovnic do dokumentu viz MSO Word (moznost psani matematickych vzorcu). Nema prosim nekdo zkusenosti s matematikou v OOo? Jak je na tom OOo oproti uzivatelsky privetivemu MSO Word (myslim privetivemu v ohledu na rovnice). Diky ...

Profile picture for user Jan Polzer

Volil bych Word a Windows 7, kde si mohu rovnici načmárat ručně myší nebo na tabletu, a do Wordu ji vložit jako objekt převedený na vzoreček.

návštěvník

Nevím, zda je to tak silná zaujastost autora článku proti OO.o, ale docela by mne zajímalo, proč jsou na obrázcích s MSO 2007 hezky zpracované dokumenty, pěkná tabulka, kdežto na obrázcích ukazující prostředí OO.o příšerný dokument a tabulka nepovedená. Má snad toto odradit lidi, nebo že by jen náhoda?

návštěvník

Open Office je podle mě jen aktualizovaná T602. Je to zadarmo, psát se na tom dá a každej blbec si to přečte.

návštěvník

Na OO nedám dopustit. Dělám hodně komplikovaných tabulek a můžu vám říct, že taková tabulka co má v .xls 50MB, v .odf nezabere ani 500KB a věřte že na běžnym kancelářskym PC (obvykle celeron a malá paměť) je to pak kurňa znát. A počeštěné funkce v českých verzích MSO mě fakt vytáčí. Mít zapnutou kvůli tomu českou klávesnici a psát KDYŽ místo IF, následně přepínat na anglickou, abych napsal speciální znaky jko $ a pak znova do české, to pro mě teda není efektivita práce.

MOS má pro mě jen opravdu několik málo vychytávek, které zatím OO chybí, např. lepší slučování buněk, jednodužší a na práci o trochu rychlejší modul editoru rovnic a předpokládám že v posledních verzích MOS jsou snad dotažené kontingenční tabulky do do rozumné podoby bez nutnosti ručního zadávání k přepočítání. Na další si teď nevzpomenu, ale o moc víc jich tam nebude.

Nicméně chápu většina běžných uživatelů si v Excelu zpočíta tak své rodiné finance udělá pár grafů, zkrátka nic náročného, a těm asi MOS vyhovuje víc. Na mě ale vždy bude působit více amatérským dojmem než podle mého názoru výkonné a silné OO. (alespoň co se tabulkových kalkulátorů týká)

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru