MobaLiveCD: spouštějte Linux ve Windows

Pokud jste někdy jako uživatel Windows zatoužili vyzkoušet, co že je na tom Linuxu tak skvělého, že jej spousta lidí vychvaluje až do nebes, pak jste měli několik možností - většinou nepříliš pohodlných. Nejméně přitažlivou a nejnáročnější je uvolnění diskového oddílu a instalace některé linuxové distribuce do počítače. O něco lépe je na tom použití tzv. Live distribucí, které běží z CD/DVD. Stačí je tedy jen vypálit a restartovat počítač. Asi nejjednodušším způsobem, jak Linux bezbolestně vyzkoušet, jsou různé virtuální počítače. Nechcete-li nic nastavovat, zkuste MobaLiveCD.

Virtuální počítače mají kouzlo v tom, že vám v okně nabídnou práci s dalším strojem, který ve skutečnosti neexistuje. Virtuální počítač se nicméně chová jako skutečný a můžete do něj bez problémů instalovat téměř jakýkoli jiný operační systém. V tuto chvíli jsou asi nejrozšířenějšími virtuálními počítači, se kterými se může běžný uživatel setkat, VMware Workstation (placený) a Microsoft Virtual PC (zcela zdarma).

MobaLiveCD je virtuální počítač založený na nástroji Qemu. I ten umožňuje vizualizaci běhu jiných operačních systémů. Na rozdíl od VirtualPC nebo VMware je MobaLiveCD určen ke spouštění pouze Live distribucí Linuxu. I to má ale výhodu. Stažený obraz ISO nemusíte vypalovat a počítač není třeba restartovat. V MobaLiveCD navíc nic nenastavujete - paměť, disk, grafiku, síť - nic takového. Jen vyberete soubor ISO a počkáte na spuštění.

Linuxové Live CD ve Windows

Použití MobaLiveCD už asi nemůže být jednodušší. Spustíte jej (ve Vistě doporučuji použít režim správce, čili pravé tlačítko myši atd.) a klepnete na tlačítko Run the LiveCD. V klasickém souborovém dialogu vyberete soubor ISO a poté jen čekáte, než linuxová distribuce nastartuje v novém okně.

MobaLiveCD: spouštějte Linux ve Windows

MobaLiveCD funguje spolehlivě, testoval jsem českou LiveCD linuxovou distribuci Slax a Damn Small Linux, obojí bez problémů. Chcete-li tedy rychle vyzkoušet Linux bez instalace a nastavování čehokoli, pak je MobaLiveCD tou správnou volbou. Pokud přeci jen chcete něco instalovat, pak můžete MobaLiveCD vnutit do kontextové nabídky souborů ISO - budou se vám spouštět pohodlněji.

MobaLiveCD: spouštějte Linux ve Windows

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Když už jsi nakousnul téma virtualizace, rád bych zmínil free verzi VMWare Player a tomu nástroj VMX Builder, který vytvoří virtual machine použitelný v Playeru. V podstatě se dá nastavit to samé, co ve Workstation verzi, s tím rozdílem, že člověk neutratí ani korunu. VMWare Tools pro lepší podporu HW zůstává. Doporučuji ale použít Player verze 2.0.x, který Tools obsahuje v sobě. Novější 2.5 je o VMWare Tools očesaná :(

Instalace je popsaná na webu VMX Builderu, je možná trochu složitější a velkým množstvím různých nastavení, ale myslím, že virtualizují stejně jen zkušenější uživatelé, kteří by neměli mít problém. Momentálně je web bohužel nedostupný, ještě předevčírem to bylo ok.

návštěvník

Zajímavý nástroj. Jen bych rád k výčtu běžných virtualizačních platforem vhodných pro desktop upozornil na VirtualBox od (nyní již) SUNu. Řekl bych, že co do ovládání a jednoduchosti se blíží VirtualPC od Microsoftu, ale nabízí větší možnosti nastavení, více funkcí a rovněž podporuje více typů operačních systémů.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za reakce. Když už tu teda zmiňujeme ty virtuální stroje, máte někdo zkušenost s Parallels Workstation?

návštěvník

Zkušenosti s Parallels bohužel nemám. Jako zajímá mi přijde jednak podpora grafické akcelerace (tj. např. Direct X ve virtuálním stroji), kterou by měl PW alespoň částečně podporovat podobně jako VMWare (jsou-li mé informace správné) a pak také možnost si umístit okna z virtuálního systému do běžného prostředí hlavního systému. Tuto možnost má ale v některých kombinacích právě i mnou zmiňovaný VirtualBox.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru