10 modulů pro Drupal, které ušetří váš čas

Používáte-li redakční systém Drupal, jistě jste si již zvykli na rozšiřování jeho funkcí pomocí řady doplňkových modulů. Na Maxiorlovi se s nimi v článcích (ne)pravidelně setkáváte, dnes jsem se rozhodl vybrat desítku modulů, které vám pomohou s administrací a vkládáním obsahu - ve výsledku tak ušetří váš čas strávený správou webu a vy se tak můžete věnovat například přípravě nového obsahu.

Drupal nabízí opravdu velký počet rozšiřujících modulů, které najdete na drupal.org/project/Modules. K těm základním patří Views umožňující definovat nové výpisy obsahu a bloky, CCK pro přidávání dalších políček do obsahu a Contemplate umožňující zkušeným Drupalistům pozměnit způsob zobrazování obsahu.

Při prohledávání seznamu modulů na drupal.org doporučuji využívat filtrování podle kategorií a podle zaměření modulu, který hledáte. Počet rozšíření pro Drupal je dnes již tak velký, že vyznat se v kompletním seznamu je prakticky nemožné. Navíc zobrazení stránky se všemi dostupnými moduly trvá velmi dlouho.

Zde je tedy slíbený seznam modulů pro úsporu vašeho času při práci s redakčním systémem Drupal:

Administration Menu

Jako správce webu se musíte často proklikávat rozvětvenou navigační strukturou vždy, když je třeba vložit nový článek, zkontrolovat komentáře, projít logy, připravit nové bloky, upravit reklamu a podobně. Je zde sice možnost zobrazení navigačního menu v kompletně rozbalené podobě, to by však zabíralo zřejmě celou délku stránky a nevypadalo by to dvakrát dobře.

Je zde však řešení v podobě modulu Administration Menu. Ten přidá uživateli s oprávněním administrátora rozbalovací menu zobrazené při horním okraji stránky. V tomto menu je kompletní struktura navigační nabídky. Nemusíte nic rozklikávat a čekat na zobrazení stránky, rozbalení funguje hned po najetí myší.

Vzhledem k tomu, kolik času stráveného v administraci mi Administration Menu ušetří, je to můj favorit číslo jedna. Nasadil jsem jej téměř na všechny své weby s Drupalem. V akci si jej můžete prohlédnout například na videu Obrázky v Drupalu pomocí modulů Inline, Imagecache a Lightbox2.

Administration Menu

Administration Menu

Pathauto

Předpokládám, že kvůli SEO optimalizaci používáte modul Path, který je součástí jádra Drupalu. Umožňuje vám definovat jinou URL každého článku, než standardní node/číslo. Modul Pathauto (ve spojení s modulem Token) tuto činnost automatizuje. Umožní vám definovat vzorec pro sestavování adresy každého článku a ta je pak automaticky vytvořena.

Pathauto můžete nasadit i na již existujících webech. Dovede zpětně vytvořit adresy pro stránky bez aliasů, navíc podporuje vytváření alternativních URL i pro uživatelské profily a další části webu.

Nastavení modulu Pathauto

Nastavení modulu Pathauto

Scheduler

Představte si, že chcete publikovat nějaké články v době, kdy jste na dovolené. Články máte dopředu připraveny, ale Drupal v základní podobě nenabízí žádný způsob, jak nastavit datum publikace. Datum vydání lze sice změnit, neovlivní však to, kdy se článek čtenářům skutečně objeví.

Právě to je příležitost pro modul Schedule. K vybraným typům obsahu přidá políčko s datem publikace a případně i odstranění. Pak jen stačí, aby vám fungovalo pravidelné spouštění cron.php a články se automaticky zveřejní ve vybraný den a čas.

Mollom

Komentářový spam je velká bolest současného webu. V Drupalu existuje modul captcha a rozšiřující captcha pack, které se starají o to, aby nepřihlášený uživatel musel před zadáním komentáře vyplnit políčko, kde opíše text z obrázku, sečte dvě čísla nebo provede jiný úkon, kterým se odliší od spamovacích robotů. Už to však neřeší situace, kdy spam vkládá člověk.

Pro tento případ doporučuji modul Mollom nabízející propojení Drupalu se stejnojmennou antispamovou službou. Jde o další projekt Driese Buytaerta, tvůrce Drupalu. Mollom ve většině případů nezobrazuje captchu, namísto toho analyzuje vkládaný komentář nebo obsah jiného formuláře v Drupalu. Captchu zobrazí až v případě podezření na spam.

Při použití modulu Mollom také můžete oznámit spamování a jeho původci tak znepříjemnit vkládání komentářů na dalších webech využívajících Mollom. Tak či tak se již nemusíte trápit s ručním mazáním komentářového spamu.

Statistika Mollomu pro Maxiorel.com

Statistika Mollomu pro Maxiorel.com

Transliteration

Dalším z typických spořičů času je modul Transliteration, který se stará o odstranění diakritiky a dalších nežádoucích znaků z názvů souborů, které připojujete k obsahu pomocí modulu Upload. Na rozdíl od některých dalších podobných řešení dochází k přejmenování souboru hned při jeho nahrávání, nikoli až po uložení článku.

Upload Path

Soubory, které k článkům připojujete pomocí modulu Upload, jsou standardně kopírovány do jediné složky definované v nastavení Drupalu. Pomocí modulu Upload Path (a Tokenu) můžete definovat vzorec názvu složky, která se pro uložení souborů použije. S oblibou tak nahrané soubory nechávám automaticky třídit do složek podle roku a měsíce vydání každého článku. Je to přehlednější a při práci s FTP nemusím čekat na vypsání seznamu několika stovek souborů v jediné složce.

AdSense

Pokud chcete na svém webu s Drupalem reklamní službu AdSense, máte několik možností pro implementaci potřebného kódu. Buď můžete použít přímo šablonu vzhledu, nebo kód vložit do bloků, které někde zobrazíte. Mnohem elegantnějším řešením je použití modulu AdSense, který vám jednoduše umožní reklamu přizpůsobovat a třeba i nabízet podíl na zisku z reklamy vašim čtenářům díky tzv. AdSense Revenue Sharing. Tím lze přilákat více pravidelných uživatelů/návštěvníků.

XML Sitemap

Bez souboru sitemap.xml si úspěšnost některých webů ve vyhledávačích nedovedu moc představit. Sitemap.xml obsahuje seznam všech článků, umožňuje definovat jejich váhu a pomoci tak vyhledávači určit, které části vašeho webu jsou důležitější, než jiné. Existuje několik generátorů tohoto souboru, viz Sitemap Generator. Pro weby s Drupalem však doporučuji modul XML Sitemap, který mapu vytváří automaticky, umožňuje nastavovat váhu jednotlivých stránek i částí webu a automaticky na aktualizace mapy upozorňuje vyhledávače.

Nastavení modulu XML Sitemap

Nastavení modulu XML Sitemap

Poormanscron

Nemáte-li možnost zřídit na u svého poskytovatele záznam pro automatické volání cron.php (nebo nechcete-li se zdržovat vysvětlováním, co potřebujete), použijte modul Poormanscron, který bude plánované akce spouštět v zadaném intervalu při nejbližším načtení kterékoli stránky na webu.

DB Maintenance

Desátým modulem, který jsem do tohoto přehledu vybral, je pomůcka pro optimalizaci databázových tabulek, které Drupal využívá. Pomůže vám to zmenšit velikost databáze, zrychlit vyhledávání a udržet data Drupalu v dobrém stavu. Optimalizace se spouští v nastaveném intervalu, nemusíte na ně tedy pamatovat nebo je spouštět ručně třeba přes phpMyAdmin.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Díky za článek, musím říct, že mi pomohl, protože se s Drupalem teprve učím zacházet. Zvlášť něco jako Upload Path jsem dlouho hledal..

návštěvník

Co znamená ve statistikách HAM ? (not spam)

návštěvník

Děkuji za tento skvělý výčet zajímavých modulů.

Hlavně ten Administration Menu hned dám do jednoho připravovaného webu, protože to neustálé proklikávání akorát okrádá o čas. Všiml jsem si ho už v tom předchozím videonávodu na Drupal, tak si říkám, že si ten modul musím najít.

No a než na to vůbec přišlo, tak ho vidím tady v tom výčtu, spolu s dalšími užitečnými moduly, takže ještě jednou díky :-)

návštěvník

Veľmi dobrý článok.Moduly sú užitočné. Chýba mi však modul, ktorý by urobil to čo majú blogy - teda odkaz na články v mesiaci / roku , ktoré by sa zobrazovali automaticky
január
február
marec
.
.
.

ďakujem za odpoveď

P.S. Šťastný nový rok 2009.

Grant

návštěvník

ďakujem za rýchlu odpoveď

spĺňa to moje predstavy, ale

mám pri jeho aplikácii mierny problém

Warning: cal_days_in_month() [function.cal-days-in-month]: invalid date. in \www\sites\all\modules\archive\archive.module on line 106.

Pokiaľ to správne chápem dnes je 1.1.2009 a v podstate sa ten modul snaží spätné dátumy dopočítať záporným číslom
January 2009
-3-2-1 0 1
namiesto aby zobrazoval
January 2009
30 31 1 2....
ďakujem za odpoveď

návštěvník

Veľmi pekne ďakujem za Váš korektný prístup. Pomohlo to.

návštěvník

AdSense Revenue Sharing - o co přesně jde? Není to moc známá věc (v rychlosti mi Google neporadil). Možná námět na článek?

Profile picture for user Jan Polzer

AdSense Revenue Sharing je zjednodušeně řečeno rozdělení se o zisky z reklamy s uživateli webu. Není to nějaké oficiální pojmenování funkce/vladsnosti AdSense, proto to není v nápovědě.
Jde o to, že se na jednom webu střídají reklamní jednotky různých uživatelů AdSense. Modul pro Drupal vám umožní nastavit, v jakém poměru se zobrazí reklama majitele webu a reklama autorů jednotlivých příspěvků.
Využití je vhodné třeba pro fóra a weby, kam svými články přispívá více lidí. Přispěvatele může možnost zobrazení jejich reklam na webu motivovat.
Pro lidi, kteří AdSense Revenue Sharing využijí je tu však určité riziko. Svůj AdSense kód dáte na web, který není ve vašich rukách. Tudíž neručíte za to, že se tam neobjeví obsah v rozporu s ujednáním AdSense. Pak se může stát, že vám Google zablokuje účet, aniž byste byli vinni.
Podrobněji třeba zde http://www.seroundtable.com/archives/006387.html Google to v zásadě nevadí, jen upozorňuje na možná rizika, která jsem zmínil.
Stačí takto?

návštěvník

Díky za článek : ) Nainstaloval jsem modul transliteration, při uploadu souborů (obrázků) mi převádí názvy souborů tak, aby se daly použít na webu. Z "Západ slunce.jpg" vytvoří "Zapad_slunce.jpg". Je možné modul ovlivnit, aby název přeformátoval na "zapad-slunce.jpg". Tzn. použil podtržítka pomlčku a zmenšil všechna písmena? Díky

Profile picture for user Jan Polzer

Když se kounete do admin/build/path/pathauto, tak je tam v sekci Obecné nastavení volba Velikost znaků. Stačí ji přepnout na Převést na malá písmena. Tohle by mělo fungovat pro URL.

Ovšem jestli se to aplikuje i pro soubory, netuším, myslím spíš, že ne. Transliteration sám o sobě žádné nastavení nemá.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru