Inkoustové předplatné HP Instant Ink v praxi

Rozhodl jsem se v kanceláři vyzkoušet novinku v podobě předplatného za inkoust do tiskárny. Dnes je už formou měsíčních poplatků kde co, takže mě zajímalo, jak to bude fungovat, na jaké narazím potíže a zda to bude pohodlnější, než pořád chodit do e-shopu a na výdejnu pro nový inkoust nebo tonery. Dva a půl měsíce za mnou a mám první dojmy.

Na své tiskovce představil HP svůj program Instant Ink koncem dubna. Spolu s tím přišly na trh nové tiskárny, které jsou pro tento program primárně určené, byť předplatné za tiskový materiál lze pořídit i pro starší modely.

Po pravdě – platit každý měsíc za inkoust? Copak je to streamovaná hudba? Software? Tucet dalších věcí, které mi každý měsíc vyžírají účet? No jo vlastně, doba je taková, tak proč být zpátečníkem a nezkusit utrácet za inkoust i touto formou.

Jestli totiž něco nesnáším, tak vypotřebovanou barvu v momentě, kdy den před návštěvou účetního horečně tisku všechny podklady za uplynulé čtvrtletí. Doma mám Epson L355 s velkokapacitním zásobníkem (a věčně zaschlým inkoustem). Ale protože trávím stále více pracovní doby v kanceláři, rozhodl jsem se pro novou tiskárnu i sem. A rovnou s Instant Ink.

Takže předplatné na inkoust testuji s tiskárnou HP OfficeJet 8012e. O ní se rozepíšu podrobněji v samostatném článku. Teď se budu věnovat samotnému procesu instalace a fungování s HP Instant Ink.

První kroky po rozbalení tiskárny

HP Instant Ink vyžaduje, aby tiskárna byla online. Tzn. žádné připojování přes USB, ale hezky na Wi-Fi a k internetu. V případě mého modelu HP OfficeJet 8012e je k tomu uživatel směrován i třeba tím, že má USB konektor zadělaný záslepkou. Použít pak samozřejmě jde, ale nezkoušel jsem to.

Tiskárnu jsem tedy připojil k Wi-Fi a do telefonu si nainstaloval aplikaci HP Smart, která slouží jak k rozběhání tiskárny, tak k přihlášení a výběru tarifu HP Instant Ink. Jakkoli je průvodce prvním použitím srozumitelný, tak je tu věc, která mě neustále vytáčí. Aplikace má totiž podobný neduh jako appka od LinkedInu. Neustále se odhlašuje.

Nemám páru, zda vývojáři HP Smart někdy v reálu sami použili, ale proč pro smilování, když už je nutné se neustále přihlašovat e-mailem a heslem, není políčko na zadání mailové adresy opravdu typu e-mail? Psát jej na mobilní klávesnici, která tam očekává normální text a dává na začátek velké písmeno, stejně jako za tečku v adrese mezeru, je peklo. Navíc si to není ani schopné heslo uložit.

Dalším krokem bylo rozběhnutí tiskárny oproti stolnímu počítači, v mém případě iMacu. Opět jsem nainstaloval aplikaci HP Smart, s tiskárnou se v pohodě spárovala, ale bylo nutné tiskárnu otevřít a vyhledat štítek s PINem, který jsem následně opisoval.

K samotné aplikaci v mobilu a na počítači bych měl ještě výhradu v tom, že poměrně dost laguje. Zpočátku jsem to přisuzoval pomalejšímu internetu, ale zkoušel jsem ji v mobilu z více míst a na Wi-Fi, přesto jsou prodlevy při změně obrazovek, kdy se načítají nějaká data ze serverů HP, dosti značné. Nebo alespoň nepříjemné.

HP Smart

Poznámka: ono i webové rozhraní od HP otevřené normálně v prohlížeči má přímo hlášku, abych čekal několik sekund, než budu přesměrován. To je milé HP fakticky minus v dnešní době.

Každodenní realita tisku s HP Instant Ink

Dejme tomu, že jste se zaregistrovali, tiskárnu rozběhli a zvolili jste některý z tarifů. HP Instant Ink nabízí pro inkoustové tiskárny (má i tonerový plán) tyto:

  • 15 stránek měsíčně za 29 Kč
  • 50 stránek měsíčně za 99 Kč
  • 100 stránek měsíčně za 159 Kč
  • 300 stránek měsíčně za 369 Kč
  • 500 stránek měsíčně za 589 Kč
  • 700 stránek měsíčně za 769 Kč
  • 1500 stránek měsíčně za 1529 Kč

Já jsem do této chvíle vůbec neměl představu, kolik toho vytisknu. Funguji jako volnonožec, střídavě na home office a v kanceláři, pár spolupracovníků, tvorba webů. Plátce DPH. Faktury za domény, hostingy, moje faktury, výpisy z účtu musím pro účetní rovněž tisknout.

Dobré je, že HP Instant Ink vám dá na začátek bezplatné půlroční období, po které si tarif vyzkoušíte a až následně začnete platit. Taky se mi líbí převod nevyužitých stránek z tiskového plánu na příští měsíc. Já například nemám důvod něco tisknout kromě účetnictví a to potřebuji jednou za čtvrt roku. Takže převod měsíci se hodí.

Ovšem pozor, počet převedených stran se zvyšuje spolu s tím, jak drahý měsíční tarif si pořídíte. Já bez větších představ sáhl po 50stránkovém za 99 Kč měsíčně, kde lze převádět až 150 ušetřených stránek.

Skutečnost, že je tiskárna napojena na Wi-Fi, internet a že HP díky tomu shromažďuje informace o tom, jak tisknete (protože jinak by těžko tarif s omezením na počet výtisků fungoval), má minimálně jeden benefit. Ve webovém rozhraní HP Smart vidím v položce HP Instant Ink historii tisku a statistiku, jak svůj plán využívám.

Vida, trefil jsem se vlastně přesně. Plus minus to mám opravdu 50 stran měsíčně s tím, že pokud je to víc, pokryje je převod z předchozího měsíce. Po pravdě, změnil jsem kvůli HP svoje návyky a podklady pro účetnictví si tisknu alespoň trochu průběžně. Jednak se teď cítím mega zodpovědný, jednak tak lépe hospodařím v rámci tarifu.

Konec shánění cartridge

Jakkoli povídání na tiskovce o tom, že HP Instant Ink přináší i jistou míru pohodlí, zní jako klasický marketingový výkřik, ono tomu opravdu tak je. Vyzkoušel jsem na vlastní pěst (lépe řečeno na vlastní recepci), že inkoust prostě dorazí nějakým kurýrem a nemusíte se o to starat.

Zásobníky jsem zatím neměnil, HP poslalo uvítací balíček, ve kterém byla čtveřice barev do mé tiskárny a černá byla na rozdíl od zásobníku dodaného s tiskárnou ve velkokapacitní verzi.

Tady jsem žádné negativum nenašel, snad jen, že tohle bude hodně návykové. Pokud příští balíček přijde zcela automaticky podle toho, že v HP uvidí, že mi inkoust dochází, prostě jej jenom vyměním a hotovo. Žádné shánění, a především myšlenky na to, že budu tisknout a musím stav barvy kontrolovat. Největší logistika je vzít ráno balíček od paní recepční (která jej převzala od kurýra) a vyjet nahoru do kanceláře.

Poznámka: jak nad tím přemýšlím, tak by nebylo špatné k tomu mít i zásobu kancelářského papíru. Tisk jsem totiž vyřešil, ale stejně musím do obchodu pro balíky s papírem a pak je táhnout do práce.

Další funkce HP Smart

S internetovým propojením na neustálý přístup čerstvého inkoustu se pojí ještě nadřazený prvek v podobě konceptu HP Smart. Instant Ink je totiž jen jedna jeho součást. Zmínil jsem už aplikace. Po pravdě, ta mobilní mě štve a desktopovou jsem přestal používat poté, co mě stejně některými ikonkami směřuje do webového prohlížeče (kde se musím znovu přihlásit).

Nakonec jsem zjistil, že pro přehledy mi vyhovuje právě rozhraní HP Smart ve webovém prohlížeči. Kromě informací o plánu a využití HP Instant Ink tam totiž spravujete i případné další uživatele mající přístup k tiskárně. Ano, jakmile je tiskárna neustále připojena k internetu, tak do ní prostě pošlete data k vytištění i ze vzdáleného zařízení. Zároveň si určíte, kdy se mají vytisknout. Přeci jen, ve firemním prostředí ve více lidech nemusí vědět a vidět všichni všechno.

HP Instant Ink

V rámci nákupu tiskárny získáte přístup k funkci HP Smart Advance. Umí automaticky opravovat naskenované dokumenty, narovnávat stránky a automaticky dělit položky. Netuším, jak se to platí, ale v rozhraní HP Smart mi svítí, že ji mám aktivní na 2 roky.

Funguje zde i nějaké zabezpečení, vzhledem k tomu, že je tiskárna neustále připojena k internetu data do ní mohou proudit z něj.

HP a udržitelnost

Tisk sám o sobě asi nebude něco, z čeho by ekologové skákali dva metry do výšky od samé radosti, ale HP se snaží alespoň nějak v rámci svého programu Forest First a HP Planet Partners. Konkrétní příklad, který jsem zaznamenal: v balíčku s inkousty dodanými v rámci HP Instant Ink byla také odpovědní obálka s předplaceným poštovným pro zaslání vypotřebovaných zásobníků z tiskárny k recyklaci.

HP Instant Ink

Doporučil bych HP Instant Ink i vám?

Na konec asi ta nejdůležitější otázka. Vyplatí se to? Doporučil bych HP Instant Ink svým čtenářům? To je těžké a záleží na preferencích každého z vás. Nahoře v článku máte uvedeny měsíční ceny a počty stránek. Snadno si tak spočítáte, že výtisk jedné stránky vás vyjde na 1,93 Kč u nejlevnějšího tarifu nebo na korunu v případě tarifu s největším objemem tisku.

Když se kouknu na e-shopu na cenu černého zásobníku HP 3YL80AE č. 912 s výtěžností 300 stran, jeho cena je 389 Kč. To vychází trochu lépe než většina méně objemových tarifů od HP.

Na druhou stranu, to je jenom černá barva. A v tiskárně máte inkousty čtyři. Navíc v rámci HP Instant Ink je počítán počet vytištěných stran. Vůbec nezohledňují, co na nic je a kolik barvy se na každou stranu vyplýtvá. Tedy zda tisknete fotky, dokumenty nebo faktury.

HP Instant Ink

Já se prozatím rozhodl u HP Instant Ink setrvat i po uplynutí půlročního období. To pohodlí, že se nemusím starat, kolik mám momentálně barviva, je návykové. Roční úspora v případě mého tiskového objemu, by nebyla zas tak velká, pokud vůbec. A to nemluvím o čase pro shánění a vyzvednutí zásobníků z e-shopu.

Jen se bojím, abych za chvíli neplatil měsíčně kapsle kávy Nestlé, operační leasing na počítače a nějaké další poplatky, které se ze softwarového světa začínají přesouvat i do hardware a spotřebního zboží.

Měsíc navíc zdarma: klepnutím na tento odkaz dostanete zdarma měsíc bezplatného tisku navíc k vaší registraci do HP Instant Ink.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

try.hpinstantink.com/vrvmk3
or use code vrvmk3
for one month free :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru