PortableApps.com Suite – balíček přenosných aplikací

Pro spoustu uživatelů znamenají tzv. přenosné aplikace zajímavou možnost, jak mít své oblíbené programy stále s sebou, mnohdy včetně vytvořených dat a dokumentů, a to aniž by kteroukoli z nich museli instalovat na svůj nebo jiný počítač. Stačí si vše nakopírovat na dostatečně velký USB flashdisk a vyrazit do světa. Programy zpravidla nepotřebují žádné záznamy v registru Windows. Veškeré nastavení si budou ukládat do složky, odkud je spouštíte.

Jedním z oblíbených webů, které shromažďují přenosné aplikace, je PortableApps.com. Najdete na něm především open source programy v přenosných verzích. Nabídka přenosných aplikací na tomto webu zahrnuje snad téměř vše – od antivirů, přes grafické nástroje, programy pro práci s internetem až po kancelářské programy.

Kromě toho, že si vybrané programy můžete stáhnout samostatně, nabízí vám PortableApps.com také balíček, kde najdete všechny důležité aplikace pohromadě. Konkrétně zahrnuje antivir ClamWin Portable, webový prohlížeč Mozilla Firefox - Portable Edition, komunikační program Gaim Portable, kancelářský balík OpenOffice.org Portable, hru Sudoku Portable, kalendář Mozilla Sunbird - Portable Edition a poštovní program Mozilla Thunderbird - Portable Edition. Po rozbalení má balíček velikost necelých 250 MB.

Instalace

Vše si stáhnete jako jeden samorozbalovací soubor, který po spuštění vytvoří v zadaném umístění složku s přenosnými aplikacemi a k tomu přidá na Plochu soubor pro spuštění ovládacího menu pro tyto aplikace. Doporučuji vám si obojí hned nakopírovat na USB disk, v opačném případě nevidím v použití přenosných aplikací moc smyslu.

Spuštěcí menu PortableApps.com Suite

Spouštěcí nabídka se podobá nabídce Start z Windows Vista. V levé části jsou odkazy na jednotlivé aplikace, vpravo pak najdete zástupce pro otevírání složek, jako jsou Dokumenty, Obrázky nebo Hudba. Kromě toho je zde nástroj pro zálohování a obnovu dat (samozřejmě přenosný).

PortableApps.com Suite
Spouštěcí panel přenosných aplikací

To však není vše. Aby uživatel pracující s portable aplikacemi měl co největší komfort, nabízí se mu funkce pro instalaci dalších přenositelných aplikací do tohoto menu. Stačí si přenositelný program stáhnout v podobě souboru s koncovkou .pef.exe, v menu kliknout na tlačítko Options a zvolit funkci Install a New App. Pak jen v souborovém dialogu vyhledáte stažený soubor a program se postará o jeho začlenění.

PortableApps.com Suite
Možnost instalace a odebírání přenosných aplikací

Patříte-li mezi příznivce přenositelných programů, pak PortableApps.com Suite ve spojení se spouštěcí nabídkou a možností začlenění dalších přenositelných aplikací vyzkoušejte.

PortableApps Backup
Jednoduchý a přenosný zálohovací program

Jaký máte názor na přenosné aplikace? Používáte je nebo je považujete za zbytečnost? Přiznám se, že od doby, co pracuji s notebookem (a to je již řada let), nemám potřebu přenosné aplikace používat. Uvítám sice, když můžu využít nějaký jednoduchý prográmek, který nezaneřádí systém svou instalací, každopádně jako lepší alternativu než přenosné aplikace vidím do budoucna webové nástroje.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Také to vidím podobně. Přenosné aplikace mohou být užitečným nástrojem, ale tohle je přesně ta oblast, kam bych směroval čistě webové aplikace, nebo tzv. "webOS". Využitelné jsou také všude (pravda - jen tam kde je dostupné připojení, což ještě není vždy samozřejmostí) a na základní práci stačí.

Na druhou stranu si nemyslím, že by webové aplikace mohli nahradit desktopové - spíše vidím budoucnost v provázání desktopových aplikací s webovými službami - v tom má dobře nakročeno MS s jeho Live platformou, nebo nově s Office Live Workspace.

Určitou možností je také platforma Adobe AIR, resp. jakési běhové prostředí pro lokální běh "webových" aplikací - tady ale záleží na tom, jak se zmiňovaný framework rozšíří mezi uživatele, což má zase souvislost s tím, zda pro něj bude dost a kvalitních aplikací, jako třeba pro .NET.

návštěvník

když budu něco vytvářet na lokále, tak proč bych měl vytvořený dokument ukládat na web? když už webové aplikace, tak se vším všudy, Microsoft to dělá takto podivně, protože, kdyby nabídnul webovou aplikaci tak by se asi nenašlo moc lidí, kteří by za ni zaplatili celkem velkou částku, když třeba u Google vše mohou mít zdarma, proto udělali ebovou kancelář jen napůl a na píp píp :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru