Raspberry Pi

Populární malý počítač Raspberry Pi si získal srdce uživatelů po celém světě. Britský výrobek je distribuován jako integrovaná deska s procesorem ARM, pamětí, síťovým připojením, Wi-Fi, HD výstupem na HDMI a USB porty pro připojení klávesnice, myši a dalších periferií. Jako úložiště slouží paměťová karta. Desce nechybí speciální komunikační porty a možnost připojení webové kamery. Vše můžete zabalit do některého z obalů od jiných výrobců nebo si vytvořit vlastní.

Raspberry Pi se hodí pro nadšence do technologií a i přes papírově malý výkon vás překvapí tím, co vše dovede. Můžete ji použít jako webový server, jednoduchou pracovní stanici, přehrávač videa nebo multimediání centrum. Existuje v několika verzích, původní a malé Zero lze napájet i přes USB.

Výchozím operačním systémem na počítačích Raspberry Pi je Linux a distribuce Raspbian vycházející s Debianu. Setkáte se zde ale také s Ubuntu nebo Arch Linuxem. Kromě toho můžete na počítači provozovat celou řadu dalších operačních systémů, včetně Windows 10.

Ve svých článcích o Raspberry Pi se budu snažit popisovat projekty a postupy, které jsem využil. Nejsem ovšem elektrobastlíř, složité projekty a články popisující relé a cokoli složitějšího, než je zastrčení konektoru, zde zatím nečekejte.

Vlastním tyto modely a příslušenství:

  • Raspberry Pi 1 B+
  • Raspberry Pi 2
  • Raspberry Pi 3 B
  • dvě oficiální krabičky, napájecí zdroje, senzor BME280, displej 4DPI-24-HAT a klávesnici Logitech K400 Plus

Jak se dostat do BIOSu. Vše, co potřebujete vědět

Do BIOSu je obvykle nezbytné vstoupit z několika důvodů. Prvním je konfigurace hardwaru, například nastavení řadiče disků, paměti nebo přetaktování procesoru. Druhým důvodem je řešení problémů, jako jsou chyby s hardwarem nebo nastavení bootovacího zařízení. Občas je nutné BIOS navštívit kvůli aktualizaci řídícího programu nebo údržbě systému. Jak na to?

RPi-Monitor, sledování počasí a můj návrat k Raspberry Pi

Po delší době, cca třech letech, jsem se vrátil zpátky k hrátkám s minipočítačem Raspberry Pi. Osvěžuju si Python, plánuju vlastní krabičku vytištěnou na 3D tiskárně a hledal jsem nějaký užitečný projekt. Rozběhal jsem zajímavý monitoring, který jsem propojil s daty ze senzoru pro sledování počasí.

Raspberry Pi a ownCloud jako vaše vlastní cloudové úložiště nejen pro soubory

Ukládáte do cloudů jako jsou Dropbox nebo OneDrive? Přemýšlíte o tom, co se s vašimi daty děje? S pomocí aplikace ownCloud můžete zpřístupnit přes web dostupné úložiště i ze svého serveru. A nebo mnohem levněji, s využitím Raspberry Pi připojeného k domácímu internetu. Cloudové úložiště bez problému utáhne, a to za minimální náklady na elektřinu.
reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru