Raspberry Pi

Populární malý počítač Raspberry Pi si získal srdce uživatelů po celém světě. Britský výrobek je distribuován jako integrovaná deska s procesorem ARM, pamětí, síťovým připojením, Wi-Fi, HD výstupem na HDMI a USB porty pro připojení klávesnice, myši a dalších periferií. Jako úložiště slouží paměťová karta. Desce nechybí speciální komunikační porty a možnost připojení webové kamery. Vše můžete zabalit do některého z obalů od jiných výrobců nebo si vytvořit vlastní.

Raspberry Pi se hodí pro nadšence do technologií a i přes papírově malý výkon vás překvapí tím, co vše dovede. Můžete ji použít jako webový server, jednoduchou pracovní stanici, přehrávač videa nebo multimediání centrum. Existuje v několika verzích, původní a malé Zero lze napájet i přes USB.

Výchozím operačním systémem na počítačích Raspberry Pi je Linux a distribuce Raspbian vycházející s Debianu. Setkáte se zde ale také s Ubuntu nebo Arch Linuxem. Kromě toho můžete na počítači provozovat celou řadu dalších operačních systémů, včetně Windows 10.

Ve svých článcích o Raspberry Pi se budu snažit popisovat projekty a postupy, které jsem využil. Nejsem ovšem elektrobastlíř, složité projekty a články popisující relé a cokoli složitějšího, než je zastrčení konektoru, zde zatím nečekejte.

Vlastním tyto modely a příslušenství:

  • Raspberry Pi 1 B+
  • Raspberry Pi 2
  • Raspberry Pi 3 B
  • dvě oficiální krabičky, napájecí zdroje, senzor BME280, displej 4DPI-24-HAT a klávesnici Logitech K400 Plus

RPi-Monitor, sledování počasí a můj návrat k Raspberry Pi

Po delší době, cca třech letech, jsem se vrátil zpátky k hrátkám s minipočítačem Raspberry Pi. Osvěžuju si Python, plánuju vlastní krabičku vytištěnou na 3D tiskárně a hledal jsem nějaký užitečný projekt. Rozběhal jsem zajímavý monitoring, který jsem propojil s daty ze senzoru pro sledování počasí.
reklama

Raspberry Pi 3 po čtyřech letech od vydání modelu B

Se zabudovaným Wi-Fi a Bluetooth přichází na trh třetí řada jednodeskového počítače Raspberry Pi. Děje se tak přesně po čtyřech letech, kdy se na trhu objevil model B. Od té doby se prodalo přes osm milionů těchto malých počítačů, čímž se Raspberry Pi stalo nejlépe prodávaným počítačem ve Velké Británii.
reklama

Raspberry Pi a ownCloud jako vaše vlastní cloudové úložiště nejen pro soubory

Ukládáte do cloudů jako jsou Dropbox nebo OneDrive? Přemýšlíte o tom, co se s vašimi daty děje? S pomocí aplikace ownCloud můžete zpřístupnit přes web dostupné úložiště i ze svého serveru. A nebo mnohem levněji, s využitím Raspberry Pi připojeného k domácímu internetu. Cloudové úložiště bez problému utáhne, a to za minimální náklady na elektřinu.
reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru