Redakční systém Drupal si za roky své existence získal značnou popularitu jak mezi tvůrci webu na volné noze, tak ve firmách a institucích. Stojí na solidním základu frameworku Symfony a šablonovacího systému Twig.
Maxiorel.cz používá Drupal od roku 2005 a za tu dobu se zde nashromáždilo množství článků, tutoriálů, návodů a tipů na téma Drupal, jeho úpravy, aktualizace a práce s ním. Další zajímavé čtení na toto téma přidávám několikrát do měsíce.
Mezi články najdete také videonávody, kde najdete detailní instrukce, jak zkombinovat různé moduly pro Drupal k dosažení určité funkcionality. To je právě jedna z výhod tohoto open source redakčního systému. Začnete s malým webem a díky systému rozšiřování pomocí modulů časem přidáte pokročilejší funkce. S pomocí vlastních modulů nebo rozšíření Drupal Commerce není problém postavit eshop na této platformě.
Silnou stránkou tohoto řešení ve srovnání s jinýmy systémy pro správu obsahu napsanými v PHP je také správa uživatelů. Do nejmenších podrobností nadefinujete uživatelské role a jejich oprávnění. Vše pohodlně přímo z administrace, bez programování. Potěší vás také cena. Systém jako takový můžete používat zdarma, stejně tak na něm stavět projekty pro své klienty. Stačí dodržet licenci GPL 2.0.
Definici vlastních typů obsahu dnes najdete ve většině redakčních sytémů, ale i zde Drupal exceluje. Nabídne vám nejrůznější typy políček pro vyplňování, takže uživatelům webu připravíte pohodlné formuláře a takto uložený obsah také pohodlněji zformátujete.
Hosting pro Drupal
Pokud hledáte vhodný hosting, koukněte na následující:
- Váš-hosting.cz – vzhledem k tomu, že Drupal 8 je ideální kombinovat s příkazovým řádkem (Composer, drush) je vhodný vlastní virtuální server. Tento máte za rozumnou cenu i s technickou podporou v ceně. Z českých hostingů je řešení, které momentálně doporučuji nejčastěji.
- WEDOS – jeden z nejoblíbenějších hostingů v Česku, pro větší projekty zvažte tarif noLimit Extra nebo raději virtuální server
- Webhosting C4 - standardní hosting klasického typu s bezproblémovou podporou. Moji klienti zde mají řadu instalací Drupalu 7.
- Web4U - osvědčený webhosting, na kterém větší redakční systémy fungují bez potíží. Maxiorel zde začínal.
- Linode - pro svoje projekty využívám služeb zahraničního cloud hostingu s vysokou stabilitou a možnostmi konfigurace poskytovaných virtuálních serverů. Maxiorel běží právě zde.
Přehled webhostingů nejenom pro redakční systém Drupal a moji dlouhodobou zkušenost s nimi, najdete v článku Hostingy a VPS: praktické zkušenosti tvůrce webů.
Pokud vám Drupal způsobuje nějaké vrásky na čele, mrkněte se také do místního diskuzního fóra. V rámci možností se snažím vždy poradit. Další informace najdete na webech drupal.cz a drupal.org.
Aktuální verze je 8. Kdy přijde Drupal 9?
Aktuální verzí je Drupal 8. Ve vývojovém cyklu je vždy podporována i jedna řada zpátky, čili kromě osmičky je momentálně udržován i Drupal 7. Bude tomu tak do podzimu 2021, kdy přijde další řada redakčního systému.
Znamená to, že k těmto udržovaným verzím jsou pravidelně vydávány bezpečnostní aktualizace. Příchod Drupalu 9 to pravděpodobně změní a zůstane jedna hlavní větev. Ostatně, upgrade z osmičky na devítku by měl být bezbolestný. Na rozdíl od všech dosavadních upgradů.
Kde stáhnout Drupal?
Výchozím místem pro stahování jsou samozřejmě domovské stránky projektu, viz odkaz výše. Tam se přepněte do sekce Download a stáhněte si odpovídající balíček. Profesionální vývojáře bude zajímat, že Drupal plně podporuje instalaci prostřednictvím balíčkovacího systému Composer.
Provozovatel Maxiorla Jan Polzer nabízí také placené služby v oblasti Drupal a webové stránky.