GChart a Google Chart API: na grafy nejen v PHP jednoduše

Hledáte řešení pro snadnou tvorbu grafů v PHP? Existuje nespočet projektů, které tuto činnost nějakým způsobem řeší. Výsledkem je většinou obrázek ve formátu JPEG nebo PNG, výjimkou nejsou ani grafy ve Flashi. Jedním z povedených řešení je Google Chart API. Během okamžiku s ním vytvoříte povedené grafy, a to s minimální námahou. Pro PHP se však objevila nová knihovna, která práci s Google Chart API zjednodušuje na minimum.

Myslím si, že kdybyste se rozhodli vytvářet grafy v PHP úplně od začátku, čeká vás spousta práce. Ale proč dělat něco, když už řešení existuje? Ne nadarmo se povídá, že velká část práce programátora je práce se schránkou…

Google Chart API – grafy snadno a rychle i bez PHP

Tvorba grafů s využitím Google Chart API má tu výhodu, že k vytvoření obrázku s grafem a jeho umístění do těla webové stránky nepotřebujete ani PHP, ani ASP.NET či jinou podobnou technologii. Graf se generuje jednoduše pomocí speciálně upravené webové adresy. Příklad je uveden přímo na domovské stránce Google Chart API:

http://chart.apis.google.com/chart?cht=p3&chd=t:60,40&chs=250x100&chl=Hello|World

Zkuste si výše uvedenou adresu zadat do prohlížeče. Uvidíte tento koláčový graf:

Graf

Vložení grafu do těla stránky jednoduše provedete přes vizuální editor svého webu, kde zadáte výše uvedenou adresu jako adresu obrázku. Google pak na požádání graf vygeneruje a předá jej do vaší stránky tak, aby její čtenář nic nepoznal. Můžete samozřejmě použít přímo HTML značku IMG, a to nějak takto:

<img src=“http://chart.apis.google.com/chart?cht=p3&chd=t:60,40&chs=250x100&chl=Hello|World“ />

Podrobný seznam parametrů, které lze do adresy zadat a které ovlivní vzhled výsledného grafu, najdete ve velmi přehledné dokumentaci na stránce Google Chart API.

GChart: PHP knihovna pro práci s Google Chart API

Pokud vytváříte web s použitím PHP, pak jistě budete chtít adresu pro vytvoření grafu generovat dynamicky v závislosti na nějakých datech. Abyste si ulehčili generování adresy, použijte knihovnu GChart. Vytvoření výše uvedené adresy pro jednoduchý graf pak proběhne takto:

<?php
$pie3d=new GChart_Pie3D(250,100);
$pie3d->add(60,'Hello');
$pie3d->add(60,'World');
?>
<img src="<?php echo $pie3d->get_image_string(); ?>" />

Jak vidíte, práce s knihovnou GChart je velice jednoduchá a sestavení grafu je přehlednější, než skládání proměnných do jednoho velkého řetězce tvořícího adresu. Na začátku určíte typ a rozměry grafu, přidáte mu osy (v případě koláčového pak výseky) a nakonec pomocí PHP kódu vložíte vygenerovanou adresu do značky IMG. GChart podporuje tyto typy grafů:

  • koláčový
  • spojnicový
  • pruhový
  • radarový (?)
  • bodový
  • Google-O-Meter
  • QR-Code
Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Co je pro Buh kolacovy graf? Myslel jsem, ze cesky se rika kruhovy. Pro priste.

návštěvník

Od dob Vladimíra Železného se říká Koláčový :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru