Microsoft Desktops: konečně oficiální virtuální plochy pro Windows

Pokud jako uživatel pracující převážně v prostředí systému Windows závidím lidem, kteří dávají přednost Linuxu, pak je to snadné přepínání mezi různými virtuálními plochami. Jistě, existuje řada placených i freewarových programů, které virtuální plochy do Windows doplní. Až dosud mi však chyběl nějaký „oficiální" doplněk, přesněji řečeno správce virtuálních ploch od Microsoftu.

Microsoft však po letech konečně přichází s vlastním nástrojem, který vám virtuální plochy ve Windows umožní používat. Na světě je program Microsoft Desktops 1.0. Za tímto programem stojí Mark Russinovich a Bryce Cogswell, pánové ze Sysinternals, což je dnes vlastně již část Microsoftu, neboť softwarový gigant tuto firmu před nějakou dobou pohltil.

Použití Microsoft Desktops je velice jednoduché, stejně jako jeho nastavení. Z oficiálních stránek Desktops v1.0 si stáhněte malý balíček ZIP, ve kterém najdete licenční ujednání a jeden spustitelný soubor. Stačí jej spustit a virtuální plochy jsou na světě.

Virtuální plochy s Desktops 1.0

Desktops 1.0 vytváří čtyři virtuální pracovní plochy a nabídne vám nastavení, kde určíte, jakým způsobem se budete mezi těmito pracovními plochami přepínat. V okně s nastavením zatrhněte hlavní ovládací klávesu pro přepínání. Může to být Alt, Control, Shift, klávesa s logem Windows nebo libovolná kombinace. Použití všech čtyř naráz ale nedoporučuji, pokud nejste chobotnice.

Microsoft Desktops: konečně oficiální virtuální plochy pro Windows

Druhou částí nastavení je výběr kláves pro určení plochy, na kterou se chcete přepnout. Použít lze buď čísla, nebo funkční klávesy. V praxi se tak mezi plochami budete moci přepínat například kombinací kláves Alt-F1 nebo Win-3.

Poslední nastavením je zatrhovátko, kterým nastavíte spouštění Desktop 1.0 hned po přihlášení uživatele do Windows. Myslím, že je to dobrý nápad. Bez automatického spouštění nemá podobná aplikace smysl.

Přepínání mezi plochami

Po potvrzení nastavení tlačítkem OK se Desktops 1.0 usídlí v systémové části lišty úloh a bude čekat na stisk výše uvedeným způsobem nastavených kláves. K přepínání mezi virtuálními pracovními plochami můžete použít i myš. Stačí klepnout na ikonku programu a uvidíte náhledy na vytvořené pracovní plochy.

Microsoft Desktops: konečně oficiální virtuální plochy pro Windows

Pokud na ikonku klepnete pravým tlačítkem myši, budete moci znovu zobrazit nastavení programu (Options) nebo zobrazit náhledy ploch funkcí Select Desktop.

Vzhledem k tomu, že Microsoft Desktops 1.0 je teprve první verze virtuálních ploch, o které se Microsoft pokusil, nelze jej hodnotit příliš přísně. Ano, nemá moc nastavení, umí jen čtyři plochy, nemá instalátor. V porovnání s VirtuaWin chvíli trvá, než se virtuální plocha vytvoří v momentě, kdy se na ni poprvé přepínáte. Na ploše odlišné od výchozí také nejsou miniaplikace a boční panel.

Na druhou stranu si myslím, že v jednoduchosti je síla a řada uživatelů tento program uvítá nejenom proto, že je přímo od Microsoftu. Co si myslí čtenáři Maxiorla a osvědčení komentátoři?

Pokud vás virtuální plochy zajímají, přečtěte si i moje články na podobné téma, které najdete na ExtraWindows.cz:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Podobný doplněk jistě přijde vhod a je vidět, že Microsoft chybu koupí SysInternals rozhodně neudělal, protože oba zmínění pánové jsou již řadu let odborníci na slovo vzatí. Dalo by se říci, že větší a zároveň známější "Windows Guru", snad se těžko hledají.

Pokud jde o téma virtuální plochy, tak sám se o toto celkem zajímám ačkoliv je zase tak často nevyužiji. Před pár měsíci jsem na toto téma psal i článek pro jistý nejmenovaný časopis, takže jsem různých programů pro využití virtuálních ploch vyzkoušel vícero. Je pravda, že z těch "graficky obyčejnějších" je asi WirtuaWin jedním z nejlepších. Na druhou stranu měl Microsoft již dříve podobně jednoduchý program pro tvorbu virtuálních ploch v podobě PowerToy doplňku pro Windows XP.

Já osobně dávám přednost "efektnějším" virtuálním plochám, tj. 3D prostředí ve stylu známé Linuxové krychle. Osobně jsem zvolil placený program DeskSpace, který má poměrně široké možnosti konfigurace. Na internetu se ale dá nalézt i jeho freewarový předchůdce Yodm3D, pro nějž jsem udělal i kompletní českou lokalizaci (dostupná byla na DVD onoho časopisu). Z dalších free programů stojí za zmínku program Shock 4Way 3D, který nabízí bohaté efekty, ovšem zase mírně pokulhává v použitelnosti.

Osobně čekám na plnohodnotného 3D správce virtuálních ploch využívajícího Desktop Window Manager (DWM) API Windows Vista, který umožní využívat pokročilé vlastnosti jako "živé" náhledy ploch, atd. Něco už je ve vývoji na Codeplexu - chystám o tom článek na blog, ale i výrobce DeskSpace slibují, že v jedné z příštích verzí zapracují na podpoře pro DWM a tedy pro "živé" plochy a plnou akceleraci.

návštěvník

Přesně tak, chce to něco s podporou DWM pro Windows Vista. Očekával jsem virtuální plochy už v SP1, bohužel jsem se nedočkal. BTW: Alespoň bych uvítal přepínání mezi plochami pomocí rolování kolečkem myší na ploše, bez mačkání tlačítek. V linuxu jsem si na to hodně navykl, lámání prstů na klávesnici není ideální, i když kláv. zkratky používám rád. Pro mě osobně nejsou 4 plochy omezením, více jsem ani nikdy nepoužíval. Na kombinaci IM/internet a mail/práce/hudba-multimédia mi to stačí.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru