Divoké kejkle na prezentacích

S powerpointovými a jinými prezentacemi promítanými přes projektor se setkáváme stále častěji - na jednáních, firemních poradách, školeních, přednáškách.... Spolu s tím, jak tato technika postupuje, máme možnost nahlédnout i do uživatelských (zlo)zvyků prezentujících. Jako člověk, který se živí oborem počítačů a vším, co s nimi souvisí, jsem kolikrát překvapen, jaká „kouzla" někteří prezentující na svých počítačích předvádějí.

Nechci se tímto nikoho dotknout, sám také budu brzy v roli prezentujícího, ale některé kejkle prezentujících jsou kolikrát zajímavější než vlastní obsah prezentace. Jsme zkrátka každý jiný a každý z nás má vlastní zvyky v ovládání počítače. Někdo raději klávesnici, jiný myš.

Na prezentacích je přitom dobře vidět, kdo se s počítačem již sžil, a kdo jej bere jako nutné zlo, případně stroj, který je možné velice snadno poškodit - a podle toho je potřeba k němu s vážností přistupovat. Pojďme se kouknout na několik příkladů toho, co vše můžete na prezentacích zažít.

Otravný antivir

Loni na podzim jsem psal článek na téma Antivir - nepřítel prezentací. Skutečně, tyto programy jsou asi nejčastějším záškodníkem, který ruší hladký průběh prezentací. Okno s informacemi o plánované kontrole počítače se objevuje vždy v ten nejméně vhodný okamžik.

Je zajímavé pozorovat, jak se s tím přednášející vypořádají. Scénář je nejčastěji takovýto:

 • údiv
 • rozpoznání problému
 • snaha program vypnout disablovaným tlačítkem
 • snaha zrušit kontrolu nereagujícím křížkem
 • rezignace a přesun okna antiviru za spodní okraj obrazovky tak, aby zněj koukalo co nejméně

Chápu rozčarování prezentujících, když se jim do jejich toku myšlenek vřítí neočekávaný element. Ale jdeme dál.

Neposlušný projektor

Technika si s námi zahrává. Snad každý, kdo se připravoval na spuštění prezentace, se nějakým způsobem potýkal s projektorem. Po pravdě, netuším, zda je to způsobeno neznalostí uživatelů nebo nedokonalostí tohoto hardwaru, ale ještě jsem nezažil, že by někdo bez problémů propojil projektor s počítačem a prezentace v pohodě začala. Nejčastěji se prezentující potýkají s tím, že projektor nereaguje na příslušné nastavení ve Windows (nebo Windows na projektor?), jeho barvy jsou úplně jiné, než by měly být, promítaná plocha je větší než plátno (to ovšem není chyba prezentátora) a podobně.

Divoké kejkle na prezentacích

Messenger, ICQ, Skype a neodbytní kamarádi

Snad nejhorší trapas je, když je počítač se spuštěnou prezentací (nebo živou ukázkou nějakého programu) připojen k internetu. Většina přednášejících zapomene na to, že má spuštěn komunikační program - na trapasy je zaděláno. Většinou jim začnou psát lidé, kteří se půl roku neozvali, ale jaksi cítí, že v danou chvíli je potřeba, aby provětrali svůj seznam kontaktů a pozdravili prezentujícího. Ten je v tu chvíli řádně zmaten, co že to na něj bliká a cinká.

Zkušenější a otrlí prezentátoři jsou schopni takovou situaci zahrát do autu, případně ji využít ve svůj prospěch a dát k dobru historku o tom, jak se jim na minulé prezentaci stalo něco podobného. Ovšem řada z nich se zmůže jen na stydlivé „ehm".

Návod: jak zkopírovat prezentaci z flasky na plochu

Vše, co jsem doposud zmínil, jsou drobné příhody, které se dříve či později stanou každému, kdo častěji používá PowerPoint nebo podobný program v akci. Před pár dny jsem ale měl možnost vidět přípravu prezentace a ukázku kopírování souborů, ze které se mi zastavil dech. Takový způsob práce se soubory ve Windows jsem ještě nezažil. Myslím, že překoná i můj zážitek ze školení jedné paní, která na pokyn myš nahoru zvedla ruku i s myší nad stůl.

 1. Do počítače připojte flasku
 2. V okně Průzkumníka vyhledejte daný soubor
 3. Otevřete jej v příslušném programu
 4. Zvolte funkci Soubor|Uložit jako
 5. V souborovém dialogu vyhledejte Plochu a klepněte na tlačítko Uložit
 6. Takto pokračujte se všemi zbývajícími soubory
 7. Flasku můžete po bezpečném odebrání hardwaru z počítače odpojit

No řekněte, není to vyloženě praktické? Nač se trápit přetahováním souborů z okna Průzkumníka rovnou na plochu, když tak můžete zároveň prověřit, že funguje ukládací funkce v prezentátorském programu?

Jistě nejsem sám, kdo někdy navštívil poněkud komickou prezentaci, případně ho zaujal nějaký (zlo)zvyk jiného uživatele. Budu rád, když se o své zážitky podělíte.

Obrázek: booleansplit

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ukazovatko a ovladac "powerpointu" v jednom:
http://www.fujitsu-siemens.com.tr/home/products/accessories/keyboards_mi...

Co viac dodat.

návštěvník

Bohužel poslední příklad z kopírováním souborů jen dokazuje, že počítače dnes používají naprostí amatéři. Já netvrdím, že je to špatně. Každý byl někdy začátečník, co neznal, to či ono a ne každému je IT koníčkem, takže PC využívá jen jako pracovní nástroj, který nezná a nerozumí mu, ačkoliv v jiném oboru může být vysoce ceněn. Přesto si myslím, že pokud někdo používá počítač, měl by být alespoň základně obeznámen s běžnou prací v prostředí daného operačního systému a programů, které používá. Je to jako s čímkoliv jiným. Auto taky nezačnu používat sám od sebe, aniž bych jej dříve používal a seznámil se tak se základními pravidly jeho provozu a údržby. Bohužel u počítačů si většina lidí myslí, že je možné jej jen zapojit a začít používat. Teď by se možná mohli ozvat příznivci Applu, že tak to je, ovšem ani u MacOS X přece není možné, jej ovládat, aniž byste věděli, co děláte. Bohužel lidé dnes dokáží ovládat internetový prohlížeč a webmail, ale počítač jako takový a systém pod oním webovým prohlížečem již ne. Pro takové lidi by byl vhodnější jen jednoúčelový stroj na němž by se po spuštění nenačítal žádný systém, jen webový prohlížeč, bylo by v něm možno používat webové aplikace a tím by to končilo. Bohužel - jak už to je obvyklé - by si takové zařízení asi koupil málokdo, poněvadž "BFU" by měli pocit, že nemají plnohodnotný počítač, který pro ně přeci "nemůže představovat problém"...

návštěvník

Možná by stálo i se zmínit o VZHLEDU prezentací... 20x jiný font velikost barvičky.. podivné pozadí (nejlépe fotka svého pejska apod)

Profile picture for user Jan Polzer

Přesně, zapomněl jsem na to. Ještě mě napadají různé animované kliparty, které se komíhají okolo textů na slajdech.

návštěvník

A vůbec použití nekontrastních barev, kde se ztrácí text na podobném pozadí. Taky to, že tvůrci nepoužívají styly prezentace, ale každý slajd skládají zvlášť a při přehodu na další snímek je vidět, že titulek je o 20 px více vpravo apod. A to nemluvím o oblíbeném fontu Comic Sans a přeplácaných přehodových efektech :)

návštěvník

No něco podobného dělala i moje mamka. Dělala totiž prezentace do práce (pracuje v nemocnici na patologii a vedení požaduje neustálé vzdělávání pracovníků - jak pasivní, tak aktivní - tedy přednášky/prezentace).

Vůbec všechno dělala nějak složitě (i jednoduché úkony) a celkový design byl takový prapodivný (např. modrý text na modrém pozadí). Tak jsem doporučil a ukázal co a jak udělat a výsledek?

Prezentaci (na přednášce je prezentujících několik) měli (dělala to ještě s jednou kolegyní) nejlepší (tzn. první místo) a získali hlavní cenu :-)

Mimochodem je zajímavé proč má tolik lidí oblíbený ten Comic Sans. Třeba i v dokumentech od některých učitelů to vidím, že to na zcela běžný text používají.

návštěvník

Tak s to s tou mysi se mi stalo taky :) Kazdopadne se vsim souhlasim. Neni nic lepsiho nez kdyz prijde rano do auly prednasejici a pul hodiny steluje projektor. Podle me si tak snazi zkratit dobu prezentace :)

návštěvník

Ja osobne jsem jeste nebyl na prezentaci, aniz by se nepotykal z jednim ci vice problemu co tu popisujes ty.
Muj zazitek prezentujici chtel neco predvest na internetu, samazrejme mel tedy k projektoru pripojeny vlastni notebook. Kdyz vypisoval do prikazoveho radku vyhlevace adresu pro jeho web, kde nam to chtel ukazat. Zmackl pismeno "R" a hned prvni stranka, co mu najela bylo redtube.com

návštěvník

Teď mám zajímavou zkušenosti z prezentací ze školy. Občas dostáváme za úkol nějakou prezentaci do určitého předmětu.

A hodně lidí prezentace, nevím proč, tvoří jako video. Ne že by tam měli nějaký pohyblivý obraz, ale aby tam prostě mohli naházet kupu video-efektů na ty statické scény s miniaturním textem a ledabyle rozmístěnými obrázky.

To by ještě nebylo tak špatné, jako samotná prezentace. Video prostě otevřou ve Windows Media Playeru a prezentují. Problém je, že jim velice často video ujede až příliš moc dopředu, protože jej nestihnou zapauzovat.

Pak tam všemožně klikají a hledají, kde se nachází ten správný snímek. A zase opačně, jednu scénu mají velice dlouho a tak když odvykládají vytištěný text, povětšinou stažený z Wikipedie (a dělají přitom naprosto nešťastné, že několik dalších lidí má úplně to samé co oni), je třeba ještě chvíli čekat, než video dojede na další snímek.

K dokonalosti to však nedávno dotáhl jeden spolužák, co připravoval prezentaci do Chemie.

Ve třídě se totiž chlubil, že jeho prezentace má přes gigabajt, protože je to ve Full HD rozlišení. Tím ohromil v podstatě celou třídu, jak je jeho prezentace "in".

Pro znalé to však už je na první pohled naprostý nesmysl:
1)K čemu používat Full HD, když projektor stejně disponuje jen XGA rozlišením? (1024x768 px)
2)To opravdu věří, že to ten stařičký Celeron v notebooku plynule přehraje?
3)Proč zbytečně plýtvat stovkami megabajtů místa, když tam je jen nějaký text a pár titěrných obrázku z internetu? Naprosto stejného výsledku (až na "ultracool" přechodové efekty) lze dosáhnout i v PowerPointu a o žádné detaily se rozhodně nepřijde (text je zcela dobře čitelný a zvětšením obrázku se pixely přinejlepším interpolují) a přitom celá prezentace zabere pár MB.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru