Webové operační systémy

S narůstající rychlostí internetového připojení, kdy uživatel není přitlačen ke zdi různými limity (pravda, realita v Česku je trochu jinde), začíná být zajímavou možností praktické využití webových aplikací. Jejich výhody jsou zřejmé – dostupnost odkudkoli, nezávislost na fungování jediného počítače, možnost vzájemného propojení… Zajímavou myšlenkou na další využití online aplikací je vytvoření kompletního prostředí pro práci s nimi. Můžeme je nazvat třeba webovými operačními systémy. Vybral jsem tři nejzajímavější, se kterými vás seznámím.

Myšlenka na webový operační systém, čili jakousi pracovní plochu, kterou si zobrazíte v prostředí webového prohlížeče, není nejnovější. Vždyť nejrůznějších vzdálených ploch a terminálů určitě někteří z vás využívají. Většinou však jde o propojení na skutečné operační systémy s uživatelským účtem někde v rámci například podnikové sítě.

Webový operační systém, tak jak je v současné době prezentován, je něco jiného. Jde o sbírku několika aplikací poskládaných do jediného celku, který si zobrazíte ve svém webovém prohlížeči, a nejlépe v celoobrazovkovém režimu (nejčastěji klávesou F11). Praktické využití je zde zatím nulové, považuji to spíše za hračku pro pár nadšenců. Ovšem kdo ví, co ukáže budoucnost. Propojení kancelářských aplikací a multimediálních nástrojů v rámci internetu, možnost mít svá data dostupná odkudkoli, to zní lákavě. Otázkou je, jak se vypořádat s přenášením velkých objemů dat z počítače na internet.

eyeOS

Webový operační systém oceněný Yahoo! Technology Web Revelation 2007 prezentuje jeho výrobce jako platformu, která může být instalována ve školách nebo firmách a nabídne tak ucelené pracovní prostředí. U výrobce si můžete objednat vše – od serveru až po samotný systém. A co vám vlastně nabídne?

eyeOS

Možnosti eyeOS můžete vyzkoušet na adrese demo.eyeos.org. Po přihlášení vás uvítá pracovní plocha se třemi ikonkami, lištou úloh, panelem s hodinami a sadou tlačítek v horní části obrazovky. Tlačítka slouží k rychlému zobrazení různých skupin programů – kancelářských nástrojů, síťových nástrojů, příslušenství nebo her.

eyeOS

Textový editor využívá služeb známého FCKeditoru. Najdete zde také tabulkový editor, program pro tvorbu prezentací (nepřišel jsem na to, jak jej ovládat), kalendář a správce kontaktů. Nechybí možnost posílat zprávy mezi všemi uživateli připojenými k systému. To je zajímavé především tam, kde nechcete uživatelům umožnit, aby si v pracovní době povídali třeba po ICQ, ale zároveň musí mít spojení se svými kolegy.

eyeOS

V rámci eyeOS najdete také webový prohlížeč, poštovního klienta, FTP klienta, nebo čtečku zpráv RSS. Odezva systému je rychlá, stejně jako spouštění aplikací. Celý systém eyeOS pracuje zřejmě s využitím JavaScriptu a na rozdíl od konkurence nepotřebuje Flash.

Cloudo

Webový operační systém Cloudo vypadá na první pohled jako mnohem barevnější, schopnější, průhlednější, multimediálnější a funkcemi nabitější produkt. V tuto chvíli je nicméně ve stádiu vývoje a žádné veřejné demo není dostupné. Prohlédnout si však můžete řadu komentovaných videoukázek přímo na webu tohoto webového operačního systému.

Cloudo

Cloudo bude dostupné jak z webových prohlížečů v počítačích, tak v mobilních telefonech. Otázkou je, jestli jeho tvůrci počítají pouze s podporou Safari v iPhone nebo i v jiných telefonech. Na obrázcích je totiž prezentován právě iPhone. Důraz je kladen na snadnou dostupnost k dokumentům a multimédiím odkudkoli, stejně jako na možnost snadného sdílení dat s dalšími uživateli.

Cloudo

Na serverové straně je Cloudo zajišťováno platformou LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), na straně klienta jsou použity kombinace HTML, XML, XSL a JavaScriptu. Cloudo je otevřeno vývojářům, kteří do něj mohou poměrně snadno doplňovat další aplikace. Chcete-li být mezi prvními, kdo si bude moci Cloudo otestovat, zaregistrujte se pro zaslání pozvánky v momentě, kdy bude nějaká veřejná verze dostupná.

G.ho.st

Věříte na duchy? Pak je webový operační systém G.ho.st určen možná právě pro vás. Alespoň tedy podle názvu. Ze všech tří projektů, které jsou v tomto článku zmíněny, je G.ho.st asi nejdále dotaženým pokusem o vytvoření webového operačního systému. Nabízí příjemné ovládání, spoustu funkcí a asi i nejvíce aplikací.

G.ho.st

Pro spuštění systému klepněte na jeho úvodní stránce na zelené tlačítko a v novém okně webového prohlížeče se zaregistrujte/přihlaste. Systém je k dispozici několika jazycích, nicméně čeština mezi nimi není. Pro jeho provoz potřebujete prohlížeč s podporou Flashe.

G.ho.st

Základní plocha nabízí odkazy na textový a tabulkový editor, správce souborů, přehrávač MP3, na poštovního klienta a další. Na ploše jsou taky různé „gadgety“, například hodiny, poznámky nebo RSS čtečka. Server, na kterém ukázkový G.ho.st běží, je bohužel docela často přetížen, takže se může stát, že se v průběhu práce setkáte s upozorněním na vytížení serveru a prosbou o prominutí delších reakčních časů při práci s aplikacemi v tomto prostředí.

Shrnutí

V tuto chvíli jsou webové operační systémy na úplném začátku své cesty k uživatelům. Ve většině případů bude záležet především na dostupnosti rychlého připojení k internetu, nabídce aplikací, která se musí zásadním způsobem zvýšit, zájmu vývojářů a samozřejmě také na propagaci. Systém eyeOS může mít v tomto směru našlápnuto nejlépe – v podnicích by se při větší nabídce aplikací mohl uplatnit. Nejvíce vybavený vypadá G.ho.st., ale osobně jsem velmi zvědav na Cloudo – podle obrázků a prezentací vypadá velmi schopně.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Kdysi jsem si hrál s Goowy.com, ale je to opravdu jen na takové to "domácí hraní" než pro práci či jiné využití. Je ale také pravda, že webové operační systémy jsou na svém začátku a třeba za 10-15let se dočkáme Windows Vista Web Edition Ultimate ...

návštěvník

Tak on už ten název webové operační systémy je trochu zavádějící, protože se skutečným operačním systémem to nemá nic společného. Příhodnější by bylo webový desktop, nebo něco v tom smyslu.

Myslím, že v současnosti to nemá příliš praktické využití, snad jen jako úložiště nějakých souborů, nebo možnost přihlásit se kdykoliv o toho samého prostředí odkudkoliv na světě, pokud se tedy nemůže, či nechce uživatel připojovat přímo domů na svůj běžný desktop.

Vezmeme-li ale v úvahu, že spoustě uživatelů při "práci" na internetu stačí prohlížení webu a e-mail, pak myslím, že tento koncept má budoucnost. Nikoliv ale v dnešní podobě.

Dost dobře si to ale dovedu představit v podobě hardware a k tomu softwarové služby v podobě web desktopu. Představuji si jednoduché zařízení - něco na způsob UMPC, ale s mnohem nižšími hardwarovými nároky. Něco s vlastním firmwarem, co dokáže přehrávat video a hudbu a v případě potřeby se připojit na internet k předvolené službě a fungovat jako vzdálený webový terminál pro webový desktop. Tam by si člověk prohlédl web, vyřídil poštu a zase by se mohl odpojit a zařízení používat jako běžný mp3/4 přehrávač.

Myslím, že pokud by se tohoto konceptu někdo "chytil" a uvedl zařízení za nízkou cenu, tak v tomhle ohledu může být velká možnost rozvoje...

Profile picture for user Jan Polzer

Když pojem webový desktop mi nepřišel do nadpisu tak moc přitažlivý ;-) Navíc k tomu sousloví webový operační systém svádí i popisy od výrobců těchto udělátek.

 

návštěvník

Já vím, že se to používá a že zkratka WebOS, atd. je celkem rozšířená. Běžní uživatelé, kteří za OS považují plochu svého systému ve kterém spouštějí aplikace, atd., tak pro ty je to jistě zaměnitelné a když jim nějaký webový "operační systém" člověk ukáže, tak budou říkat "tý jó hele OS běžící v prohlížeči..." :-). Mě osobně to ale prostě přijde strašně zavádějící :-). Já vím, že dnes se všechno orientuje tak, aby uživatelé nemuseli vědět vlastně nic, ale tak rozdíl mezi webem (vlastně pouhou webovou stránkou s nějakým tím kódem a AJAXem, či Flashem navíc) a operačním systémem by snad ještě znát mohli... :-D

návštěvník

Pane Polzer, vzdyt vy ani nevite, ze operacni system ve skutecnosti zadnou formalni definici nema.

Profile picture for user Jan Polzer

Pane návštěvníku, je slušností se podepsat. Mimochodem, alespoň umím používat pátý pád českého jazyka.

 

návštěvník

Vase prijmeni neni ceske prijmeni, nesklonuje se proto dle ceskych pravidel, pane Polzer.

Pokud Vas irituji uzivatele kteri se nepodepisi, tak proc jim umoznujete nepodepsat se?

Profile picture for user Jan Polzer

Abych věděl, kolik blbců bez kapky slušnosti toho využije... Každpopádně kvůli podobným rejpalům zřejmě brzy zavedu povinnou registraci pro psaní komentářů.

Chcete-li rejpat, jděte do háje zeleného. Nemáte-li k článku něco podnětného, nepište.

 

návštěvník

S takovým "Návštěvníkem" se lépe ani nebavit. Chtěl jsem na jeho příspěvek reagovat už včera, ale pak jsem si to rozmyslel.

K článku nenapsal naprosto nic a jen cosi vykřikne do diskuse, co jednak s článkem nemá žádnou souvislost a co za druhé nemůže naprosto nijak doložit, neb je to jen něco, co se mu asi mihlo v hlavě, či co. Zjevně se asi považuje za velikého "odborníka" co ještě všem ukáže, zač je toho loket. Pokud by ale byl takový odborník, jak si zřejmě myslí, tak by se podepsal alespoň přezdívkou, aby tak dal svým slovům alespoň nějakou dohledatelnou legitimitu...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru