Vyzkoušejte OpenOffice.org online

Zajisté jste již slyšeli o sadě kancelářských programů OpenOffice.org. Představovat ji tedy blíže by asi bylo nošením dříví do lesa, předpokládám, že i mezi čtenáři Maxiorla se najde řada lidí, kteří OpenOffice.org používají. Pokud však OpenOffice.org nepoužíváte a chtěli byste okusit, co je na něm tak skvělého, nebo proč jej řada jiných uživatelů zatracuje, máte nyní možnost i bez instalace. 

Díky službě Online OpenOffice.org si totiž můžete programy z tohoto kancelářského balíku vyzkoušet online přímo ve svém webovém prohlížeči. Je to ještě pohodlnější než zkoušení live linuxových distribucí, které se spouštějí z CD/DVD a do počítače nic neinstalují. Online verze OpenOffice.org nevyžaduje, abyste cokoli stahovali, vystačíte si opravdu jen s webovým prohlížečem a bezplatnou registrací. 

Služba byla testována v prohlížečích Firefox, Internet Explorer a Safari. Použití prohlížeče Konqueror se nedoporučuje. Váš systém by měl být vybaven nejnovějšími knihovnami Java od společnosti Sun. 

Registrace a 1 GB prostoru pro dokumenty 

Přejděte tedy na úvodní stránku, kde klepněte na odkaz pro přihlášení (log into your account) nebo na odkaz pro novou registraci (create one for free). V registračním formuláři zadejte svou e-mailovou adresu, přihlašovací jméno a heslo (s potvrzením). Opište kontrolní kód z obrázku a vyčkejte na doručení zprávy s aktivačním odkazem.

OpenOffice.org online
Úvodní stránka služby Online OpenOffice.org 

Poté, co přejdete doručeným odkazem na potvrzení registrace, budete se moci zadanými registračními údaji přihlásit, resp. systém vás po aktivaci ihned přihlásí. Ocitnete se na stránce se svým profilem, kde můžete upravit údaje o svém jménu a příjmení, vybrat použitý jazyk, změnit heslo nebo kontaktní e-mail. Díky registraci získáváte prostor pro uložení až 1 GB dat. 

Spuštění OpenOffice.org 

Klepněte na logo firmy Ulteo a z úvodní stránky webu se odkazem přepněte na formulář pro spuštění online verze OpenOffice.org. Z nabídky v bodu dva si vyberte aplikaci, kterou chcete spustit. Na výběr máte všechny – textový editor Writer, prezentační nástroj Impress, tabulkový program Calc, kreslicí nástroj Draw, editor vzorců Math nebo databázový program Base.

OpenOffice.org online
Vyberte si aplikaci, kterou spustíte

Z nabídky si také můžete zvolit, v jakém jazyce se vybraná aplikace zobrazí. Jakmile jste připraveni, tak klepněte na zelené tlačítko Launch OpenOffice.org NOW!. Vybraný program by se měl po chvíli spustit v novém okně webového prohlížeče, resp. v nové záložce. 

Práce s online verzí OpenOffice.org 

Vybraná součást OpenOffice.org se tváří jako samostatné okno programu zobrazené ve webovém prohlížeči. Fungují zde všechny funkce, včetně vkládání textu ze schránky nebo kontroly pravopisu.

OpenOffice.org online
Textový editor spuštěný ve webovém prohlížeči

Kromě práce s aplikacemi z OpenOffice.org vám Ulteo nabízí i jednoduchého správce souborů, s jehož pomocí můžete nahrávat soubory do svého online prostoru. Hodí se to například při vkládání obrázků do dokumentu nebo prezentace. 

OpenOffice.org online
Správce souborů

Aktuální pracovní plochu můžete sdílet s ostatními uživateli. Stačí jim pomocí jednoduchého formuláře odeslat pozvání na zadanou e-mailovou adresu. 

Praktické použití? 

Online verze OpenOffice.org, kterou nabízí Ulteo, je zajímavou alternativou k online kancelářím, například ke Google Docs. Pro českého uživatele může být nevýhodou absence české lokalizace, nicméně si myslím, že se to časem změní. Na výběr je totiž hodně ostatních jazyků, takže nevidím důvod, proč by se časem neměla objevit i čeština.

Za mnohem větší problém však považuji nemožnost vkládání českých znaků. To staví tuto jinak zajímavou online službu do pozice nepoužitelné většinou uživatelů z Česka (pokud tedy nebudou tvořit jen dokumenty v angličtině). 

Rychlost odezvy online verze OpenOffice.org byla příjemná, s aplikacemi se pracovalo bez problému. Doporučuji nepodceňovat aktualizaci knihoven Java na nejnovější verze. V opačném případě se může stát, že aplikace zamrzne, případně vám shodí celý webový prohlížeč.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

 Právě absence diakritiky je pro mě dost podstatná věc, takže v terénu zase budu muset použít Google Docs. Nechystá nějakou online Office verzi i Microsoft? To by možná bylo nejoptimálnější řešení se zachováním kompatibility. Google Doc, oo.org i Abiword mi už párkrát rozhodily formátování a styly v *.doc dokumentu a asi špatně pochopily některé vzorce v excelu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru