FoxTab: 3D přepínač stránek pro Firefox

Hodně lidí na Firefoxu obdivuje možnost instalace nejrůznějších rozšíření, kterými tento webový prohlížeč promění v program, který je jim ušit přímo na míru. Firefox je vlastně taková skládačka pro internetové nadšence a myslím nebude přehnané tvrzení, že co instalace Firefoxu, to originál. Jedním ze zajímavých doplňků, kterým můžete svůj webový prohlížeč vybavit, je FoxTab. K běžnému přepínání stránek na jednotlivých panelech přidává přepínání stránek v moderním 3D prostředí.

Reklama

Doplněk FoxTab si můžete stáhnout z webu addons.mozilla.org. Aby se vám odblokovalo tlačítko pro stažení FoxTabu, je nutné se na webu zaregistrovat a přihlásit. Instalace je klasická, po jejím dokončení pouze restartujete prohlížeč. Přítomnost rozšíření FoxTab se poté projeví tím, že vlevo od políčka pro zadávání adresy stránky přibude jedno tlačítko navíc.

Abyste mohli FoxTab vyzkoušet v celé jeho kráse, otevřete si větší počet stránek v samostatných panelech. Doporučuji minimálně tři. Počkejte na jejich načtení a klepněte na nové tlačítko FoxTabu, případně stiskněte kombinaci kláves Ctrl-TAB (Ctrl pak po zobrazení FoxTabu nepouštějte; při jeho spuštění tlačítkem je to jedno).

3D Firefox pomocí FoxTab

Jakmile přepínač FoxTab spustíte, zobrazí se 3D prostředí s náhledy na stránky v momentálně otevřených panelech. Kolečkem myši je můžete snadno přepínat, kliknutím na náhled se přepnete na vybranou stránku. Celé prostředí FoxTabu je velice svižné, nepozoroval jsem žádné problémy s plynulostí zobrazování.

Způsob, jakým jsou stránky ve FoxTabu zobrazeny, je možné změnit pomocí několika tlačítek při pravém spodním okraji FoxTabu:

[inline:foxtab-1.png]

Výchozí zobrazení na karuselu

[inline:foxtab-2.png]

Zobrazení náhledů v pásu

[inline:foxtab-3.png]

Vydláždění většími náhledy

[inline:foxtab-4.png]

Vydláždění malými náhledy

[inline:foxtab-5.png]

3D perspektiva

Ve všech typech zobrazení můžete používat jak kolečko myši, tak šipky na klávesnici nebo v pravém rohu FoxTabu. Vlevo pak vidíte dvojici tlačítek pro zobrazení v celoobrazovkovém režimu a nastavení. Číslo udává počet stránek, které jsou v okně Firefoxu otevřeny.

Nastavení FoxTabu

V nastavení tohoto zajímavého doplňku najdete kromě možnosti vypnutí názvu stránky a položky pro zavolání FoxTabu z kontextového menu, také nastavení velikosti dláždic. Skupina voleb Size umožňuje nastavit velikost zobrazení FoxTabu jako takového. Myslím, že minimum z vás zde bude něco měnit. Zajímavější je ale nastavení způsobu spouštění FoxTabu.

[inline:FoxTab-Options.png]

Můžete si tu nastavit vlastní klávesové zkratky. Již zmíněná Ctrl-TAB pro rychlé zobrazení FoxTabu způsobí, že 3D pohled zmizí, jak pustíte klávesu Ctrl. V praxi tak kolečkem myši jen nastavíte potřebnou stránku a bez klikání, jen puštěním Ctrl, se na ni přepněte. Pro zachování FoxTabu bez držení klávesy použijete buď tlačítko v liště, nebo výchozí klávesovou zkratku Ctrl-Q.

Nejrůznější 3D prostředí jsou dnes velice populární a myslím, že jejich boom nás ještě čeká. FoxTab je bezesporu zajímavý. Jak je na tom se praktičností, o tom vás kladně přesvědčí jen v případě, že často otevíráte větší množství stránek, než je možné zobrazit na záložkách panelů. Přepínání ve FoxTabu je pak velice pohodlné. Pokud však máte běžně otevřeny tři nebo čtyři panely, pak je pro vás FoxTab zřejmě zbytečný. Tedy, pokud si nepotrpíte na různé efektní hračky.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář