Drupal 6 vydán

Pro všechny příznivce redakčního systému přišla dnes v noci dobrá zpráva. Drupal 6 byl vydán ve finální verzi. Po zhruba ročním vývoji tak můžete začít uvažovat o přechodu na novou verzi. Změny nejsou nijak revoluční, spíše jde o vyladění a přidávání drobných funkčních vylepšení v administraci.

Vylepšení jsou to opravdu užitečná. Drupal 6 je v porovnání s pětkou mnohem přívětivější ke svým správcům. Záměrně nepíšu k uživatelům - komfort pro čtenáře webu poháněného Drupalem je spíše záležitostí implementace Drupalu a designu. Z novinek, které Drupal 6 obsahuje, mě zaujaly tyto:

  • Kešování bloků a JavaScriptů
  • Ajaxové pomůcky v administraci - například rychlý přesun pořadí pomocí myši, namísto určování váhy
  • Automatické hlídání aktualizací a upozornění e-mailem
  • Vestavěná možnost pro překlad obsahu a tvorbu vícejazyčných webů
  • Přepracovaný instalátor
  • Jednodušší tvorba šablon
  • Akce

Podrobné informace o nové verzi Drupalu si můžete přečíst buď v oficiálním oznámení nebo na webu české drupalovské komunity v článku Drupal 6: Evoluce hezky a česky. Tam také najdete seznam překladatelů, díky kterým je možno používat novou verzi Drupalu 6 kompletně v češtině.

Další informace o redakčním systému Drupal najdete i zde na Maxiorlovi pod následujícím odkazem: Drupal.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

No hurá, ale opravdu hurá? Samozřejmě nová verze je vítaná, ale přejít na ni? Teď? Hned? Proč? Je na ni zatím málo modulů a doplňků!

Profile picture for user Jan Polzer

No samozřejmě přechod je podmíněn tím, jaké moduly ten který web používá. Takže třeba i kdybych chtěl Maxiorla přemigrovat na Drupal 6, nemůžu - chybí Views, CCK a spousta dalších.

Ale třeba Photo HowTo nebo Backup HowTo mi na Drupalu 6 běží již od RC verzí. Jak se ale můžete kouknout, taky tam zatím články nejsou nijak členěny - jde jen o výpis a použití kategorií.

návštěvník

Na 6tku čekala většina lidí jak na svatou krávu :-) Škoda, že ne všechny modulu budou hnedka fungovat. I kvůli té bezpečnosti je lepší chviličku vydržet.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru