Nový WordPress 2.5: Ještě lepší blogování

Po šesti měsících tvrdé dřiny vydali vývojáři publikačního systému WordPress novou verzi nesoucí označení 2.5. Jedná se o významný milník ve vývoji WordPressu s více než dostatečným množstvím inovací. V novém WordPressu máme k dispozici vylepšené administrační rozhraní, nový WYSIWYG editor nebo třeba propracovanou správu médií, která WordPressu tolik chyběla. Pojďme se nyní podívat na novou verzi podrobněji...

Pro ty, co nemají se systémem WordPress zkušenosti bych rád začal krátkou charakteristikou. WordPress je populární publikační systém s primárním zaměřením na tolik populární blogy. Jedná se o snadnou možnost vytvoření vlastního blogu na vlastní doméně. Systém je šířen pod licencí GNU GPL, takže jeho použití i úpravy jsou možné bez jakéhokoli obavy z porušování licenčního ujednání. WordPress je vyvíjen už od roku 2003 a za tu dobu se stal „motorem“ pro mnoho milionů blogů.

Novinky ve verzi 2.5

Po několika letech vývoje dospěl WordPress před několika dny do finální verze 2.5. Tato verze přináší velké množství novinek i úprav. V této části článku si ty nejdůležitější představíme.

Nová administrace

Zkušení uživatelé WordPressu ví, že design administrace ve WordPressu byl extrémně jednoduchý a pro běžné uživatele nepříliš přívětivý. Verze 2.5 však zásadním způsobem mění tvář celé administrace. Administrace prošla změnou designu a kromě toho přibrala také několik nových funkcí.

Administrace ve WordPressu 2.5

Na tzv. nástěnce, neboli úvodní stránce administrace, je nyní možné zobrazovat informace dle vlastního uvážení. Editací bloků můžete sledovat novinky v RSS u jiných webů nebo nejnovější komentáře. Užitečná je také podpora pro pluginy, které mohou od verze 2.5 zobrazovat na nástěnce také svá data.

Další změny administrace jsou spíše kosmetické. Důležité uživatelské funkce byly odděleny od admnistátorských funkcí, což by mělo přispět k přehlednosti celé administrace i pro méně zkušené uživatele.

Psaní a správa příspěvků

Radikální inovací prošla také samotná část administrace určená pro publikování nových příspěvků nebo stránek (příspěvek je klasický článek na blogu, stránka obsahuje statické informace). Kromě vlastního redesignu celé administrace se zde setkáte s novou verzi vizuálního (WYSIWYG) editoru TinyMCE ve verzi 3.0. Nutno dodat, že vizuální editor se povedl a už nedochází k problémům při použití HTML kódu, se kterými se potýkaly starší verze. Celý editor je krásně přehledný, tlačítka srozumitelná a práce je dostatečně rychlá.

Psaní příspěvku - WordPress 2.5

Další novinkou je zlepšená práce s tagy. Nyní je možné přímo při psaní příspěvku tagy přidávat, mazat i editovat. Velkou novinkou, která byla dlouho komunitou kolem WordPressu vyžadována, je galerie médií. Přímo ze stránky pro psaní příspěvku můžete nahrávat na web obrázky, videa, hudbu nebo cokoli ostatního. Obrázky je přitom nově možné nahrávat v neomezeném počtu. Jednoduše vyberete celou složku obrázků a WordPress je nahraje na FTP. Celý průběh je přitom možné pohodlně sledovat novým ukazatelem. Po jednoduchém nahrávání obrázků ze starších verzích se jedná o opravdu skvělou novinku. Jako bonus je potom možné nahrané obrázky řadit do galerií a také je možné zobrazení EXIF informací z obrázků, jsou-li dostupné.

Vyhledávání, síla hesla, pluginy a editace příspěvků

Mezi další uživatelská vylepšení patří upravené vyhledávání. To nyní vyhledává v obou typech obsahu - v příspěvcích i na stránkách. V dřívějších verzích WordPressu bylo možné vyhledávat jen v příspěvcích.

Další drobnou inovací je síla hesla, která se zobrazuje při změně hesla v administraci. Přínos této funkce sice není nijak velký, ale možná upoutá pozornost uživatelů, kteří bezpečnosti svého hesla příliš času nevěnují.

Změn se dočkala také správa pluginů. Už WordPress verze 2.3 zobrazoval informace o dostupnosti nové verze toho či onoho pluginu. WordPress 2.5 jde ještě dále a umožňuje automatickou instalaci této nové verze. Podmínkou je, aby se daný plugin nacházel v adresáři pluginů na oficiálním webu.

Poslední významnou novinkou mezi uživatelskými funkcemi je upozornění na editaci příspěvku jiným uživatelem. Mnoho blogů píše několik autorů a může se tak stát, že se dva autoři rozhodnou upravovat stejný příspěvek, což ve stejnou dobu samozřejmě moc dobře nejde. Pro tyto účely obsahuje WordPress 2.5 funkci, která na editaci jiným uživatelem dokáže upozornit.

Někdo už nám ten příspěvek edituje

Technické novinky

Zatím jsme si představovali spíše kosmetické změny v administračním rozhranní. WordPress 2.5 ale přináší i několik změn v samotném technickém zázemí WordPressu. Na tyto změny se krátce také podíváme...

Nový WordPress přináší několik bezpečnostních inovací v podobě použití PHP knihovny phpass, která ztěžuje získání hesel a také nově probíhá šifrování uživatelských cookies. Další novinkou je nová funkce pro tvorbu taxonomie a URL adresy uživatele a jím vkládaného obsahu.

Další inovací je „inline“ dokumentace nového kódu, která usnadňuje jeho pochopení a hlavně použití, možnost přidání tlačítek pro nahrávání médií (takže můžete mít vedle tlačítka pro vložení obrázku i tlačítko pro vložení mapy z Google Maps apod.) a v neposlední řadě prošla optimalizací i databáze.

Jak aktualizovat

Používáte-li starší verzi WordPressu, není aktualizace žádným problémem. V podstatě se nevymyká zaběhnutému standardu. Stačí nakopírovat nové soubory, pro jistotu deaktivovat pluginy, a spustit soubor upgrade.php z administrace. Ten upraví tabulky v databázi a aktualizace je hotova. S problémy se můžete setkat maximálně u některých pluginů. I to se ale pomalu už stává minulostí.

Nový WordPress můžete stahovat z oficálních stránek WordPress.org.

Zhodnocení

Nový WordPress 2.5 se bezpochyby povedl. Většina nových funkcí byla implementována na základě žádostí komunity. Celkově vzato se jedná jen o změny v administraci WordPressu, příliš nových funkcí, které by byly viditelné „navenek“ nepřibylo.

Nová administrace je přehledná, rychlá a hlavně funkční, za což si vývojáři zaslouží můj dík...

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Machi

Bývalý novinkář na Maxiorlovi. Dnes se věnuje vlastním projektům.

Komentáře k článku

návštěvník

Nejlepší na novém WordPressu je právě vylepšená administrace. Ta se designérům moc povedla. Všechno je teď daleko přehlednější čímž se zrychlí i práce s tímto CMS. Nějak jsem WP nemusel, ale teď začínám pomalu obracet :-)

Profile picture for user Jan Polzer

Pro bloggery je WordPress skvělý, pro jiné typy webů bych ale sáhl pro Drupalovi :-) Každopádně má Drupal ve WordPressu obrovský balík věcí k inspiraci.

 

návštěvník

Jen doplním, že na fajnovém redesignu se podílel Jason Santa Maria (se Zeldmanovo Happy Cog).

návštěvník

Pěkný web. Mohl bys udělat nějaké stručné, třeba i tabulkové, srovnání Wordpressu a Drupalu, případně i který systém je pro jaké weby vhodnější? Díky.

návštěvník

Paráda, těším se.
Osobně bych potřeboval user-friendly systém, kam by se daly nahrát dosavadní statické stránky do nějakých rubrik a ke článkům mít komentáře.. (tj. nevytvářet každou stránku pomocí nějakého wizarda, ale nasypat obsah do nějakého "obalu", který mi zajistí komentáře, případně další vymoženosti).
Doufám, že posudek bude objektivní, i když jsi autor knihy o Drupalu ;o)

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za odkaz. Maxiorel má jedno pravidlo, kterého si pozorní pravidelní čtenáři již všimli. Nerad tu pěstuju a vidím anonymitu. Takže v případě, že upravíte své jméno na skutečné, komentář tu nechám. Pokud se tak během zítřka dopoledne nestane, dám jej pryč. Maxiorel neslouží jako linkovací farma anonymních přispěvatelů, byť to v tomhle případě souvisí s článkem.

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru