Solitaire – nejpopulárnější hra všech dob?

Přiznám se, že hry, které jsou součástí operačního systému Windows, mi k srdci nikdy moc nepřirostly. Kdysi jsem sice vynikal v Hledání min (hlavně v hodinách informatiky na gymnáziu), posléze jsem trochu ujížděl na Pinballu a ve Windows Vista mě zaujaly šachy. Nicméně jiné hry z Windows jsem si neoblíbil. Možná proto jsem také dlouho nechápal, co se ukrývá za obrovskou popularitou hry Solitaire. 

O tom, že jsou karty populární již několik století, není pochyb. Takže je vlastně logické, že se objevují i na počítači. Ve Windows existují v několika podobách. Přestože na Solitaire můžete narazit již v mnoho let starých Windows 98, nedocházelo v něm k žádným razantním změnám. Na principu hry totiž není příliš co měnit. 

Nejdokonalejší varianta Solitaire se podle mě objevuje ve Windows Vista. Zvuky i grafika jsou zřejmě na maximální úrovni toho, co lze z této obyčejné hry dostat, aniž by bylo nutné ji převést do 3D režimu a s jejím instalátorem obsadit celé jedno cédéčko. Čím však Solitaire láká zejména méně zkušené uživatele? 

Jde o hru, kde nemusíte moc přemýšlet 

K tomu, abyste zvládli Solitaire, nemusíte mít příliš bystré a rychlé uvažování. Hra je tak pomalá, jak potřebujete. Hrajete sami, počítač v tomto případě není váš nepřítel. Veškeré znalosti, které ke hře potřebujete, se omezují na posloupnost hodnot jednotlivých karet.

Naučíte se pracovat s myší 

Vždycky jsem razil teorii, že nejlepší hrou, která vás naučí používat počítačovou myš, je Hledání min. Když jsem však viděl, kolik začátečníků dává přednost Solitairu právě z tohoto důvodu, došlo mi, že se mýlím. V Hledání min sice musíte co nejrychleji klikat a trefit se přitom na poměrně malý čtvereček, ale nenaučí vás přetahování. Právě na to je specialista Solitaire. Žádná zběsilost, jen poklidné přetahování kartiček z jedné hromádky na druhou.

Solitaire

Klasický Solitaire ve Windows Vista

Nízké systémové požadavky? 

Hru většinou nemusíte instalovat – už je přímo ve Windows. Samozřejmě nepočítám výjimky, kdy je schválně odstraněna nebo vyjmuta z instalačního procesu operačního systému. Většina lidí si také myslí, že hra má velmi nízké systémové požadavky, a tak bude bez problémů fungovat i na méně výkonných počítačích. To je samozřejmě pravda. Pokud na stroji pustíte Windows, pak zpravidla bez problému spustíte i odpovídající verzi Solitaire. 

Spider Solitaire

Spider Solitaire ve Windows Vista

Ovšem v případě verze pro Windows Vista bych s tím až tolik nesouhlasil. Proč má takto jednoduchá hra ukrajovat z operační paměti 50 MB? Na slabším počítači jsem také zaznamenal občasné sekání zejména při reprodukci zvuků.

Kamarádky vám poradí 

Nevím, jak čtenáři Maxiorla, ale já jsem většinou zaznamenal pouze ženské hráčky počítačové hry Solitaire. Zástupce drsnější poloviny lidstva jsem Solitaire hrát neviděl. A právě popularita této hry mezi kolegyněmi může za to, že ji zná každá sekretářka (vlastně asistentka, abych šel s dobou).

Je tedy logické, že první, co na novém počítači jeho uživatelka hledá, je právě ta skvělá hra, kterou jí kamarádka, kolegyně, či spolužačka s PC kurzu (a často i jeho vedoucí) doporučila. 

Nepostradatelný společník 

Když všechny výše uvedené vlastnosti Solitairu spojíme dohromady, je jasné, proč je tolik oblíben. Jednoduchost a možnost volit vlastní tempo hry předurčují Solitaire jako ideálního společníka na dlouhých a nudných osm hodin, které spousta z nás musí trávit v práci.

Že Solitaire ještě nehrajete? To musíte honem napravit. Vždyť i v televizi stále ukazují, jak je Solitaire mezi lidmi populární. To vždy, když je zmínka o naprostém nesmyslu, že nejsme v práci tak produktivní, jako je tomu v zahraničí. Takže rychle klikněte na tlačítko Start, na Programy, Hry a na Solitaire. 

V případě Windows Vista stačí do hledacího políčka napsat Solitaire a systém vám hned nabídne jeho spuštění, a to dokonce ve dvou variantách, viz obrázky v článku.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

nic v zlom, ale uz aj vo win xp je spider solitaire, takze ta druha polovica poslednej vety clanku je trochu prehnana =)

návštěvník

no nahodou, ja si rad zahram solitaire...uz roky...ked nie je do coho pichnut...tych 10 min., resp. jednu hru u toho vydrzim, ale potom zatvaram...

návštěvník

podle mně je nebo spíše byla nejpopulárnější hrou na PC Microsoft Windows 98, tento ve své době oblíbený simulátor operačního systému měl na svém PC každý a možná jako první umožňoval hru po síti, kdy jste se pokoušeli navzájem si nazdílet adresáře nebo jak dlouho vydržíte být připojený do sítě než uvidíte modrou obrazovku smrti
tato hra mělo tolim příznivců, že se vyráběly trička s BSoD (obrazovka game over)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru