QIP – co je na něm tak skvělého?

Pokud se podíváte do statistik různých vyhledávačů, zjistíte, že mezi nejčastěji hledané výrazy patří název komunikačního programu QIP. Jedná se o freewarovou aplikaci, která by se dala zařadit do škatulky s názvem alternativy k ICQ. Nabízím vám stručného průvodce programem, o který se zajímá stále více uživatelů. 

QIP je komunikační program určený pro spojení s uživateli ICQ, resp. jiných alternativních komunikátorů. Na rozdíl od rovněž známé Mirandy však nezvládá podporu dalších komunikačních sítí. To však příliš nevadí – pro MSN využijete skvělý Windows Live Messenger a pro Jabber si najdou jeho uživatelé jiný program. 

Po prvním spuštění vám QIP nabídne formulář pro vložení přihlašovacích údajů k ICQ. Noví uživatelé se mohou přímo pomocí QIPu registrovat. Nemusí si tak instalovat originálního ICQ klienta s reklamou nebo navštěvovat webové stránky ICQ. 

QIP
 
QIP a úvodní přihlášení k síti 

QIP startuje jako úzký proužek, který zabírá na obrazovce minimum prostoru. Jistě oceníte, že vás neobtěžuje reklamním oknem spouštěným při startu, jako to dělá originální ICQ klient. V horní části okna se seznamem kontaktů je několik tlačítek, s jejichž pomocí můžete velmi rychle přepínat vzhled seznamu – zobrazení offline uživatelů, zobrazení skupin, vypnutí zvukových událostí…

QIP
 
Několik pohledů na QIP 

Při psaní zpráv oceníte seskupování komunikace do jednoho okna se záložkami. QIP je vybaven řadou animovaných smajlíků, v komunikačním okně můžete měnit vzhled písma i barvu pozadí. Funguje zde přenos souborů, ukládání historie zpráv a ochrana komunikace heslem (protějšek ale musí také pracovat s programem QIP).

QIP
 
Komunikační okno

QIP – specialista na užitečné maličkosti 

Na první pohled není na programu QIP nic extra zajímavého. Sdružování komunikace, přenos souborů, práci se seznamem kontaktů – to vše zvládají originální klient i jeho další alternativy. Pohodlí bez reklamy nabízí třeba zmíněná Miranda. Nicméně to, co v Mirandě musíte instalovat pomocí doplňků, je v QIPu samozřejmostí. A právě v tom je síla programu QIP. 

Zůstanu-li u komunikačního okna, pak musím zmínit sadu tlačítek v jeho spodní části – najdete pod nimi skryté funkce pro rychlou citaci předchozích zpráv, nabídku nejčastěji používaných zpráv, menu s funkcemi pro odesílání zpráv, přidávání kontaktů, ignorování uživatelů a jiné, nastavení programu, nebo vypnutí informace o tom, zda právě odepisujete. Jedním tlačítkem také můžete přepnout chování klávesy Enter (odeslání zprávy nebo nový řádek textu). Praktická je také kontextová nabídka záložek – já osobně bych využil rychlé kopírování UIN vybraného uživatele do schránky. 

QIP
 
Plovoucí okno s informacemi o vybraném kontaktu 

V hlavním okně programu můžete po umístění ukazatele myši nad vybraný kontakt zobrazit podrobné informace o jeho aktivitě a použitém programu. Hlavní okno se seznamem kontaktů obsahuje stejně jako komunikační okno spoustu tlačítek, pomocí kterých rychle ovlivníte chování programu.

V nastavení QIPu najdete dnes nezbytnou ochranu před spamem. Nikdo rozumný dnes nestojí o neustálé zprávy od blonďatých děvčat, které vás pod rouškou seznámení lákají na různé weby s neužitečným obsahem. 

QIP vás přesvědčí 

Pokud vám nevadí použití alternativních komunikačních programů namísto originálních klientů a pokud používáte ICQ, pak QIP vyzkoušejte. Nabízí toho mnohem více než Miranda v její základní podobě, navíc je možné jej doplňovat o další skiny, smajlíky a hlavně o český překlad, který asi oceníte ze všeho nejvíce. Výbava QIPu je opravdu dobrá a nemusíte nikde zdlouhavě hledat potřebné zásuvné moduly.

QIP mimochodem běží i na mobilních zařízeních, zde jsem jej však nezkoušel. Tento komunikátor by mohl být také naplněním tužeb všech dříve spokojených uživatelů starších verzí ICQ, které nebyly tak graficky přeplácané a paměťově náročné jako je ta současná. Spotřeba paměti se v případě QIPu pohybuje okolo 13 MB. 

QIP Infium a 2005 download

Pokud vás program QIP zaujal, pak navštivte jeho domovskou stránku, nebo české fórum. Na fóru najdete odkazy pro stažení programu (QIP download), a to jak pro novější verzi s názvem QIP Infium tak pro starší QIP 2005.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

S qipem pracuji už přes rok a nemůžu si ho vynachválit. Právě díky použitelnosti hned po instalaci bez nutnosti dodání pluginů. Navíc mi v něm dřívě fungoval File Transport, než v mirandě, kterou jsem používal předtím. Poslední verze Infium už podporuje i Jabber, ale jaksi omezeně, protože si nemůžu zvolit vlastní avatar a přenos souborů taky nefunguje.

Paměťové nároky má opravdu nízké, u mě asi 8 MB při otevřeném kontakt listu i oknem se zprávami. Miranda+15 pluginů si už ukrojí 20 MB, navíc má subjektivě pomalejší odezvu při psaní, takže délé trvá než se text odešle.

Design je velice strohý, ale účelný, chybí mi ale možnost více si přispůsobit okno se zprávou. Do budoucna by se mi líbil i plugin pro síť msn.

návštěvník

Doporučoval bych spíš už novou verzi, byť není už hotová: http://blog.jiridolina.com/?p=12

návštěvník

 Nová Beta 3 mně osobn nepřinesla nic nového. Avataři ani přenos souborů v Jabberu stále nefungují. ICQ se jeví v pořádku, ale to bylo i v Beta2.

návštěvník

já těch pluginů v mirandě teda nemám 20 (jenom 19 :), a v základu to žere lehce pod 4 mega, takže přestaň kázat bludy :-*

návštěvník

QIP je dobrý program, hlavně pro začátečníky, či nenáročné uživatele, kteří nechtějí strávit hodiny laďením a nastavováním.

QIP jsem nainstaloval jak mojemu bratrovi tak i mojí mamce, ovšem sám používám Mirandu. Sice mi trvalo asi dva dny, než jsem ji celou nakonfiguroval a vybavil pluginama, ale výsledek stál za to (nepočítám pak průběžné přidávání dalších zajímavých pluginů na které jsem narazil). Je několikanásobně funkčnější než QIP nebo ICQ6 (i starší verze) a přitom zabírá asi jen 10 MB RAM (s otevřeným CL, konverzačním oknem, desítkami pluginů a "AERO" skinem) v některých krajních případech pak 20 MB. Navíc je přesně nastavená a nakonfigurovaná, jak mi to vyhovuje.

Ovšem nedovedu si představit, jak by moje mamka či bratr, kteří PC moc nerozumí, natož aby sháněli pluginy a procházeli desítky nastavení, kde by většině ani nerozměli. Oficiální ICQ klient mi pak příjde přeplácaný a neskutečně paměťově náročný (přitom neumí ani z části to, co např. moje Miranda), ICQ 6 si prý při několika otevřených záložkách vezme klidně až 100 i více MB, což je na hlavně na PC mé mamky (256 MB RAM) nepředstavitelné.

Nebo zase jiní uživatelé nepožadují tolik funkcí, ale jen jednoduchého a paměťově nenáročného klienta. Pro tyto je pak ideální třeba právě QIP.

Osobně třeba nechápu ty věčné války uživatelů, Miranda vs QIP, QIP vs ICQ, Miranda vs ICQ... Proč si každý nepoužívá to co mu vyhovuje? Každému přece vyhovuje něco jiného a nechápu proč jsou po internetu všude samé hádky...

Mimochodem když jsem jednou stahoval novou verzi QIPu, tak jsem si všiml zajímavého citátu jednoho uživatele: "Miranda is like IE,QIP is like Opera". Tento citát mě trochu pobavil. Mirandu bych přirovnal spíše k Firefoxu, který se také dá výborně vybavit spousty pluginů k obrazu svému.

 

Mimochodem v tom videu s QIPem se mi zobrazuje kolem kurzoru takový černý čtverec. Nevím jestli to dělá jenom mi, každopádně nejde skrs něj moc vidět :)

 

EDIT: hmm, jak se dívám tak ten text co jsem přehledně rozdělil na odstavce v tom WYSIWYG editor se po odeslání nějak slil do jednoho ošklivého odstavce. I když teď při úpravě je zase rozdělený.

návštěvník

S WYSIWYG na maxiorlovi na taky problémy, raději už všechno píšu v HTML

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, vizuální editor pro čtenáře u komentářů je tu jen pár dnů, takže jsem jej nestačil vychytat. Od teď bude k dispozici jako bonus pro přihlášené, pod editorem pak najdete možnost přepnutí formátu textu na Full HTML, čímž se vám odstavce již zobrazí správně. Tailsův komentář jsem opravil.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

 

návštěvník

Prosíím, nevíte někdo jak je možné zobrazit obrázek toho s kým si píšete v okně konverzace, jak je tady na tom 3. obrázku... děkuju za odpověď :-)

Profile picture for user Jan Polzer

Myslím, že to zvětšit nepůjde. Obrázek se totiž na ICQ nahrává už v těchto rozměrech a QIP jej jen převezme.

návštěvník

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, přes co se můžu připojit k icq, když miranda, meebo, icq2go je zakázané.
Děkuji za zprávu

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru