Udělej si sám: oprava Epson L355 a ink pad error

Jednoho dne mi moje inkoustová tiskárna Epson L355 odepřela poslušnost a ovládací software v počítači zahlásil chybu „Ink Pad is end of service life“. I když to oficiálně není na řešení v domácích podmínkách, je náprava velice jednoduchá a postačí vám šroubovák. Ušetříte cca 1500 Kč za autorizovaný servis.

Našel jsem ono pověstné kurvítko? Těžko říci. Když jsem začal hledal, jaký problém popisuje chybové hlášení Ink Pad is end of service life, tak jsem zjistil, že tiskárna naplnila nádržku na odpadní inkoust, který se tam odstřikuje při čištění trysek. No co, tak stačí nádržku vylít a vyčistit, jako u kávovaru, ne?

Tak jednoduché to oficiálně není. Moje Epson L355 i ostatní tiskárny si počítají, kolikrát si inkoust odstříknul bokem a jakmile dojde k vyčerpání továrního limitu, dotiskli jste. Další tisk zkrátka nespustíte, i když je tiskárna jinak fyzicky zcela v pořádku.

Volám o pomoc do Epsonu

Když jsem zhruba za tři týdny našel trochu volného času, zavolal jsem do českého Epsonu s žádostí o radu. Ale ejhle, automat mi hned na začátku sděluje, že se se mnou nebude nikdo bavit, dokud nenahlásím sériové číslo produktu. Ano, ze všeho nejvíce na světě miluji, když musím rozebírat nepořádek na stole, abych se prohrabal k zádeli tiskárny a přečetl si její štítek.

Volám tedy znovu, lidskému hlasu na druhé straně nahlásím číslo a mohu popsat, co mám za problém. Dozvídám se, že je plná „nábodka“ a jediným řešením je oprava v autorizovaném servisu. Paní s východním přízvukem mi k problému s „nábodkou“ ještě ochotně sdělí, kde takový autorizovaný servis najdu a tím končíme.

Po pravdě, do Tábora nebo Sezimova Ústí, kde má doporučená servisní společnost pobočky, se mi fakt nechce. Místo rady od Epsonu tedy zkouším internetový vyhledávač a zjišťuji cenu v servisu v Brně. Zřejmě jde o častý problém, protože obratem dostávám cenovku 1200 – 1500 Kč. Děkuji, ještě si rozmyslím, zda tedy nepořídit tiskárnu novou.

1500 Kč? Stačí šroubovák a kliknutí na tlačítko

No jo, ale tiskárně na první pohled nic není. Nejde jenom o softwarovou záležitost? Nejde to nějak hacknout? Stejně už má tiskárna po záruce. A vlastně, kde ta nádržka na odpadní inkoust je, když se nedá uživatelsky vyprázdnit? Samé otázky.

Chvíle googlování a nejenom zlaté české, ale i moje manuálně nešikovné programátorské ruce nacházejí řešení:

Oprava chyby Ink Pad is end of service life je tedy poměrně jednoduchou záležitostí a troufám si tvrdit, že vlastně ani ten šroubovák nepotřebujete. Já raději stav vaničky zkontroloval.

Mimochodem, pokud byste pro klid duše chtěli filc ve vaničce opravdu vyměnit, pak stačí kouknout třeba na Aliexpress. Je to investice v řádu desetikorun + poštovné.

Proč tak složitě, milý Epsone?

No a je to tedy kurvítko? Tiskárnu mám od roku 2015 a slouží pro různé kancelářské tiskoviny bez problémů. Uznávám, sedm let je dlouhá doba a ten odpadní inkoust do vzduchoprázdna nemizí. Ovšem jistě by to šlo vyřešit mnohem elegantněji.

Kdyby nádržka byla jednoduše vysouvací bez šroubku (nebo tedy ať je i s ním), filc šel koupit v rámci oficiálního příslušenství a počitadlo resetovat z oficiálního softwaru, bylo by to ku prospěchu. Není to o nic složitější než výměna inkoustových zásobníků, případně dolití inkoustu do nádrže v případě této konkrétní tiskárny.

Takto to ale za kurvítko musím považovat. Řídit se oficiálními radami, dám za jednoduchý servisní zásah třetinu pořizovací ceny tiskárny. Chvíli jsem i zvažoval koupi nové. Což by ekonomice stejně moc nepomohlo a ekologii už vůbec ne. Zahodil bych vlastně bez problémů fungující zařízení se softwarovým zásekem.

Poznámka: Od zástupců Epsonu pro média jsem byl telefonem upozorněn, že novější tiskárny už mají nádržku na odpadní inkoust běžně dostupnou a uživatelsky měnitelnou. Což zní jako výrazné zlepšení stavu popsaného v článku. Třeba budu moci v budoucnu vyzkoušet a podělím se o zkušenosti.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Také jsem (nutno říci šťastným) majitelem L355 a tiskárnu v roce 2015 kupoval již s vědomím této "vlastnosti". No a světe div se, funkce zafungovala.. Mohu dodat, že tiskárna neměla natištěno ani těch 30 tisíc stran, které výrobce sliboval v rámci záruky (nebo 24 měsíců).
Ohledně té informace od Epsonu by mě zajímalo, které konkrétní modely EcoTank mají tu nádržku oficiálně uživatelsky vyměnitelnou - v příslušenství přímo na stránkách Epsonu jsem ji u EcoTanků neviděl (předpokládám, že pokud nedostanu náhradní díl tak samotná možnost výměny je víceméně na úrovni popisované v článku).
Pokud takové modely jsou, bylo by záhodno, aby tato možnost byla někde výrobcem uvedena - nedávno jsme pořizovali dvě nová zařízení a předpokládám, že to zase bude stejné jako doposud, tedy udělej si sám jak nejlépe dovedeš :-) Ale i teď jsme pořizovali s vědomím, že to asi takto bude (jinak původní L355 stále funguje).

návštěvník

Taky to budu řešit. Děkuji za rady.

návštěvník

Poznámka: Od zástupců Epsonu pro média jsem byl telefonem upozorněn, že novější tiskárny už mají nádržku na odpadní inkoust běžně dostupnou a uživatelsky měnitelnou. Což zní jako výrazné zlepšení stavu popsaného v článku. Třeba budu moci v budoucnu vyzkoušet a podělím se o zkušenosti.
- bohužel , tohle je NEPRAVDA ! i novější typy stále mají tohle a vyloženě je nutno jen odservisovat v Epsonu jinak není žádná jiná možnost dle Epson . Dnes jsem s tím strávila 3/4 hodiny telefonování. Výsledek oprava za 2tis s dopravou nic mezítím.

návštěvník

Dobrý den,
ještě se zapojím: Ony ty odpadní nádobky skutečně pro vybrané modely jsou, nicméně se jedná o tiskárny s pořizovací cenou významně vyšší. (Jde čistě o obchodní rozhodnutí - žádný technický důvod k tomu pravděpodobně není). Jinak ta kapacita je čistě uměle vytvořený limit, který opět nemá žádnou oporu v realitě, jelikož, i po tom co moje L355 "dosáhla životnosti" stále tiskne za použití původní nádobky bez jakéhokoli zásahu (vyjma jednoho resetování počítadla) - aktuálně natištěno přes 38 tisíc stran. Epson mi tak sice zatím "nenatlačil" novou tiskárnu, případně profesionální resetování počítadla, nicméně celou dobu se tiskne s originálními náplněmi - nepochybně tak také něco vydělají.
Dle vlastní zkušenosti bych zvážil provést pouze reset počítadla a prostě to "risknout" (osobně plánuji vyzkoušet, kolik tiskárna reálně zvládne na kapacitu té původní nádobky).
Každopádně přeji, ať to s tiskárnou vyjde dobře.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru