Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Společnost CodeGear (bývalá vývojářská část Borlandu) před více než rokem uvedla na trh novinku - vývojářský nástroj poskytující podobné prostředí jako dobře známé Delphi, ale určený pro tvůrce webových aplikací. Do té doby se objevovaly především nejrůznější editory PHP kódu s více či méně pokročilou inteligentní nápovědou, debuggrem, vestavěným serverem a HTML editorem. Příchod Delphi for PHP znamenal osvěžení. Vývojářům dal do ruky nástroj, pomocí kterého mohli začít s přípravou svých projektům jak po stránce kódu, tak po stránce vizuální. Jaké změny přináší Delphi for PHP 2.0?

Nadšení mnohých vývojářů z Delphi for PHP opadlo pár dnů po instalaci. Některým se nelíbila práce s programem, jiní neustále řešili potíže se stabilitou vývojového prostředí. Výsledkem bylo neformální označení Delphi for PHP jako nedodělané betaverze. CodeGear to však nevzdal a po několika opravných vydáních první verze přišel na trh s Delphi for PHP 2.0. Ta by měla řešit stabilitu a přinést několik nových funkcí, které vývojáři ocení.

Pokud neznáte klasické vývojové prostředí Delphi, pak budete možná trochu zaskočeni vzhledem aplikace. Podobně jako u nástroje pro tvorbu desktopových aplikací, i zde je k dispozici formulář - plocha, na kterou umisťujete komponenty, v tomto případě části webové stránky. Nechybí editor kódu, ve kterém zapisujete obsluhu událostí (jeden režim) nebo sledujete, co jste vygenerovali pomocí vizuálního návrhu (druhý režim editoru). Boční panely obsahují seznam součástí projektu, Object Inspector pro rychlé nastavování vlastností vybraných prvků a paletu komponent.

Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Kromě běžných prvků HTML zde najdete i jiné vizuální komponenty, například vybírátko barev, kalendář, vizuální editor a další. Součástí palety jsou také nevizuální komponenty zajišťující provázání na databázové tabulky, časovače, služby a jiné.

Editor v Delphi for PHP

Vývojáře bude s největší pravděpodobností zajímat především editor kódu. Dopředu upozorňuji, že Delphi for PHP 2.0 není editor PHP kódu, ale kompletní vývojové prostředí. Pokud potřebujete rychle upravovat existující skripty, pak použijte jiný program. Editor PHP kódu v Delphi vám nicméně výrazně zrychlí práci. Inteligentní nápověda obsahuje všechny objekty a funkce použité v projektu, nabídne samozřejmě také jejich vlastnosti. Nechybí standardní funkce PHP 4 a PHP 5, včetně rychlé nápovědy a přehledu parametrů.

Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Jak jsem zmínil, druhý režim editoru je určen ke sledování kódu vygenerovaného v grafickém návrhu. V tomto režimu však editor není z hlediska funkcí nic víc, než vylepšený poznámkový blok z Windows, který částečně zvýrazňuje syntaxi HTML. Inteligentní nápověda totiž nepracuje s HTML značkami, editor nezavírá závorky ani nenabízí přehled parametrů HTML značek.

Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Návrh uživatelského prostředí

Pro návrh vzhledu projektu se používá režim designeru. Doporučuji používat režim šablony, v opačném případě designer nevytvoří ani základní strukturu HTML stránky se značkami HTML, HEAD nebo BODY. Na plochu designeru přetáhnete položky z připravené palety komponent, v Object Inspectoru nastavíte jejich vlastnosti a poklepáním vytvoříte kostru obslužného kódu, jehož chování doplníte v editoru. Totéž lze udělat i pomocí Object Inspectoru, který kromě vlastností komponent zobrazuje i události a metody JavaScriptu.

Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Ladění PHP aplikace

Výhodou kompletních vývojových prostředí je možnost snadného ladění aplikací. Na rozdíl od obyčejných editorů a ladění metodou pokus omyl, bych očekával, že v debuggru Delphi for PHP ihned odhalíte chyby v kódu, jako jsou překlepy, zapomenuté konce podmínek a podobně. Nic takového se bohužel neděje. Ladění probíhá tak, že se stránka zobrazí v internetovém prohlížeči, přičemž na pozadí je spuštěn webový server Apache. Zmíněné překlepy v kódu tak skončí chybovým hlášením PHP v okně prohlížeče.

Delphi for PHP nabízí ruční spuštění kontroly syntaxe, bohužel po několika pokusech, kdy mi aplikace vytrvale tvrdila, že je vše v pořádku, zobrazila nakonec chybu v úplně jiném souboru projektu, který byl vygenerován automaticky a navíc fungoval bezchybně.

Abych ale Delphi for PHP 2.0 jen nekřivdil. V případě, že chcete kód krokovat, stačí si vložit značku na určité místo v kódu a jakmile se k němu program dostane, ihned se přepnete zpět do editoru, kde lze sledovat obsahy proměnných.

Delphi for PHP a databáze

Spolu s Delphi for PHP 2.0 se dodává databázový server Interbase 2007 Developer Edition. Interbase je taková klasika u vývojářských nástrojů Borlandu/CodeGear. Kromě Interbase však Delphi for PHP podporuje pro PHP aplikace nezbytné MySQL, Access, ADO, CSV, DB2, Firebird, Informix, MS SQL, mysqli, Oracle, Postgres, SQLite, Sybase a připojení přes ODBC ovladače. Připomínám, že pro většinu z uvedených databází je zapotřebí podpory v operačním systému na serveru.

K obsahu připojených databází je možné přistupovat v kódu a získaná data pak vypisovat do komponent na stránce. V řadě vývojových nástrojů se v posledních pár letech objevili pomocníci, umožňující poskládat databázovou aplikaci, která zobrazuje data v nějaké tabulce doslova bez jediného řádku ručně psaného kódu. I v Delphi for PHP 2.0 najdete komponentu DataGrid, se kterou je něco podobného možné.

Lokalizace a příprava k vypuštění aplikace

Vytvoření vícejazyčné aplikace v Delphi for PHP je poměrně snadné. Projekt připravíte v jednom jazyce a po jeho dokončení spustíte průvodce Internationalization Wizard. V zadaných částech projektu vyhledá všechny řetězce a nabídne vám výběr jazyků, jejichž používání chcete ve své webové aplikaci umožnit.

Delphi for PHP 2.0 – získá napodruhé přízeň?

Podobný průvodce je k dispozici pro přípravu odladěné aplikace k finálnímu nasazení. Vyberete cílovou složku a počkáte, než Delphi soubory projektu připraví.

Přehled novinek v Delphi for PHP 2.0

Pokud jste již někdy zkoušeli/používali první verzi Delphi for PHP, bude vás zajímat, co přináší druhá verze nového, a zda se případný upgrade vyplatí. Novinkou jsou například již zmíněné šablony, které vytvoří základní kostru HTML stránky, do které pak doplníte její obsah. Podpora databázových systémů byla značně rozšířena, seznam je opět již uveden. Nabídka vizuálních komponent nyní obsahuje více prvků, které vám umožní do stránky přidávat takové ovládací prvky, na které jsou uživatelé zvyklí z běžných aplikací. Technicky je to pak na stránce realizováno JavaScriptem.

Nechybí podpora pro Zend Framework. Debugger byl oproti předchozí verzi vylepšen, ale stále je zde prostor pro jeho dotažení. Aplikace by již neměla tolik trpět zatuhnutím a pády.

Ukázkové projekty

Součástí instalace Delphi for PHP 2.0 bohužel nejsou ukázkové projekty. Můžete si je stáhnout například z Delphi for PHP Blogu, kde najdete i různá ukázková videa. Dalším zdrojem příkladů je přímo web společnosti CodeGear.

Konkurence

Bohužel i přes několik vylepšení mi Delphi for PHP 2.0 stále připadá daleko za konkurencí. Tedy pokud budete o některých nástrojích jako o konkurenci uvažovat. Pravdou je, že nic podobného jako je Delphi for PHP pro vývojáře PHP neexistuje. Máme tu projekty Zend Studio nebo Eclipse, které jsou však trošku jinak zaměřeny. Pokud nebudeme hledat jen v rovině nástrojů pro PHP, pak se objevuje hlavní konkurent - Microsoft a jeho Visual Studio, resp. zdarma dostupný nástroj pro tvorbu webových projektů na platformě ASP.NET, Visual Web Developer. Ladicí schopnosti, editor, podpora CSS (v Delphi zcela chybějící) a práce na grafickém rozhraní aplikace jsou zde na mnohem vyšší úrovni.

Ceny, upgrade a dostupnost

Delphi for PHP 2.0 je již na trhu. V Česku si tento vývojářský nástroj můžete objednat na adrese www.borland.cz. Cena pro nové uživatele je 5 600 Kč, přechod ze starší verze tohoto nástroje vás bude stát 3 500 Kč. Ceny jsou uvedeny bez DPH.

Kromě Delphi for PHP se můžete setkat i s produktem Delphi/400 for PHP určeným pro tvorbu PHP aplikací využívajících služby stroje IBM AS/400 a System i.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru