Sitemap Generator – vytvořte si mapu webu online

Soubory sitemap jsou jednou z možností, jak vylepšit postavení svého webu v očích vyhledávačů, resp. jak je donutit k indexaci i těch stránek, na které není z titulky webu dobře „vidět“ a nevede na ně téměř žádný odkaz. Pomocí mapy webu v souboru sitemap však prohledávacímu robotovi sdělíte, které stránky se na vašem webu nacházejí a pod jakou adresou je nalezne. Nemělo by se pak stát, že na něco zapomene. 

Problémem pro řadu tvůrců webu samozřejmě zůstává, jakým způsobem takovou mapu webu vytvořit. Soubory sitemap obsahují seznam stránek v podobě XML struktury, ve které je kromě odkazu uvedena také jejich váha, datum poslední změny a četnost změn stránky. Ruční tvorba takového seznamu může být velmi frustrující ba dokonce nemožná u velmi rozsáhlých webů. Kupodivu právě řada rozsáhlých webů, které by si pomocí sitemap polepšily, mapu webu pro vyhledávače nemá. 

V nabídce různých programů a služeb vytvářejících soubory sitemap mě zaujaly stránky www.xml-sitemaps.com. Pomocí bezplatného generátoru sitemap můžete nechat mapu webu vytvořit až do rozsahu pěti set indexovaných stran. Je-li váš web rozsáhlejší, pak můžete využít placené služby za necelých dvacet amerických dolarů. 

Na webu XML-Sitemaps máte možnost vytvořit nejenom běžné soubory sitemap.xml pro vyhledávač Google, ale také jejich modifikace určené pro Yahoo a další portály. Soubory sitemap.xml mimochodem dovede zpracovat i český vyhledávač Seznam. 

Vytvoření sitemap 

Na zmíněné webové stránce zadejte do formuláře adresu svého webu směřující na jeho titulní stranu. Nastavte rychlost, s jakou svůj web průběžně aktualizujete – neustále, hodiny, dny, týdny atd. Poté nastavte čas poslední změny webu – doporučuji ponechat přednastavenou hodnotu s odezvou serveru. Prioritu jednotlivých stránek také můžete ponechat a poté klikněte na tlačítko Start.

Sitemap generator

Formulář pro vytvoření sitemap 

Vytváření souboru s mapou webu chvíli trvá. Průběh můžete sledovat v textu se statistickými informacemi. 

Sitemap generator

Vytváření sitemap.xml v akci 

Po dokončení vám aplikace nabídne stažení souboru sitemap.xml pro váš web buď v nekomprimované podobě, nebo jako balíček. K dispozici jsou i ROR, HTML a textová podoba mapy webu. Obsah souboru sitemap.xml je také zobrazen v textovém políčku. 

Co se souborem sitemap.xml? 

Jakmile si vytvořenou mapu webu stáhnete, nahrajte ji na svůj server do kořenové složky webu. Nyní musíte o mapě říci vyhledávačům. V případě Seznam.cz je to snadné. Přejděte na stránku fulltext.seznam.cz a odkaz na mapu webu přidejte, například jako http://www.backuphowto.info/sitemap.xml.

Co se týče Google, pak mapu webu můžete přidat pomocí sady nástrojů Google Webmaster Tools. Pro použití tohoto nástroje musíte mít vytvořen účet u Google a být s ním přihlášeni. Poté budete moci pomocí Řídicího panelu odkazy na své sitemaps přidat. O tom, co všechno Google Webmaster Tools dovedou, se dozvíte někdy příště. 

Google Webmaster Tools

Řídicí panel Google Webmaster Tools 

Sitemap a Drupal 

Uživatelé redakčního systému Drupal mohou být bez starosti. Pokud používáte stabilní verzi Drupalu (momentálně řadu 5.x), pak se můžete spolehnout na modul XML Sitemap, který mapy webu tvoří automaticky. Stačí, abyste na svůj web vkládali obsah, modul se postará o zbytek a navíc odešle informace o změnách na webu čtveřici vyhledávačů Google, Yahoo!, Ask.com a Windows Live.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

No vida, sice jsem ze článku použil jenom ten mininávod pro Drupala, ale díky :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru