Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Před nějakou dobou jsem ve svém článku na Maxiorlovi psal o vynikajícím freewarovém nástroji pro tvorbu panoramatických snímků, Microsoft ICE. Dnes se mu budu věnovat znovu. Mám totiž pocit, že si tento program zaslouží více publicity, která by mu přivedla další uživatele. Minule jsem zmiňoval především rychlost, která je opravdu úžasná a pocítíte ji hlavně u větších snímků. Ovšem Microsoft ICE nabízí i další zajímavé vlastnosti.

Nedávno jsem pořídil několik snímků za nepříliš příznivého počasí, navíc tyto snímky nebyly pro sestavení v panorama zrovna typické - rybník a cesta vedoucí téměř u objektivu musí být po sestavení v panorama zákonitě zkresleny, jak vás asi napadne.

Microsoft ICE má však řešení i pro takový typ snímků. Od doby, kdy jej mám v počítači, jsem zcela zapomněl na ostatní nástroje pro tvorbu panoramat. Dříve jsem používal především panoramatickou funkci v Zoner Photo Studio 10. Nastavení je zde několik, můžete tvořit horizontální i vertikální panorama, nastavovat ohniskovou vzdálenost nebo maximální vertikální posun a otáčení snímků.

V místech, kde se snímky spojují, je lze ručně upravit. Když jsem ZPS 10 použil na výše zmíněné snímky, tak se mi poprvé stalo, že automatika pro spojení poprvé selhala. Koukněte se sami:

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Nestandardní panoramata v Microsoft ICE

Nespokojen s výsledkem automatiky v Zoner Photo Studio 10 jsem vyzkoušel spojení stejných snímků v Microsoft ICE. Výsledek? Mnohem lepší, obrázky v panoramatu na sebe dokonale navazují:

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Celkově však má panorama k dokonalosti daleko, a to kvůli nevhodně pořízeným snímkům. Když jsem je pořizoval, opravdu přede mnou nebyla zatáčka ani nebyl břeh rybníka vyboulený. Jak to napravit? Všimněte si tlačítka s krychlí v horní nástrojové liště. Jakmile na něj klepnete, zobrazí se mřížka, kde můžete snímek tažením myši různě deformovat, v tomto případě spíše přizpůsobovat normálu. Tedy jen za předpokladu, že použijete spojení snímků v režimu Rotating Motion.

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Jakmile si zpřístupníte úpravy snímku, zobrazí se také nabídka Projection. Zde si vyberte z několika typů projekcí, myslím si, že zde stoprocentně najdete takovou, která výsledné panorama přizpůsobí skutečnosti. Zbytek můžete doladit pomocí myši. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, klepněte na tlačítko Apply.

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Po oříznutí bude na snímku zřejmě méně obrazu, než při prvním pokusu o jeho automatické vytvoření, měl by však působit více realisticky. Vše je maximálně rychlé, a teoreticky si po úpravě typu projekce se snímkem a myší vůbec nemusíte hrát. Výsledek před a po úpravě projekce můžete porovnat na obrázcích níže.

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Microsoft ICE: druhý pohled na nejlepší editor pro tvorbu panoramat

Microsoft ICE je opravdu zajímavý program, který doporučuji každému, kdo si rád hraje se svými fotografiemi a zamiloval si tvorbu panoramatických snímku. S Microsoft ICE bude jejich skládání opět o něco pohodlnější. První verze Microsoft ICE měly problém s fungováním ve Windows XP, to je nicméně podle čtenářů Maxiorla již vyřešeno v aktuální verzi 1.1.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Nejen na XP měl MS ICE problémy. I ve Vistě mi první verze nechtěla pracovat správně. Nová verze 1.1 ale již funguje a žádné problémy jsem zatím nezaznamenal. Jde o opravdu zajímavý program, ale osobně věřím, že jeho funkce bude později zapracována přímo do Live Fotogalerie, kde již dnes existuje funkce pro tvorbu panoramat, ale bez pokročilejších možností dostupných v ICE.

návštěvník

Zdravim,
Když psal pan Polzer článek o tomto opravdu skvělém programu bez problémů jsem si ho ze stránek Microsoftu stáhl. Dnes jsem chtěl stáhnout výše uvedenou verzi 1.2, boužel stránka vypíše hlášku The service is unavailable.
Je to jen dnešní náhoda, že nejde stáhnout nebo tento problém trvá již nějakou dobu? Potřeboval bych jak x32 tak i x64 verzi.

Zdraví spokojený čtenář MaxiOrla

návštěvník

Dnes jsem ho stahoval. Bez problémů.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru