Rychlý test stránek ve všech verzích Internet Exploreru

Noční můrou všech webových tvůrců je ladění vzhledu stránky tak, aby vypadala úplně stejně v nejrůznějších webových prohlížečích. Nejčastěji se řeší Internet Explorer, Firefox, Opera a stále častěji se objevují požadavky na shodný vzhled v prohlížeči Safari. S požadavkem na linuxové speciality typu Konqueror jsem se snad nikdy nesetkal. Největší problémy jsou nicméně s laděním vzhledu stránky pro Internet Explorer, a to zejména kvůli tomu, že jeho různé verze zobrazují stránky jinak. Jak si je co nejrychleji otestovat?

Reklama

V různých článcích se dočtete, že k docílení stejného vzhledu a funkcionality webové stránky napříč různými prohlížeči, stačí dodržovat standardy a validitu (správnost zápisu kódu) stránek si ověřit pomocí klasiky na validator.w3.org. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Stránku můžete mít bez nejmenší chybičky, a přesto se kvůli různé interpretaci kaskádových stylů zobrazí v různých prohlížečích a různých verzích některých prohlížečů jinak. Validita kódu měla v tomto pohledu význam před pár lety, kdy si prohlížeče nedokázaly poradit s neuzavřenými značkami tabulek, překřížením tagů a podobně.

V případě Firefoxu nebo Opery je instalace různých verzí na jednom počítači poměrně snadná, s Internet Explorerem už to tak snadné kvůli jeho provázanosti na Windows není. Existuje řada postupů, pomocí kterých lze několik různých verzí IE na počítač nainstalovat, nicméně tyto praktiky nejsou zrovna uživatelsky přívětivé. Výborným řešením, které zcela jistě zaujme každého webdesignéra, je nový program IETester.

IETester – od IE 5.5 po IE 8

Jednoduchý program IETester v sobě obsahuje vykreslovací jádra Internet Exploreru verzí 5.5, 6, 7 a 8 beta (stav k dnešnímu dni). Čtyři různá vykreslovací jádra máte dostupná z jednotného uživatelského rozhraní programu. Neuvidíte sice kompletní uživatelské prostředí vybrané verze Internet Exploreru, nicméně to je to poslední, co by webdesignéra v tomto případě zajímalo.

Ovládání IETesteru je maximálně jednoduché. Program s uživatelským rozhraním ve stylu MS Office 2007 vám na požádání zobrazí několik záložek pro načítání webových stránek. V každé záložce je pole pro zadání webové adresy. Při otevírání záložky si volíte, jaké použije vykreslovací jádro, později to poznáte podle symbolu s číslem verze IE v záhlaví záložek.

[inline:IETester.png]

Další z užitečných funkcí IETesteru je aktualizace stránky bez nebo s kompletním vyčištěním keše (vyrovnávací paměti, nebo dočasných souborů na disku, chcete-li). To vám zajistí, že si prohlížeč neuchová v paměti nějakou část stránky a naopak po vašich změnách vše správně aktualizuje. Programu nechybí funkce pro zjišťování dostupnosti nové verze, což se bude hodit v momentě, kdy bude k dispozici finální verze Internet Exploreru 8.

Jak jsem tak koukal, i Maxiorel.cz bude muset podstoupit drobné optimalizace, aby správně fungoval v budoucí verzi tohoto prohlížeče. Jak dopadly vaše weby? Přiznejte se ;-)

Reklama

Komentáře

Jen doplním článek o aktuální info týkající se Safari:
blog.macich.net/clanky/microsoft-varuje-uzivatele-windows-pred-safari/
To by mě zajímalo, jestli se tento prohlížeč dostane do nějaké použitelné verze na platformě Windows... :-/

Zas tak aktuální ta zpráva není :-) O tom, že spousta lidí brojí proti některým věcem v softwaru od Apple se píše každou chvíli.
Osobně ve větší úspěch Safari na Windows moc nevěřím, to by dřív Opera předstihla v oblibě Firefox ;-)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Výborný nástroj, který ovšem jen názorně dokazuje, jakej je IE ultrashit...

Aha, takže zase tak výborný nástroj to není - v tomhlé programu mi IE6 hlásí script error, kdežto v reálu to v IE6 nedělá.

No, IE6 to možná standardně oznamuje ikonkou ve status baru místo hláškou, jako to dělá IETester. Ne?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Taky bych myslel, ale v IE6, ve kterém to zkouším na virtuální mašině, není ani ta výstražná ikona :-/

Zdá se, že má problém s JavaScriptem na stránkách. Nicméně je to zatím jedna z prvních verzí, dejme tomu čas :-)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Ja nevim teda .. me se chova IE7 jinak v realu a jinak v testeru .. mnoc tomu neverim.

Přidat komentář