Rychlý test stránek ve všech verzích Internet Exploreru

Noční můrou všech webových tvůrců je ladění vzhledu stránky tak, aby vypadala úplně stejně v nejrůznějších webových prohlížečích. Nejčastěji se řeší Internet Explorer, Firefox, Opera a stále častěji se objevují požadavky na shodný vzhled v prohlížeči Safari. S požadavkem na linuxové speciality typu Konqueror jsem se snad nikdy nesetkal. Největší problémy jsou nicméně s laděním vzhledu stránky pro Internet Explorer, a to zejména kvůli tomu, že jeho různé verze zobrazují stránky jinak. Jak si je co nejrychleji otestovat?

V různých článcích se dočtete, že k docílení stejného vzhledu a funkcionality webové stránky napříč různými prohlížeči, stačí dodržovat standardy a validitu (správnost zápisu kódu) stránek si ověřit pomocí klasiky na validator.w3.org. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Stránku můžete mít bez nejmenší chybičky, a přesto se kvůli různé interpretaci kaskádových stylů zobrazí v různých prohlížečích a různých verzích některých prohlížečů jinak. Validita kódu měla v tomto pohledu význam před pár lety, kdy si prohlížeče nedokázaly poradit s neuzavřenými značkami tabulek, překřížením tagů a podobně.

V případě Firefoxu nebo Opery je instalace různých verzí na jednom počítači poměrně snadná, s Internet Explorerem už to tak snadné kvůli jeho provázanosti na Windows není. Existuje řada postupů, pomocí kterých lze několik různých verzí IE na počítač nainstalovat, nicméně tyto praktiky nejsou zrovna uživatelsky přívětivé. Výborným řešením, které zcela jistě zaujme každého webdesignéra, je nový program IETester.

IETester – od IE 5.5 po IE 8

Jednoduchý program IETester v sobě obsahuje vykreslovací jádra Internet Exploreru verzí 5.5, 6, 7 a 8 beta (stav k dnešnímu dni). Čtyři různá vykreslovací jádra máte dostupná z jednotného uživatelského rozhraní programu. Neuvidíte sice kompletní uživatelské prostředí vybrané verze Internet Exploreru, nicméně to je to poslední, co by webdesignéra v tomto případě zajímalo.

Ovládání IETesteru je maximálně jednoduché. Program s uživatelským rozhraním ve stylu MS Office 2007 vám na požádání zobrazí několik záložek pro načítání webových stránek. V každé záložce je pole pro zadání webové adresy. Při otevírání záložky si volíte, jaké použije vykreslovací jádro, později to poznáte podle symbolu s číslem verze IE v záhlaví záložek.

Rychlý test stránek ve všech verzích Internet Exploreru

Další z užitečných funkcí IETesteru je aktualizace stránky bez nebo s kompletním vyčištěním keše (vyrovnávací paměti, nebo dočasných souborů na disku, chcete-li). To vám zajistí, že si prohlížeč neuchová v paměti nějakou část stránky a naopak po vašich změnách vše správně aktualizuje. Programu nechybí funkce pro zjišťování dostupnosti nové verze, což se bude hodit v momentě, kdy bude k dispozici finální verze Internet Exploreru 8.

Jak jsem tak koukal, i Maxiorel.cz bude muset podstoupit drobné optimalizace, aby správně fungoval v budoucí verzi tohoto prohlížeče. Jak dopadly vaše weby? Přiznejte se ;-)

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jen doplním článek o aktuální info týkající se Safari:
blog.macich.net/clanky/microsoft-varuje-uzivatele-windows-pred-safari/
To by mě zajímalo, jestli se tento prohlížeč dostane do nějaké použitelné verze na platformě Windows... :-/

Profile picture for user Jan Polzer

Zas tak aktuální ta zpráva není :-) O tom, že spousta lidí brojí proti některým věcem v softwaru od Apple se píše každou chvíli.
Osobně ve větší úspěch Safari na Windows moc nevěřím, to by dřív Opera předstihla v oblibě Firefox ;-)

návštěvník

Výborný nástroj, který ovšem jen názorně dokazuje, jakej je IE ultrashit...

návštěvník

Aha, takže zase tak výborný nástroj to není - v tomhlé programu mi IE6 hlásí script error, kdežto v reálu to v IE6 nedělá.

Profile picture for user Jan Polzer

No, IE6 to možná standardně oznamuje ikonkou ve status baru místo hláškou, jako to dělá IETester. Ne?

návštěvník

Taky bych myslel, ale v IE6, ve kterém to zkouším na virtuální mašině, není ani ta výstražná ikona :-/

Profile picture for user Jan Polzer

Zdá se, že má problém s JavaScriptem na stránkách. Nicméně je to zatím jedna z prvních verzí, dejme tomu čas :-)

návštěvník

Ja nevim teda .. me se chova IE7 jinak v realu a jinak v testeru .. mnoc tomu neverim.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru