Fotobanky s nabídkou obrázků zdarma

Potřebujete nějaké obrázky do článků na svém blogu? Vykrádání jiných webů pomocí Google Images a spol. nebo přebírání obrázků z Flickru a jemu podobných služeb, není příliš kladně přijímáno. Že je to velice oblíbená a běžná praxe, to je něco jiného. Každopádně je dobré vědět, že existují rozsáhlé fotobanky, na kterých najdete fotky snad ze všech oblastí, které navíc můžete používat zcela zdarma na svém blogu, případně v jiných typech projektů.

Možná by se vám chtělo namítnout, že fotobanky, které nabízí své obrázky zdarma, nemají ve své nabídce příliš kvalitní fotografie. Nemyslím si, že by zde byl nějaký zásadní rozdíl oproti placeným fotobankám. Samozřejmě, kvalita je mírně někde jinde a ne ve všech oblastech je takový výběr jako u placených fotobank. Na druhou stranu si myslím, že pro drtivou většinu webů zdarma dostupné snímky postačí, aniž by udělali nějakou ostudu.

Stock.XCHNG

Stock Exchange (www.sxc.hu) patří asi k nejznámějším fotobankám, ze kterých můžete obrázky stahovat zdarma bez větších omezení. U každého obrázku je nutné sledovat jeho licenční podmínky. Některé je možné použít pouze na webu, pro tiskové účely si tvůrce fotografie žádá vaši žádost o svolení. Jindy zase musíte dát tvůrci na vědomí, kde obrázek použijete. Většina snímků je však dostupná i bez toho.

Na webu nechybí vyhledávání, procházení jednotlivých kategorií a řazení snímků. Každý obrázek má náhled s informacemi, plná velikost snímku se otevírá v novém okně. Nechybí klikací přehled klíčových slov, který vám umožní najít podobné obrázky.

sxc.hu

Kromě obrázků najdete na tomto webu také řadu zajímavých návodů pro Photoshop i pro pořizování snímků. Svými snímky může do fotobanky přispět každý, Ti nejúspěšnější jsou pak zobrazeni v statistickém žebříčku.

Free range

O něco chudší nabídku snímků vám ukáže fotobanka na adrese www.freerangestock.com. Obrázky z ní jsou k dispozici zdarma registrovaným a přihlášeným uživatelům. Registrace je velmi jednoduchá, vyplníte jen nezbytné údaje a hned se můžete přihlásit. Nečekáte na potvrzovací e-mail. Náhledy obrázků jsou překryty vodoznakem, nicméně po jejich stažení zjistíte, že vodoznak je skutečně jen na zmenšeninách.

www.freerangestock.com

S obrázky si můžete dělat v podstatě, co chcete. Důležité je, abyste je dále nedistribuovali. Čili na webu je můžete bez obav použít, ale v momentě, kdy s těmito obrázky vytvoříte webovou šablonu určenou k dalšímu prodeji, pak je nutné uvést odkaz na fotobanku. Podrobnější informace najdete v licenčních podmínkách.

Free Graphics Centre

Do třetice všeho dobrého, takže posledním mým doporučením bude galerie obrázků na adrese www.freegraphicscentre.com. Od předchozích dvou se liší především ve svém obsahu. Kromě fotografií vám totiž nabídne i různé grafické prvky, jako jsou rámečky, ilustrace, 3D modely a jiné. Kvalita fotografií na tomto webu mi přijde ze zmíněných fotobank asi nejméně povedená.

Free Graphics Centre

Pokud nechcete využít nabízeného vyhledávání, pak můžete požadovaný snímek vyhledat pomocí přehledné navigace v bočním panelu.  Pro stažení obrázků není nutná registrace, což je výhoda této fotobanky/galerie.

A co další fotobanky?

Zmíněné tři fotobanky nabízející svůj obsah zdarma, nejsou jediné, ale patří k nejnavštěvovanějším. Máte-li tip na nějakou další fotobanku, ze které lze čerpat materiály zadarmo nebo výměnou za vložení vlastních snímků, pošlete odkaz do komentáře pod článkem. Velmi pěkné snímky najdete například na www.freepixels.com. Zajímavě se tváří vyhledávač www.everystockphoto.com, který spolupracuje s několika různými fotobankami. Opravdu rozsáhlý archiv zdarma dostupných fotobank pak najdete na webu Blue Vertigo – pokud si nevšimnete, tak jeho seznam jde posouvat kolečkem myši…

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Já bych pro komerční použití doporučoval spíš mikrofotobanky - přehled třeba na http://www.mikrofotobanky.cz/ - těch 20-60Kč za fotku si třeba u webdesignu může dovolit snad každý.

návštěvník

Free Graphics Centre už nefunguje...

návštěvník

Před nezřízeným užíváním fotek zdarma setrvale varuju, ale je to házení hrachu na zeď. CC licence (Flickr) nebyly NIKDY dělány pro fotky a zcela ignorují například práva třetích stran (například lidí na fotkách, majitelů nemovitostí apod.). Případy následných žalob nejsou teoretické, ale zcela reálné a velmi drahé. Více o problému viz. http://stockphotography.cz/co-je-spatneho-na-fotkach-zdarma/

návštěvník

Ještě nová fotobanka s levnými fotkami. Žádná fota na výstavu, ale technicky kvalitní fotky k jakýmkoli účelům. Zajímavý je způsob nakupování a rozsah licence k užití. Více na www.fotozasms.cz

návštěvník

Osobně nejraději používám fotobanku na adrese sxc.hu, která je zde také uvedená. Díky za další typy, určitě vyzkouším.

návštěvník

Tady je moje stránka s obrázky zdarma (Creative Commons license): http://freepix.eu/ - snad se budou někomu hodit

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru