Windows Vista vás odnaučí pořádku

Nejnovější operační systém Microsoftu určený pro běžné uživatele (tedy Vista, nikoli Windows Server 2008) obsahuje spoustu užitečných funkcí, které začátečníkům zpříjemňují práci s počítačem a zkušeným uživatelům zásadním způsobem šetří čas. Některé tyto funkce jsou tak návykové, že ani nepostřehnete, že jste změnili své chování a například již v počítači neudržujete takový pořádek, jako dříve. Nevěříte?

Budu vycházet z předpokladu, že jste používali i starší verze Windows, a že Vista není vaše první zkušenost s těmito operačními systémy od Microsoftu. Když ve Windows neexistovalo integrované fulltextové vyhledávání, každý (nebo aspoň Ti pečlivější/zkušenější) se snažil udržovat pořádek ve složkách, nabídce Start a jiných prvcích systému.

Dnes? Nač se něčím podobným trápit? Vista nabízí dostatek komfortu i pro nepořádníky. Většinu věcí najdete během pár sekund, a to i bez toho, že byste se někdy zdržovali přemýšlením, kam ten který soubor umístit.

Pořádek v nabídce Start

Již od doby Windows 9x jsem „experimentoval“ s nabídkou Start a snažil jsem se její výchozí uspořádání upravit tak, abych programy, které jsem často používal, měl co nejvíce po ruce. Namítnete-li, že k tomu slouží Plocha, pak vězte, že v té době snad každý zastával názor, že příliš mnoho ikonek na Ploše zpomaluje počítač.

V nabídce Start jsem tehdy vytvářel složky jako Grafické nástroje, Vypalování, Hudba, Video, Hry atd. Zástupce jednotlivých programů jsem kopíroval do nich, složky, které si programy po instalaci vytvořili, jsem neprodleně mazal. Vše bylo pěkně uspořádané podle mé představy.

Nabídka Start ve Windows Vista

Přiznám se, že jsem okamžitě, jak jsem si na počítač poprvé nainstaloval Windows Vista, od této praxe upustil. Popravdě v tuto chvíli ani nevím, jaký binec v nabídce Start | Všechny programy mám. Nezajímá mě to. Pokud chci spustit nějaký program, kliknu na tlačítko Start a do vyhledávacího políčka napíšu pár písmenek z názvu daného programu nebo hry. Potřebný zástupce se mi okamžitě objeví. Je to mnohem rychlejší než se proklikávat různými složkami a zástupce hledat po všech čertech.

Pořádek ve složkách a e-mailech

Podobně, jako jsem dříve lpěl na pořádku v nabídce Start, vytvářel jsem i samostatné složky pro různé typy dokumentů a jiných souborů a třídil jsem je podle jejich obsahu. Na samostatném disku tak byly složky pro dokumenty, obrázky, hudbu, stažené soubory, soubory určené k vypálení, firemní dokumenty, osobní věci atd.

I když i dnes se snažím základní pořádek ve svých souborech udržovat, už to není tak striktní pravidlo. Vše prostě házím do windowsové složky Dokumenty, případně přímo do windowsových složek pro Obrázky a další multimediální obsah. Kromě souborů se články již nic dále netřídím. To se týká také e-mailů. Dříve jsem v Outlook Expressu, Thunderbirdu nebo Opeře vytvářel různé podsložky v Doručené poště a tam své maily zase přesouval.

Vyhledávání ve Windows Vista

Dnes mi stačí jenom stisk kláves Win+F a zadání nějaké části obsahu nebo názvu dokumentu, který hledám. Totéž lze použít pro e-maily. Vista mi požadovaný soubor zobrazí během pár sekund a nemusím přemýšlet, kam jsem jej umístil. Navíc mám přímo ve vyhledávání k dispozici i náhled, ze kterého lze v případě potřeby vykopírovat označenou část obsahu do schránky Windows.

Rizika nepořádku

Práce s Windows Vista je velmi návyková a pořádkumilovnosti mě téměř odnaučila. To, co se nepovedlo Google Desktop Search a samostatně instalovanému Windows Desktop Search ve Windows XP, to dokázala Vista během pár dnů. Má to samozřejmě i svá rizika. Chaos, který vzniká v příliš velkých složkách, se může hůře zálohovat, pokud nemáte k dispozici dostatečně velké záložní úložiště a data si například vypalujete na DVD.

Také se může objevit obava z toho, co by se stalo, pokud byste chtěli přejít na jiný operační systém. Linux i Mac OS X sice mají své vlastní fulltextové vyhledávací mechanismy, ovšem uspořádané složky s vašimi soubory se budou lépe stěhovat než jedna obrovská složka se souborovým chaosem.

Windows Desktop Search 4.0 přichází

Microsoft před pár dny uvolnil novou verzi svého fulltextového vyhledávače. Zatím to sice není finální verze ale spíše betaverze (označená jako Preview), ale dává tušit, že se vyhledávání opět posune směrem k většímu pohodlí uživatelů. Windows Desktop Search 4.0 přináší mimo jiné také tyto novinky:

  • Podporu pro šifrovaný souborový systém (EFS)
  • Snížený dopad na výkon Microsoft Exchange
  • Indexování online mailových schránek
  • Rychlejší indexování
  • Rychlejší zobrazení náhledu ve Windows XP
  • Nastavení skupinových práv pro konkrétního uživatele
  • Aktualizaci pro ladicí pomůcku Watson
  • …a další vylepšení

Chcete-li si novou verzi Windows Desktop Search vyzkoušet již dnes, stahujte z příslušné stránky na webu Microsoftu. A pamatujte na to, že přestat s udržováním pořádku je velmi snadné, horší pak je soubory roztřídit, když to budete z nějakého důvodu potřebovat.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mohu jen souhlasit. Vista mi v tomto také dost usnadnila život. Spousta podobných věcí lze sice integrovat i do XP, ale přeci jen ve Vistě je to víceméně vše sladěné dohromady. Perfektní je i možnost rovnou třídit dokumenty, podle určitého typu v dané složce, či podsložkách. Kliknu na typ souboru - zvolím např. EXE a hned se mi zobrazí pouze instalátory, které mám stažené ve složce download, v níž je jinak všehochuť zatím neroztříděných souborů :). I toto sice bylo částečně možné integrovat do XP, ale prostě, když to člověk dostane vše pěkně v jednom balení, tak je to fajn ;). Takže ač mám k pár věcem ohledně Visty i výhrady, tak jinak ji považuji za kvalitní a z uživatelského hlediska velmi přívětivý OS.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru