Goosh.org: Google v příkazovém řádku. Kompletní český návod.

Honba za co nejdokonalejším uživatelským rozhraním v podobě barviček, klikátek, okének, šoupátek, hejblátek a podobných věcí poskládaných v tom lepším případě do povedeného designu, dostane čas od času na frak v podobě projektu, který jde úplně jiným směrem. Jsou prostě případy, kde se ukazuje, že méně je mnohem více. Takovým příkladem budiž vyhledávač Google – jednoduchá úvodní stránka načtená během okamžiku. I tento vyhledávač však můžete zcela zbavit grafického rozhraní.

Příkazový řádek oceňují nejvíce uživatelé linuxových systémů. Myslím si, že i mezi zkušenými administrátory Windows najde tento způsob ovládání řadu příznivců. Pokud patříte mezi takové uživatele počítačů a nechcete příkazový řádek opustit ani při vyhledávání informací na webu, zkuste si místo běžné vyhledávací stránky Google načíst adresu goosh.org.

Stefan Grothkopp zde za hojné pomoci „technologie“ AJAX vytvořil jakousi nadstavbu pro vyhledávač Google, která připomíná právě příkazový řádek. Vyhledávat tedy můžete bez veškerých okolních příkras. Goosh.org umí pracovat i s dalšími funkcemi, které Google nabízí. Po načtení stránky stačí zadat příkaz help (nebo jenom h) a stisknout klávesu Enter. Goosh vám poté nabídne seznam všech příkazů, kterými je možné jej ovládat.

Goosh.org: Google v příkazovém řádku. Kompletní český návod.

Kompletní český návod k ovládání Goosh.org

Příkaz help vám sice nápovědu zobrazí, ale ta je k dispozici pouze v angličtině. Pokud máte raději české návody (tedy pokud je vůbec čtete), tak snad vám udělají radost následující řádky. Zde je tedy překlad nápovědy k ovládání Goosh.org.

První výraz vždy spouští nějakou funkci. V závorce je uveden případný alternativní příkaz, který dělá to samé. V hranatých nebo ostrých závorkách jsou typy parametrů, které je třeba za příkazem uvést. Za přehledem vám ukážu několik praktických příkladů použití Goosh.org.

web (search,s,w)[klíčová slova] – spustí vyhledávání zadaného výrazu

lucky (l) [klíčová slova] – spustí hledání zadaného výrazu a ihned načte první nalezenou stránku

images (image,i) [klíčová slova] – zobrazí obrázky odpovídající zadanému výrazu

wiki (wikipedia) [klíčová slova] – vyhledá zadaný termín na Wikipedii

clear (c) – vyčistí obrazovku od předchozích příkazů

help (man,h,?) [příkaz] – zobrazí nápovědu, buď kompletní, nebo pro zadaný příkaz

news (n) [klíčová slova] – spustí prohledávání novinek

blogs (blog,b) [klíčová slova] – vyhledá zadaný výraz v blozích

feeds (feed,f) [klíčová slova] – vyhledávání výrazu v RSS zdrojích

open (o) <url> – otevře zadanou adresu v novém okně

go (g) <url> – otevře zadanou adresu

more (m) – zobrazí další výsledky (například po vyhledávání)

in (site) <url> <klíčová slova> – na zadané adrese vyhledá zadaný výraz

load <extension_url> – načte rozšíření

video (videos,v) [klíčová slova] – vyhledá videa odpovídající zadanému výrazu

read (rss,r) <url> – zobrazí obsah zadaného RSS zdroje

place (places,map,p) [adresa] – spustí mapové vyhledávání s uvedenou adresou

lang <kód jazyka> – změna jazyka

addengineadd – při goosh.org do vyhledávacího políčka ve Firefoxu

translate (trans,t) [jazyk1] [jazyk2] <slova> – přeloží zadaný výraz z prvního do druhého jazyka

ls [příkaz] – zobrazí seznam všech příkazů

cd <režim> – změna režimu

Příklady použití goosh.org

web maxiorel – spustí vyhledávání slova maxiorel

open www.maxiorel.cz – otevře tento web v novém okně (vyskakovacím)

lang cs – nastaví češtinu

read www.maxiorel.cz/node/feed - zobrazí obsah RSS zdroje z Maxiorel.cz

translate cs eng orel – přeloží slovo orel z češtiny do angličtiny

Několik poznámek

Jak jste si jistě všimli, na některých místech vyžaduje Goosh.org zadání kódu jazyka. Používá se běžná dvoupísmenná zkratka, např. cs (pro češtinu), en (angličtina), de (němčina) atd. Kódy jazyka využijete například u příkazu translate, který překládá zadané výrazy. Nebojte se mu předložit i celou větu. Díky nedávno spuštění podpoře češtiny u Google Translate je samozřejmě možné v žádostech o překlady oboustranně používat i náš jazyk.

Podrobnější vysvětlení si možná zaslouží ještě příkaz lang. Jak praví nápověda, nastavuje zadaný jazyk. Tato změna se nicméně netýká uživatelského rozhraní Goosh.org, ale jazyka, který bude upřednostňován při vyhledávání. Vyzkoušejte si to například u vyhledávání na Wikipedii. Nastavte si lang de a pak zadejte příkaz wiki auto. Zobrazí se vám výsledky z německé verze Wikipedie. Po nastavení lang cs a příkazu wiki auto se zobrazí několik odkazů na Wikipedii v češtině.

Goosh.org: Google v příkazovém řádku. Kompletní český návod.

Při změně jazyka, mějte chvíli trpělivost. U pomalejších připojení může chvíli trvat, než se Goosh.org přenastaví. Poznáte to jednoduše – vypsané příkazy zmizí, znovu se zobrazí úvodní texty a informace o tom, do jakého jazyka jste si Goosh.org přepnuli.

Goosh.org: Google v příkazovém řádku. Kompletní český návod.

A drobná perlička na konec. Goosh.org funguje opravdu téměř jako skutečný příkazový řádek. Po chvíli práce zkuste stisknout klávesu se šipkou nahoru. Postupně se vám zobrazí všechny dříve zadané příkazy. Klávesa TAB však zde nedoplňuje názvy příkazů, ale zřejmě výrazy, které jsou na Google vyhledávány. Že by vyrostl nový zdroj informací pro SEO ladiče?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Podobnou stránku, kde je simulován příkazový řádek unixových systémů najdete na adrese http://cb.vu/. V tomto případě jde však o osobní webové stránky.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru