Nejlepší freeware programy v roce 2007

Rok 2007 se pomalu chýlí ke konci, a tak je na čase bilancovat. Rozhodl jsem sepsat stručný seznam několika freewarových programů, které jejich autoři nabízejí zdarma ke stažení. V roce 2007 se objevila celá řada zajímavých freewarových aplikací. Nebudu uvádět jejich kompletní výčet (to snad ani nejde), pokusím se však zrekapitulovat, o kterých zajímavých nástrojích se na Maxiorlovi psalo a samozřejmě přidám tipy i na další zajímavé programy, spolu s odkazy na případné recenze na jiných webech. 

Freewarové programy jsou v Česku velice oblíbené. Pokud jste toho názoru, že není třeba utrácet za software, když téměř vždy existuje bezplatná alternativa, dejte pozor na to, zda licenční podmínky umožňující bezplatné použití programu vztahují také na jeho použití ve firmě nebo domácí kanceláři. 

Zkuste se někdy zamyslet nad tím, proč někdo uvolní svůj software zadarmo. Jestliže na jeho webu uvidíte darovací tlačítko (třeba s logem PayPal) a máte-li možnost využít online plateb, podpořte autora své oblíbené freewarové nebo open source aplikace. 

Následující seznam programů není uspořádán dle důležitosti programů, odpovídá pouze době vydání příslušného článku na tomto webu. 

InfraRecorder

Zajímavý vypalovací program InfraRecorder mě překvapil snadností svého používání. Jde o freewarovou obdobu vypalovacího nástroje Nero Burning Rom. Kromě toho, že je InfraRecorder zdarma, je také v češtině. Zvládá práci s datovými i zvukovými CD/DVD, snadno se ovládá.

InfraRecorder

Pidgin

Docela povedený alternativní komunikační program Gaim pro Windows i Linux, který podporuje několik protokolů, se někdy v dubnu přejmenoval na Pidgin. To mu však vůbec neubralo na použitelnosti. Myslím, že řada uživatelů Linuxu na něj kvůli podpoře AIM, ICQ, Gadu-Gadu, GroupWise, IRC, Jabber, MSN, Napster, Silc a Yahoo! nedá dopustit.

Pidgin/Gaim

ICQ 6

Duben byl na nové verze komunikačních programů štědrý. Objevila se také nová verze v Česku tolik oblíbeného komunikačního programu ICQ. Šestka přinesla zrychlené psaní zpráv, seskupování konverzace do jednoho okna, vylepšené vyhledávání, snadný přístup k nepřečteným zprávám, přehlednější historii, lepší práci s SMS, nový vzhled a řadu dalších věcí.

ICQ 6

Thunderbird 2.0

Oblíbený poštovní klient, který je doporučován jako výborný doplněk pro webový prohlížeč Firefox, se na jaře dočkal dvojkové verze. Snadnou práci se zprávami a RSS vylepšila podpora štítků, uživatelské rozhraní Thunderbirdu se dočkalo omlazení, přibyla přímá podpora GMailu, lepší upozorňování na nové zprávy a celá řada dalších novinek.

Thunderbird 2.0

Opera 9.2x

Přestože od vydání prohlížeče Opera 9.20 se již objevilo několik dalších verzí, považuji 9.20 za nejvýznamnější z hlediska změn, které se v Opeře objevily – speed dial a vývojářská developer console určitě stojí za vyzkoušení. Osobně sice dávám přednost vývojářským doplňkům pro Firefox, nicméně pro uživatele všestranného prohlížeče Opera bylo uvedení vývojářského doplňku dobrou zprávou. Připomínám, že prohlížeč a poštovní klient Opera je plně v češtině.

Opera 9.20

Skype Prime

Ve vývoji nezůstal pozadu ani telefonní program Skype. Jednou (ale ne jedinou) z novinek, které se v tomto roce objevili, je funkce Skype Prime. S její pomocí můžete přijímat placené hovory a tím pádem poskytovat například placené poradenství. Jak se Skype Prime pracovat najdete v článku Vydělávejte peníze se Skype.

Google Earth

Prohlížeč satelitních snímků Země se v průběhu roku 2007 dočkal české verze. To byla zajisté dobrá zpráva pro české uživatele, méně radostná je už skutečnost, že stále řada oblastí naší země není k dispozici v detailnějším zobrazení. Zajímavostí je také letecký simulátor ukrytý v Google Earth. Na Maxiorlovi samozřejmě najdete návod na jeho spuštění.

Google Earth

MousePad 2.0

Z hlediska objemu stažení instalátoru nejde sice o nijak významnou aplikaci, nicméně si myslím, že si určitě zaslouží vaši pozornost. Jde totiž o textový editor určený pro tělesně postižené uživatele s omezeným pohybem prstů a rukou. Rozhraní programu i klávesnici, kterou nabízí, je možné přepínat mezi češtinou a slovenštinou.

MousePad 2.0

Seagate DiscWizard

Jedna z největších freewarových pecek tohoto roku, diskový nástroj Seagate DiscWizard, je určena ke klonování diskových oddílů a nastavování disků nově přidaných do systému. Samozřejmostí je také záloha dat z diskových oddílů. Program je zdarma pro všechny majitele pevných disků značky Seagate. Při stahování si můžete vybrat i českou verzi.

Seagate DiscWizard

RikReader

Hledáte-li rychlou a pohodlnou RSS čtečku, pak se koukněte na RikReader. Jde o jednoduchý program využívající knihovny .NET Framework 3.0. Snadno se instaluje, klade důraz na pohodlné čtení zpráv. Důležitou vlastností je, že přebírá seznam zdrojů RSS z Internet Exploreru 7, resp. z Windows Vista. Pro srovnání doporučuji také článek o 3D RSS čtečce UniveRSS, která vyžaduje 1 GB operační paměti, grafickou kartu s podporou DirectX 9, WDDM ovladačem a minimálně 128MB pamětí s Shader 2.0.

RikReader

Ad-Aware 2007

Nová verze oblíbeného likvidátora špionážních a reklamních prográmků přinesla po letech změnu vzhledu aplikace, vylepšený systém aktualizací, několik režimů kontroly disku a realtime ochranný štít. Zajímavé jsou také doplňkové nástroje pro čištění stop po práci s internetem.

Ad-Aware 2007

Family.Show

Programů pro správu rodokmenu existuje docela hodně i ve freewarovém světě. Zdaleka ne všechny jsou však dostatečně kvalitní. Za povedený považuji program Family.Show, který nabízí pěkné a pohodlné uživatelské rozhraní, přehledné vyhledávání osob v otevřeném rodokmenu a různé možnosti exportu dat.

Family.Show

Comodo Personal Firewall

Firewall od společnosti Comodo sice nebyl v roce 2007 žádnou žhavou novinkou, i tak si ale zaslouží pozornost, jak dokazuje i zvýšená návštěvnost příslušného článku na Maxiorlovi. Jde o povedený firewall se srozumitelným uživatelským rozhraním a mnoha funkcemi.

Comodo Firewall

McAfee Security Center

O zdarma dostupné antivirové programy je velký zájem. Svědčí o tom i neutuchající návštěvnost článku o nástupci povedeného Active Virus Shieldu. V článku o bezplatné verzi rovněž kvalitního McAfee Security Center najdete návod na instalaci a samozřejmě přehled jeho funkcí. Nezapomeňte se kouknout do diskuze, která je zde asi největší ze všech článků, které se na Maxiorlovi objevily.

McAfee Security Center

CDBurnerXP 4

Vynikající vypalovací program se dočkal nové verze téměř po třech letech čekání. Změny však stojí za to. Přepracované uživatelské rozhraní nabízí podporu vypalování datových, audio i video CD/DVD, samozřejmostí je tvorba bootovacích disků. Kromě toho můžete přímo z programu vytisknout obaly do krabiček na CD/DVD. K dispozici je již instalátor se zabudovanou češtinou k programu.

CDBurnerXP 4

Icofx

Potřebujete kvalitní editor ikonek? Chcete si vytvořit například favicon pro své webové stránky? Pak si rozhodně nainstalujte povedený freewarový program Icofx. Podporuje všechny běžně používané formáty ikonek, průhlednost a alfa kanál. Nabízí řadu nástrojů známých z velkých grafických editorů.

Icofx

Windows Live

Podzim a začátek zimy byl ve znamení nástupu programů a služeb Windows Live na český trh. Kromě řady online služeb (jako je třeba přepracovaný Hotmail) vám Microsoft zdarma nabízí řadu programů v češtině. Pomohou vám s organizací a publikací digitálních fotografií, odesíláním příspěvků na blog, práci s elektronickou poštou a dalšími činnostmi. Programy fungují jak ve Windows Vista, tak ve Windows XP (což určitě řada lidí ocení).

Windows Live Fotogalerie

Netscape Navigator 9

Legendární webový prohlížeč se na podzim dočkal nové verze. Zvětší části změnil motiv vzhledu uživatelského rozhraní, soustředí se také na kompatibilitu s Firefoxem 2.x. Nabízí navíc zajímavé funkce, jako je automatická oprava URL, dočasné úložiště odkazů, mini browser a další. Škoda, že není také v češtině.

Netscape Navigator 9

Amnesty Generator

Myslím si, že za zmínku stojí také jednoduchý nástroj určený k převodu Google Gadgets na miniaplikace pro Windows Vista. Jeho ovládání je nanejvýš snadné. Stačí si vybrat některý gadget od Google, do programu vložit jeho kód a počkat na převod. V odkazovaném článku najdete recenzi i návod k použití.

Amnesty Generator

IE7Pro

Jedním z posledních článků, které se letos na Maxiorlovi objevily, je recenze zajímavého doplňku pro webový prohlížeč Internet Explorer 7. Jeho instalaci vám vřele doporučuji, práce s prohlížečem pak bude mnohem komfortnější. IE7Pro je v češtině, takže jeho ovládání a nastavení by vám nemělo dělat potíže.

IE7Pro

Seznam freewarových programů, který jste si výše mohli přečíst, určitě nezahrnuje všechny oblíbené aplikace, které se letos objevily v nových verzích. Není zde například kancelářský balík OpenOffice.org nebo nová verze prohlížeče obrázků IrfanView. Budu rád, když se v komentářích pod článkem podělíte o své tipy na zajímavé freewarové aplikace, které jste letos objevili.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Nezmínit mezi nejlepsimi freeware programy pro tento rok Firefox, OpenOffice.org a samozrejme Linux Ubuntu s 3D desktopem Compiz Fusion je imho hruba chyba ... Jen proto ze jsou to freewareove stalice jeste nemusi byt prehlizeny

návštěvník

je freewareovy prohlizec obrazku, s moznosti davkovych uprav a jejich evidence v albech (generovani webovych alb atd ...) ... XnView rozhodne strci irfana do kapsy ...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru