IE7Pro – Internet Explorer 7 na maximum

Internet Explorer 7 není v základní podobě příliš dobře vybaveným internetovým prohlížečem. Na druhou stranu však na tom není hůře ani lépe než jeho největší konkurent Firefox. Oba tyto prohlížeče si uživatelé dříve či později dovybaví řadou doplňkových funkcí. Zatímco pro Firefox existuje soustředěná knihovna nejrůznějších rozšíření, doplňky pro Internet Explorer musíte většinou hledat roztříštěny po mnoha webech. Jeden byste každopádně neměli přehlédnout – IE7Pro. 

Internet Explorer 7 přišel se záložkovým systémem, pozměněným uživatelským rozhraním, s políčkem pro snadné vyhledávání na internetu, lepším phishingovým filtrem a mnoha dalšími vlastnostmi. Není to však příliš ideální. Chybí pokročilá práce se záložkami, jako je jejich obnovení po pádu aplikace nebo automatická aktualizace. Nejen toto řeší doplněk IE7Pro. 

Jde o nástroj, který se po instalaci projeví docela nenápadně malou modrou ikonkou ve stavovém řádku Internet Exploreru. Tato ikonka však ukrývá bohatou nabídku funkcí ukrytých v kontextové nabídce. Jednou z prvních v řadě jsou Rychlé stránky. Po vzoru podobné funkce z prohlížeče Opera se vám v IE7 objeví několik panelů, do kterých si nastavíte adresy nejpoužívanějších webových stránek. Stránka s panely se může spouštět ihned po otevření prohlížeče, čímž získáte maximálně rychlý přístup ke svým webům.

IE7Pro
 
IE7 a Rychlé stránky 

Doplněk IE7Pro je propojen s online úložištěm vašich oblíbených odkazů. Chcete-li, můžete si je takto jednoduše zálohovat nebo sdílet s jiným počítačem. Tvůrce webu potěší možnost měnit velikost okna podle pevně daných rozměrů. Standardní rozměry odpovídající typickým rozlišením obrazovky si můžete doplnit o své vlastní. Vřele doporučuji tuto funkci používat všem tvůrcům webu, kteří si myslí, že stránka musí mít pevně dané rozměry pro 19palcový monitor. Třeba pak změní názor, když si ji prohlédnou v okně s menšími rozměry.

O něco praktičtější funkcí pro více lidí pracujících s IE7 je vylepšené ukládání obsahu formulářů a následné nahrání a opakované vložení dat. Pro práci se záložkami a prohlížení stránek je připraveno automatické rolování obsahu, automatická obnova stránky v nastaveném intervalu a zobrazování podrobností o stránce. 

IE7Pro
 
Kontextová nabídka s funkcemi IE7Pro 

Já osobně na IE7Pro oceňuji funkci pro snadné uložení dlouhé webové stránky do jediného obrázku. Snímek stránky lze uložit také přímo do schránky Windows a vložit jej v kterémkoli grafickém editoru nebo jiném programu. 

Blokování reklam 

Internet Explorer má od verze 6 na Windows XP SP2 blokovací systém, který zabraňuje zobrazování vyskakovacích reklamních oken. Díky IE7Pro můžete blokovat reklamní prvky přímo na stránce. Zapnutí doporučuji zejména při prohlížení webů s obtěžujícími flashovými animacemi, které brání přečtení článku, kvůli kterému jste na web původně zavítali. Animaci můžete navíc kdykoli povolit klepnutím na obdélník umístěný v ploše zablokovaného objektu. Díky filtrům můžete určit, u kterých stránek se obsah nebude blokovat vůbec. 

IE7Pro
 
Zablokovaný flashový banner

Historie záložek 

Díky historii záložek se nemusíte trápit, když omylem zavřete stránku, kterou jste si ještě neprohlédli. Stačí si zobrazit příslušný seznam a zavřenou záložku opět zobrazit. Navíc díky klávesové zkratce získáváte rychlý přístup k naposledy zavřené záložce.

Nastavení překvapí 

I když se IE7Pro na první pohled tváří jako velmi praktický, nicméně na nastavení nepříliš bohatý doplněk, opak je pravdou. Dialog s možnostmi ovlivňujícími chování programu je doslova nabit různými zatrhovacími políčky. Díky nim částečně změníte vzhled Internet Exploreru 7 a přesunete panel s adresou a nabídku.

IE7Pro
 
Základní nastavení IE7Pro 

Všimnete si, že díky IE7Pro můžete používat tzv. In-line vyhledávání, podobně jako ve Firefoxu. Stačí stisknout Ctrl+F, zobrazit si tak ve spodní části vyhledávací políčko a začít psát. Rozdíl oproti standardnímu vyhledávání textu na stránce je značný.

IE7Pro
 
Vyhledávání textu na stránce s IE7Pro

Gesta myši 

Díky IE7Pro lze změnit identifikační řetězec prohlížeče. S klávesovou zkratkou se můžete snadno přepínat mezi proxy servery. IE7Pro vylepší podporu přetahování různých objektů v prohlížeči, jako jsou odkazy nebo obrázky. Velmi praktickým doplňkem jsou gesta myši – doporučuji vyzkoušet, vaše práce s prohlížečem se tak ještě více zrychlí.

IE7Pro
 
Nastavení myších gest v IE7Pro 

Dalšími vylepšeními, která vám instalace IE7Pro přinese, jsou definice klávesových zkratek pro řadu standardních navigačních funkcí, aliasy v adresním řádku (záměna zkrácených výrazů za konkrétní URL), nastavení spolupráce s internetovými vyhledávači, mazání stop po práci s prohlížečem (lze nastavit automaticky), ukládání textu zapisovaného na webu a další.

Uživatelské skripty 

Samotný IE7Pro má vlastní zásuvné moduly. V instalaci jsou standardně tři – pro počasí, pro zjištění hodnoty Google PageRank u prohlížené stránky a pro zobrazení informací o serveru. Mnohem více nabízejí uživatelské skripty. Jejich aktivace sice není označena jako dvakrát bezpečná, ale pokud to risknete, získáte další zajímavé úpravy některých webových stránek. Vedou přitom úpravy služeb od Google a nástroje pro stahování videa z YouTube.

IE7Pro
 
Nastavení uživatelských skriptů

IE7 na maximum 

Díky doplňku IE7Pro získáte z webového prohlížeče Internet Explorer 7 maximálně pohodlný nástroj, který se bude lépe ovládat než ve standardní podobě. Podívejte se na následující obrázek a zkuste se zamyslet, co vše se povedlo díky instalaci IE7Pro vylepšit. 

IE7Pro
 
Vylepšený IE7 s načteným obsahem schránky u GMailu 

Užitečný doplněk IE7Pro je zdarma a můžete si jej stáhnout z adresy www.ie7pro.com. Program je celý v češtině, takže v jeho užívání vám nebude bránit jazyková bariéra.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jen takový malý tip, pokud se dělají screenshoty na Windows Vista s Aero interface, je poměrně ošklivé vidět tam jako pozadí rozmazanou plochu nebo (obecně) pozadí jiných aplikací.

Existují speciální utilitky pro Vista, které pro screenshot aplikaci neprůhlední a sejmou případně i stín, vypadá to mnohem lépe, třeba: http://www.windowclippings.com/

Příklad: http://radekhulan.cz/img/wl/live-mail.png

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za skvělý tip, přesně něco takového už od chvíle, kdy mám Vistu, hledám. Nechce se mi kvůli každému screenshotu Aero vypínat. Navíc je Window Clippings 2.0 za pakatel.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

návštěvník

Za 180 Kč je to úžasná aplikace, velice jednoduchá a ergonomická na používání. Člověk jen stiskne klávesovou zkratku, zvolí si myší okno, a ona do přednastaveného adresáře uloží PNG screenshot. Snazší to být nemůže..

návštěvník

Těší mě, že se o rozšíření IE7Pro stále více píše i na českých webech a může se tak o něm dozvědět více uživatelů. Přiznám se, že ještě před asi rokem na IE6 jsem dost používal prohlížeč Maxthon, který využíval jádro IE, ale nabízel velké množství doplňkových funkcí, záložky, blokování reklam, gesta myší, atd. Poté, co se objevil IE7 jsem začal používat IE7, ale jeho čistá instalace mě dost odrazovala, neboť jsem z Maxthonu byl zvyklý na spousty doplňkových funkcí. Začal jsem tedy uvažovat, že za svůj primární prohlížeč zvolím Firefox, nebo budu dál používat Maxthon, kde mě však už v té době některé věci vadili (starší řada 1.x) - jako bylo ukládání nastavení do složky Program files a nikoliv do profilu uživatele, atd.

Pak jsem ale kdesi na webu narazil na zmínku o IE7Pro a toto rozšíření mě chytlo na tolik, že jsem se rozhodl si jej nejen nainstalovat a používat, ale i počeštit, jelikož tehdejší český překlad byl dost nekompletní a často ne zcela výstižný, či odpovídající zažitým českým termínům. S výsledky svého překladu jsem se pak podělil na fóru s vývojáři a od té doby tak nějak stojím za českou podobou tohoto rozšíření (za což se všem, kterým se na překladu něco nelíbí omlouvám :)).

Rád bych jen upozornil, že v současné době se textuje verze 2.0, která přináší modulárnost, x64 bit verzi, Mini download manager a další rozšiřující funkce a možnosti. V současné době už je ve stádiu RC1 a předpokládám vydání, během několika málo dnů. Rozšíření se nově instaluje do složky IEPro, namísto IE7Pro (vývojáři už asi myslí na IE8 :)) a pro podporu kontroly českého pravopisu bude potřeba stáhnout novou verzi balíčku (nebo ručně překopírovat potřebné soubory). Jinak má ale myslím nová verze opět dost co nabídnout a dostupná vylepšení stojí za to ;).

návštěvník

IE7Pro verze 2.0 vyšel právě dnes. Více na www.ie7pro.com ;)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru