CDBurnerXP 4 – vypalování zdarma po třech letech

Jak jste si na Maxiorlovi již mohli přečíst, po třech letech se objevila nová a dlouho očekávaná verze oblíbeného zdarma dostupného vypalovacího programu CDBurnerXP 4. Ve výčtu novinek najdete upravené uživatelské rozhraní, nové grafické prvky, do nynějška chybějící podporu mezinárodních znaků v názvech souborů a složek, podporu playlistů WPL a další funkce. Pojďme se na novou verzi programu CDBurnerXP kouknout podrobněji. 

Hned první změna vás čeká již u stahování instalačního balíčku. Jelikož se tvůrci soustředili hlavně na vypalovací funkce a drobnosti okolo z programu vypustili, prošel instalátor redukční dietou a z původních 10 MB je velký pouze 2 MB. Po spuštění vypalovacího programu vás uvítá průvodce, ve kterém si zvolíte tvorbu datových CD/DVD nebo zvukového CD. Jestliže jste v minulosti uložili nějaký projekt do souboru, můžete je zde otevřít.

CDBurnerXP 4

Vypalování Video DVD v nabídce chybí, ale není nemožné 

Rychlé vypalování a ukládání do XML 

Projekty jsou nově ukládány do souboru ve formátu XML, což nabízí další možnosti využití. Grafika v uživatelském rozhraní programu je nyní ve stylu Windows Vista a vypadá o poznání profesionálněji než v předchozí verzi CDBurnerXP. Nově nakreslený ukazatel stavu zaplnění disku dává na první pohled výraznou informaci o místě zbývajícím na připravovaném disku. Jeho velikost si můžete nastavit pomocí kontextové nabídky, pokud předem nevložíte do mechaniky prázdné médium pro autodetekci.

CDBurnerXP 4
 
CDBurnerXP 4 s novým uživatelským rozhraním 

Připravený projekt můžete vypálit na médium s výchozím nastavením klepnutím na příslušné tlačítko. Rozbalením dalších možností lze využít funkce pro vypálení a ponechání média otevřeného pro další zápis. Zkušení uživatelé mohou využít dalších možností pro nastavení vypalovaného projektu.

CDBurnerXP 4
 
Výběr velikosti média 

V nastavení vypalovacího procesu najdete výběr rychlosti vypalování, způsob zápisu, aktivaci ochrany před podtečením vyrovnávací paměti, možnost ověřování zápisu a další. V záložce vedle nastavení pak lze sledovat průběh vypalování. V CDBurnerXP samozřejmě nechybí detailní nastavení jmenovky disku a data přidaných souborů a složek. 

CDBurnerXP 4
 
Poslední nastavení před vypálením média

Vytváříte-li bootovací disk, pak využijete odpovídající nastavení s výběrem emulace zaváděcího zařízení, nastavení ISO a výběr cílové platformy (PC, Macintosh, Power PC). 

CDBurnerXP 4
 
Nastavení bootovacího média 

Jak vypálit Video DVD? 

Kromě vypalování umí CDBurnerXP médium také vymazat, přičemž nabízí klasické dvě volby – rychlé a kompletní vymazání. Jestliže v průvodci po spuštění není nabízeno vytvoření Video DVD disku, neznamená to, že by si s takovým úkolem CDBurnerXP 4 neporadil. Po zvolení datového DVD najdete v nabídce File funkci umožňující přidání složky s připravenou strukturou Video DVD disku.

CDBurnerXP 4

Soubory VOB, IFO a BUP pro Video DVD přidáte speciální funkcí 

CDBurnerXP pracuje se soubory ISO. Dovede je vytvářet, vypalovat a také konvertovat. Do tohoto formátu můžete převést obrazy disku ve formátech BIN nebo NRG (z Nero Buring Rom). 

Tisk obalu

I přes oznámené omezení funkcí nesouvisejících s vypalováním lze využít rychlé vytvoření obalu na CD nebo DVD. V dialogu si vyberete typ obalu, zadáte název disku, datum, počet kopií a případně cestu k obrázku použitému na titulní stranu obalu. 

CDBurnerXP 4
 
Nastavení tisku obalu
 
CDBurnerXP 4
 
Náhled na vytvářený obal 

Nastavení programu 

V nastavení programu zjistíte, že CDBurnerXP lze lokalizovat do jiných jazyků než angličtiny, čeština však v nabídce není (lze stáhnout dodatečně). Upravit tu lze výchozí cestu pro ukládání projektů, upozorňování při ukončování aplikace s neuloženým projektem, výchozí název disku a práci se soubory ISO. Zajímavostí je využití různých proměnných pro automatické vytváření názvu disku podle data, času, jména uživatele, hodiny, minuty, roku, měsíce a dne. To se hodí v případě, kdy vytváříte pravidelné zálohy a chcete je automaticky pojmenovávat podle určitého klíče.

CDBurnerXP 4
 
Možnosti nastavení programu CDBurnerXP 

Zajímavostí, která vám usnadní přidávání souborů do nového projektu je zachytávací terčík, tedy něco podobného, jako nabízejí některé stahovací programy. Jednoduše jej zobrazíte na ploše, kde překrývá okna ostatních aplikací. Hlavní okno programu CDBurnerXP je přitom schováno do podoby ikonky v systémové liště. Program v závislosti na nastavení dovede rozlišit, když na terčík přesunete soubor ISO a chcete vypálit jeho obsah. 

CDBurnerXP 4
 
Vhazovací terčík 

CDBurnerXP ukrývá řadu dalších doplňkových funkcí, jako je zobrazení informací o médiu nebo rekordéru – zde mi ale mylně určil neschopnost mechaniky číst dvouvrstvá DVD. 

CDBurnerXP 4
 
Informace o vloženém médiu
 
CDBurnerXP 4
 
Příprava zvukového CD a vestavěný přehrávač 

CDBurnerXP 4 získal 4/5 bodů na Maxiorel.czPo několika dnech soužití musím tvůrce programu pochválit za vytvoření pohodlného vypalovacího programu. Vytvoříte s ním většinu běžně používaných disků, poradí si s daty, videem i hudbou. Uživatelské rozhraní je přehledné, program reaguje rychle na všechny požadavky uživatele. Mimochodem, jedním ze spolutvůrců tohoto zdarma dostupného vypalovacího programu je Fredrik Haglund (technický specialista evropského zastoupení společnosti CodeGear), známý i v České republice z přednášek o Delphi a dalších produktech CodeGearu (ex Borland), které český Borland pravidelně pořádá v Praze. (Tak podle jiného z autorů, Floriana Schmitze, tomu tak není...)

CDBurnerXP 4 můžete stáhnout na jeho webu www.cdburnerxp.se.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Tak mám další info od tvůrců programu. Čeština a další nové lokalizace pro CDBurnerXP by se v další verzi měli objevit přímo jako součást instalace.

Kromě toho se vylepšení snad dočká i úvodní dialog pro výběr typu projektu.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Osobně používám asi nejrozšířenější vypalovací program, tedy Nero, ale v poslední době mi celkem začíná vadit, to, že se z něj stává obrovský balík programů, které ani nepotřebuji, protože používám jiný software. Docela bych ocenil, kdyby Nero uvolnilo i nějaké "Nero Lite" ať už jao free, nebo placené řešení, ale skutečně zaměřené na vypalování. CDBurnerXP jsem vyzkoušel, a musím ríct, že to je vcelku vydařený kousek softwaru. V současné době pomalu přecházím na Windows Vista, kde mi mé legální Nero 6 nechce pracovat zcela korektně a upgradovat na vyšší verze nemám zájem, když mi jde jen o funkce vypalování. Je docela dobře možné, že s přechodem na Windows Vista s Nerem skončím a přejdu na tento freewarový software - funkce, které člověk očekává to má a to je hlavní a když už to konečně podporuje i mezinárodní znaky v názvech souborů, tak proč ne. Doporučuji.

Profile picture for user Jan Polzer

Ten web je nějaký čerstvý a spousta textů tam je z výchozí instalace WordPressu. Co jsem tak pochopil, jde o uživatelskou verzi instalátoru pro Nero. Tudíž to nemá posvěcení od výrobce, je to neoficiální a já osobně bych to neinstaloval.

Více informací o Nero Lite je třeba na MSFN fóru v příspěvku Nero 7 Lite 7.10.1.2 Final. Autor tam také zmiňuje zdarma dostupné alternativy k Neru. Programy ImgBurn a hlavně InfraRecorder, který se Neru podobá.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Hmm teď se divám, že to tam je nějaké nové. Když sem tam to Nero stahoval já, tak to tam vypadalo jinak. Jinak s tim Nerem Lite žádný problém nemám. Mám ho asi půl roku a no problem.

Jinak ImgBurn je skvělý program, jediné co mi tam chybí je vypalování AudioCD. InfraRecoder jsem taky zkoušel, ale přišel mi poměrně dost pomalý a ne zrovna moc stabilní. Jinak vypadá dobře na to jak je to mladý program.

návštěvník

Lze vůbec vytvořit kopii DVD?
V nabídce "Soubor" je jen možnost vytvoření kopie ISO disku...

Profile picture for user Jan Polzer

Myslíte jako DVD Video? Obávám se, že s největší pravděpodobností ne. Většina uživatelů navíc sáhne po speciálním softwaru, který jim umožní dělat kopie originálních DVD na jednovrstvé disky s menší kapacitou.

Co se týče kopie datových DVD, tam problém není. Prostě si vytvoříte ISO a poté jej vypálíte.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

návštěvník

Jo, mám na mysli kopii např. filmového DVD (včetně ochrany)... Prostě klasické naklonování DVD

návštěvník

Jde to výborně, ale nejdříve je třeba použít např. DVD Shrink.

návštěvník

Spíše otázka než komentář.
Jaký volit "typ jednotky" resp. souborový systém, ISO / Joliet / UDF pro různé typy DVD?
Nero se obvykle moc nebaví a určí typ sám, ale zde je 6 voleb a ještě 3 ISO levels.
Dík.
JM

návštěvník

Dobry den mam problem s CDBurnerem. Mel jsem na pevnem disku C 3,13 Gb volneho mista. Dal jsem si kopirovat ISO soubor DVD ale asi v 36% se mi prerusil program a ukazalo se mi ze na disku C je pouze 11Mb! Muzete mi prosim rict kam se teda ten ISO soubor ulozil nemohu ho nikde najit a jsem opravdu zoufaly

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. Zobrazte si nastavení programu (tlačítko s ozubeným kolečkem). Tam na kartě Obecná nastavení uvidíte Default project folder a Custom folder for temporary data. V jedné z těch složek by to mělo být.

Další možností je, že jste zvolil ukládání souboru ISO při kopírování do úplně jiné složky.

Můžete zkusit vyprázdnit dočasnou složku. Klepněte na tlačítko Start, napište %temp%. Zobrazí se složka s dočasnými soubory a z ní smažte veškerý obsah, který Vám systém dovolí.

návštěvník

Když chci dát vypláti zahlásí mi to že nebyla nalezena vypalovačka a přitom tu mou používám bez problémů. Nevím jak mou vypalovačku nastavím do programu aby fungoval

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru