Icofx – vytvořte si ikonky zadarmo

Nedávno jsem hledal jednoduchý editor, který by mi dovolil převést obrázek z formátu PNG do podoby ikonky ICO. Vím, umí to i řada prohlížečů obrázků, například freewarový IrfanView, který zvládne i průhlednost výběrem určité barvy, nicméně přeci jen jsem chtěl mít nad vytvářenou ikonkou větší kontrolu. Kupodivu jsem hned na první pokus našel plně vyhovující editor ikon, který je navíc zcela zdarma – Icofx.

Líbí se mi na něm, že si na rozdíl od konkurence nahraje na velikány typu Adobe Photoshop, přesto nabízí dostatek zajímavých funkcí, se kterými můžete ikonku upravovat podobně jako ve velkých grafických editorech. Icofx podporuje PNG ikonky pro Windows Vista s průhledným alfa kanálem, nabízí dávkové zpracování, čtyři desítky doplňkových efektů, získávání ikon ze souborů EXE a DLL a další funkce, to vše v jednoduchém a nenápadném prostředí. 

Tvorba ikonek rychle a jednoduše

Při vytváření nové ikonky nebo otevírání importovaného obrázku se vás Icofx dotáže na typ vytvářené ikonky. Můžete si vybrat z několika barevných hloubek i velikostí. 

Icofx
 
Na výběr máte snad všechny druhy ikonek 

Práce s ikonkou pak už probíhá klasickým způsobem. Buď se pustíte do technologie pixel art, nebo využijete kreslicích nástrojů v liště a vytvoříte obrázek podobně, jako v grafickém editoru. Často také využijete import grafiky z obrázku připraveného v jiném grafickém editoru. Mimo klasických kreslicích nástrojů jako je tužka, štětec, plechovka, přechodová výplň, gum a text, nabízí Icofx jednoduché funkce pro změnu kontrastu a jasu ikonky. Najdete tu i funkce pro posun obrázku v ikonce, otáčení ikonky o 90 stupňů a její překlápění podle osy. Zajímavé jsou doplňkové efekty – rozmazávání, ostření, deformace…

Icofx
 
Icofx a úprava ikonky pro zálohovací program Copy2Backup 

Na Icofx se mi však nejvíce líbí práce s výběrem barev, resp. nastavování průhlednosti. Z tohoto pohledu patří Icofx k nejpohodlnějším editorům ikonek, jaký jsem ve freewarové oblasti poznal. Při výběru barvy jednoduše klepnete do oblasti pod barevným spektrem a hned máte k dispozici „průhlednou“ barvu pro aktuální kreslicí nástroj. Tedy nekoná se žádné kreslení pomocí kontrastní barvy a její následné označování za průhlednou. 

Pixel art i běžná grafika

Obsah kreslicí plochy lze snadno přibližovat, což ocení hlavně grafici pracující stylem pixel art. Icofx umí vytvořit ikonku, která bude obsahovat několik obrázků s různými rozměry. Vyplatí se začít s největším rozměrem, dovést jej do finální podoby a pak postupně přidávat menší obrázky. Icofx vám totiž nabídne vytvoření nového obrázku na základě toho stávajícího. Menší ikonku nebudete muset pracně kreslit. Icofx ji připraví a vy jen doladíte drobnosti vzniklé automatickým zmenšováním. 

Icofx
 
Vytvoření nového rozměru ikonky 

Kromě kreslicí plochy vám Icofx zobrazuje náhledy na všechny obrázky v rámci jedné ikonky. Zaujalo mě dávkové zpracování, kde lze převádět obrázky na ikonky a obráceně ikonky na obrázky. Ikonky lze získat také z EXE souborů, jak jsem zmínil na začátku. 

Icofx
 
Dávkové zpracování ikonek

Kromě ikonky můžete hotový obrázek uložit také do formátů BMP, JPEG, GIF a PNG. Zajímavostí je zachytávání screenshotů – v předem nastavených rozměrech vhodných pro ikonky. 

Icofx
 
Zachytávání obsahu obrazovky 

 

Nástroj na ikonky ke stažení zdarma

Icofx je opravdu povedený prográmek pro tvorbu ikon. Nabízí myslím vše potřebné, a co je nejdůležitější je zdarma. I když myslím, že za podobně schopný a pohodlný nástroj by řada uživatelů i ráda zaplatila. Stáhnout si jej můžete zdarma z adresy icofx.xhost.ro.

Icofx získal 5/5 bodů na Maxiorel.cz

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru