UniveRSS – 3D čtečka od Microsoftu

Čtečky zpráv RSS zřejmě v očích Microsoftu patří k nejoblíbenějším programům. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč jsou jejich nejrůznější variace používány pro demonstraci schopností nových technologií. Dalším přírůstkem do rodiny RSS čteček je UniveRSS. Od jiných RSS čteček se liší především tím, že funguje v 3D režimu. Praktické využití zřejmě mít nebude, ale jako zajímavost za vyzkoušení stojí.

Abyste si čtečku UniveRSS mohli nainstalovat, potřebujete počítač vybavený operačním systémem Windows Vista s jemu odpovídající konfigurací. UniveRSS je ukázkou toho, co lze vytvořit s využitím Windows Presentation Foundation (WPF). Před tím, než budete moci UniveRSS stáhnout, je třeba se přihlásit pomocí Windows Live ID a odsouhlasit licenční ujednání. UniveRSS se instaluje pomocí ClickOnce, doporučuji tedy využít Internet Explorer. 

Zdroje RSS letící prostorem 

Po spuštění se čtečka zobrazí v celoobrazovkovém režimu, nicméně není problém se přepínat i do jiných aplikací. Stačí stisknout klávesu Win a plocha UniveRSS nahradí pracovní plochu v pozadí. Zdroje RSS zpráv jsou přebírány z centrálního seznamu ve Windows Vista. Každý zdroj je reprezentován malou krychličkou. V základní podobě tyto krychle letí virtuálním prostorem, pomocí kolečka myši se můžete ponořovat nebo vzdalovat od jejich roje. Na požádání lze seznam zdrojů RSS zobrazit také ve formě mřížky, na které jsou krychle uchyceny. 

UniveRSS - 3D čtečka RSS
 
Seznam zdrojů zpráv RSS 

Jakmile nad některou krychli s RSS zdrojem umístíte kurzor, zobrazí se vám název zdroje a počet nepřečtených zpráv. Klepnutím pak zobrazíte tabulku se seznamem zpráv, odkud můžete pokračovat na zobrazení obsahu vybrané zprávy. Zpět se vracíte klepnutím na záhlaví tabulky pravým tlačítkem myši. 

UniveRSS - 3D čtečka RSS
 
Přehled zpráv z vybraného zdroje 

Zdroje RSS zprávy lze třídit podle počtu nepřečtených zpráv a podle názvu, a to abecedně i naopak. Nastavení UniveRSS je dostupné pod zasouvacím panelem v levé horní části obrazovky. Kromě třídění zpráv si zde měníte způsob zobrazení (galaxie nebo mřížka), k dispozici je jednoduchá nápověda s přehledem klávesových zkratek a ovládání pomocí myši. 

UniveRSS - 3D čtečka RSS

Obsah zprávy lze zobrazit ve více sloupcích, jednoduše lze upravit velikost písma 

Nic pro slabší počítače 

Vzhledem k tomu, že jde o 3D aplikaci, počítejte s tím, že plynulost zobrazení bude dosti záviset na výkonu grafické karty. Větráček v mém notebooku HP nx6125 měl co dělat, aby teplo vzniklé zvýšením výkonu kvůli této aplikaci zlikvidoval. 

UniveRSS se stále vyvíjí. Momentálně krychle reprezentující RSS zdroje přebírají obrázky z feedů (pokud jsou nastaveny). Do budoucna se počítá s přidáváním zdrojů přímo v programu, vyhledáváním a tříděním, dalšími vizualizacemi a jinými funkcemi. Má-li váš počítač alespoň 1 GB operační paměti, grafickou kartu s podporou DirectX 9, WDDM ovladačem a minimálně 128MB pamětí s Shader 2.0, pak si tuto zajímavou čtečku vyzkoušejte. 

Na práci to samozřejmě není. Jde spíše o ukázku pro vývojáře, kteří si mohou stáhnout také zdrojové kódy tohoto programu. Čtečku UniveRSS najdete na serveru The Panel.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru