Opera 9.20 – nové funkce Speed Dial a Developer Console

Nová verze populárního prohlížeče Opera přichází se zajímavou funkcí Speed Dial a doplňkem pro vývojáře v podobě Developer Console. Opera 9.20 tak znovu potvrzuje, že se snaží být univerzálním prohlížečem, který možná nenabízí takové možnosti rozšíření jako Firefox, zároveň však přichází s mnoha zajímavými funkcemi přímo v základní verzi. Kromě prohlížeče ji lze použít jako povedený poštovní program nebo RSS čtečku.

Speed Dial – rychlý přístup k oblíbeným webům

K vestavěnému klientovi pro BitTorrent, hlasovému ovládání, miniaplikacím (widgetům) a dalším zajímavým funkcím se v Opeře 9.20 přidává Speed Dial. Používáte-li v Opeře češtinu, je Speed Dial nazván jako Rychlý přístup. K čemu slouží, poznáte ihned po otevření nového prázdného panelu. Prázdná stránka nabízí devět tlačítek, na která můžete přidat adresy svých oblíbených webových stránek. V momentě, kdy otevřete prázdný list, můžete jediným kliknutím přejít na svůj oblíbený web.

Speed Dial do jisté míry supluje práci se seznamem oblíbených položek, nicméně je mnohem rychlejší. Myslím si, že je to velmi dobrý nápad. Sám mám několik webů, které vždy ráno otevírám jako první po spuštění webového prohlížeče. Kromě tlačítek pro přechod na oblíbené stránky je součástí Speed Dial také vyhledávací políčko, které vás odkáže na Yahoo.

Opera 9.20

Nastavení Speed Dial je jednoduché. Klepnete na tlačítko s číslicí a v ten moment se vám zobrazí plovoucí panel se seznamem často navštěvovaných a momentálně otevřených stránek. Pak si stačí jen vybrat některou z položek, případně zadat novou adresu a potvrdit. Nastavená tlačítka Speed Dial samozřejmě ukazují náhled na webovou stránku. Pro přechod na zvolený web můžete používat jak klepnutí myši, tak klávesnici. Stačí stisknout CTRL a číslici od jedné do devíti. Mimochodem, nový panel otevřete zkratkou Ctrl+T.

Pomůcka pro vývojáře – Developer Console

Webové vývojáře bude velmi zajímat nový doplněk v podobě Developer Console. Jde o samostatně zobrazené okno, které obsahuje několik zajímavých nástrojů ulehčujících ladění (nikoli tvorbu zcela nové – můj názor) webové stránky. Vývojářské nástroje jsou zde čtyři a najdete je v samostatných záložkách.

Opera 9.20

První nazvaná DOM obsahuje strukturu dokumentu vybrané stránky. Ve stromu můžete rozbalovat jednotlivé větve, které jsou tvořeny elementy použitými ve struktuře stránky. Klepnutím na některý z elementů zobrazíte ve spodní části Developer Console podrobnosti, například typ odkazu, popisek a další vlastnosti. Co je však zajímavé, pomocí Developer Console můžete tyto vlastnosti okamžitě měnit! Stačí upravit a ihned vidíte na zobrazené stránce změnu.

Opera 9.20

Dalšími funkcemi Developer Console jsou nástroje pro ladění JavaScriptového kódu, editaci kaskádových stylů, úpravu cookies a http hlaviček. Opět samozřejmě ihned vidíte výsledek provedených změn. Troufám si tvrdit, že díky tomuto nástroji se v mnoha případech obejdete bez potřeby dalšího editoru webových stránek. Na druhou stranu nezapomínejte, že Developer Console neslouží k tvorbě webové stránky od úplného začátku. Používejte ji hlavně pro ladění vytvořených projektů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Developer Console není nová funkce Opery 9.20, jede to i v 9.10 a k tomu aby se dala používat musí být uživatel připojený k internetu, jinak to nefunguje. To bohužel snižuje jeho hodnotu jako ladící aplikace, protože většinou ladím weby na lokálu a to i na cestách, kde připojení k internetu nemám. Jinak hezký článek.

Profile picture for user Jan Polzer

:-) Díky za upřesnění.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru