Ad-Aware 2007: co je nového?

Známý likvidátor reklamních doplňků a spywaru se představuje v nové verzi. Jeho výrobce, společnost Lavasoft, již nějakou dobu používá nový a moderní vzhled webových stránek. Nová verze Ad-Aware přichází po dlouhých letech také s novým grafickým kabátkem a s větší velikostí instalátoru. Pojďme se podívat, co nového program nabízí.

Nové verze Ad-Aware jsem si všiml až minulý týden, když jsem připravoval DVD pro časopis Computer, kde se mimo jiné objeví výběr antispywarových programů. Na Download.com je Ad-Aware 2007 ke stažení v aktuální již od začátku července. Počet stažení jeho instalátoru je opravdu úctyhodný.

Ad-Aware SE Personal Edition 1.06
 
Starší verze Ad-Aware SE Personal Edition 1.06

Moderní vzhled základem úspěchu

Freewarová verze za poslední roky poněkud nabobtnala. Instalátor původní Ad-Aware SE Personal 1.06 měl velikost okolo dvou megabajtům, ten současný jich má sedmnáct. Obě verze se na jednom počítači nesnesou, při spuštění nového instalátoru se vám v případě nalezení starší verze nabídne její odebrání ze systému. Stejně jako dřív si v instalátoru můžete zvolit, zda se má program po instalaci spustit, volitelně je nabízena kompletní nebo rychlá kontrola počítače po prvním spuštění.

Na první pohled si všimnete nové ikonky programu, na ten druhý také nové aplikace s názvem Ad-Watch 2007. Jak její název napovídá, slouží k realtime ochraně počítače, běží tedy na pozadí. Po spuštění programu se nenechejte zmást tím, že vyžaduje výběr typu zakoupené licence a zadání sériového čísla. Pokud chcete používat zdarma dostupnou verzi, jednoduše tento dialog zrušte tlačítkem Cancel.

Ad-Aware 2007
 
Registrační dialog

Nové rozhraní programu by se stručně dalo vyjádřit jako „skleněnější než dříve“. Jestli tato charakteristika sedí, posuďte sami, faktem je, že nová verze přinejmenším vypadá dobře.

Ad-Aware 2007
 
Nové rozhraní Ad-Aware 2007

Vylepšené aktualizace Ad-Aware

Realtime ochrana je standardně zapnuta, stejně jako automatická aktualizace programu. Dostupnost nových verzí lze zjistit i ručně. Aktualizační mechanismus vám nabídne výběr komponent k aktualizaci, nejenom tedy stažení nových definičních souborů.

Ad-Aware 2007
 
Nový správce aktualizací

O průběhu aktualizace budete informování v jednoduchém dialogu. Jakmile se pustíte do kontroly počítače, Ad-Aware vám nabídne tři možnosti skenování. Rychlý (chytrý/smart) způsob prohledává nejkritičtější oblasti systému, spuštěné procesy, registr a některé systémové složky. Nastavit lze kontrolu cookies a naposledy otevřených souborů v některých aplikacích (MRU).

Pohodlné nastavení kontroly počítače

Kompletní kontrola počítače samozřejmě projde obsah všech místních pevných disků. Kontrolu můžete taky přinutit k tomu, aby se věnovala pouze vybraným položkám, k tomu si však musíte pořídit placenou verzi programu.

Ad-Aware 2007
 
Výběr způsobu kontroly počítače
 
Ad-Aware 2007
 
Průběh kontroly

Pokud jsou nalezeny nějaké podezřelé soubory, jsou zobrazeny ve výsledném hlášení po dokončení kontroly systému. Hlášení je rozděleno na kritické objekty a objekty související se soukromím uživatele. Výsledek kontroly je také ukládán do souboru s protokolem (logu). Nalezený balast samozřejmě můžete odstranit, případně vložit do karantény. Pokud si jej i přes varování chcete nechat v systému, jednoduše Ad-Aware sdělíte, aby vybranou položku ignoroval. Ad-Aware také pro jistotu nabízí vytvoření záchranného bodu obnovy systému.

Ad-Aware 2007
 
Až na několik cookies je počítač čistý, zdá se

Čištění stop po práci s internetem

Kromě kontroly vám nový Ad-Aware nabízí statistické shrnutí problémů, které vám v počítači kdy vyskytly a prohlížení protokolů z provedených kontrol. V placené verzi je možné kontroly plánovat, a to včetně opakování. V nabídce nástrojů najdete sledování procesů a editor souboru hosts. Tyto funkce jsou opět dostupné v placené verzi Ad-Aware, nicméně lze se obejít i bez nich. Program lze také vylepšovat pomocí doplňkových modulů.

Zdarma dostupná verze vám umožní čistit stopy po práci s internetem, resp. mazat některé položky v internetových prohlížečích Internet Explorer, Firefox a Opera. Klepnutím si vyberete, co chcete odstranit, u ostatních položek ponecháte červený symbol. Kdybych se nad tím více zamýšlel, přijde mi to matoucí, lepší by bylo, aby u položek, se kterými se nebude nic dít, byl prázdný čtvereček. Takto nemusí být jasné, že symbol zelené fajfky znamená odstranit, nikoli ponechat.

Ad-Aware 2007
 
Mazání stop po práci s internetem

V nastavení programu najdete informace o výchozí stránce webového prohlížeče, nastavení kontroly, uživatelského rozhraní a souborů s protokoly. Ze široké palety různých zatrhovátek mě zaujalo omezení velikosti kontrolovaných souborů, možnost vypnutí kontroly archivů, vypnutí webových prohlížečů při kontrole, skenování na pozadí, automatická kontrola po startu počítače, integrace do Internet Exploreru a možnost měnit vzhled programu.

Ad-Aware 2007
 
Nastavení kontroly počítače
 
Ad-Aware 2007
 
Kontrolu počítače lze provést ihned po jeho spuštění

Ad-Aware 2007

Nastavení uživatelského prostředí programu a alternativní skin

Realtime ochrana před reklamou a spywarem

Ad-Aware dokazuje, že jde o povedený prográmek, který možná nevyniká svou rychlostí kontroly, ale je srozumitelný méně zkušeným uživatelům. Jeho rozhraní lze lokalizovat, takže myslím, že se určitě objeví i český překlad, byť půjde o dílko nějakého nadšence bez posvěcení Lavasoftu. Na závěr článku vám nabízím ještě několik obrázků z realtimového štítu Ad-Watch.

Ad-Watch
 
Kontrolované položky lze v Ad-Watch zvolit
 
Ad-Watch
 
Nastavení chráněných částí registru
 
Ad-Watch
 
Automatické mazání stop po práci s internetem
 
Ad-Watch
 
Nastavení programu Ad-Watch

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den,doporučil byste spíše Ad Aware 2007 nebo Spyware Terminator? Osobně se domnívám,že Ad Aware by mohl být o něco lepší,v minulosti (Ad Aware SE Personal) našel při kontrole spyware,kdežto Terminator nikoliv. Mohla to být ovšem vyjímka,nevím. Za případnou odpověď děkuji.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, stejně jako u antivirů - jeden program nikdy nebude stoprocentní. Doporučil bych oba, Spyware Terminator se zapnutým štítem, AdAware bez kontroly na pozadí a spouštěný jen ručně "pro jistotu".

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru