Netscape Navigator 9 – recenze nové verze legendy

Prohlížeč Netscape Navigator je zajisté legendou. Legendou, která dala vzniknout Mozille. Legendou, jejíž tvůrci rozpoutali soudní při o tom, nakolik je správné, že je Internet Explorer zdarma a součástí Windows. Legendou, která je již několik let v očích uživatelů mrtvá. Po několika nepříliš povedených reinkarnacích, které trpěly těžkopádností, přichází Netscape Navigator v deváté verzi.

Netscape Navigator 9 se velice podobá Firefoxu a dalším prohlížečům odvozeným z Mozilly. Byl zbaven veškerých nepopulárních doplňků třetích stran a je plně kompatibilní s rozšířeními pro Firefox 2.x. To z něj činí zajímavou alternativu k nejpoužívanějšímu open source prohlížeči. 

Nové grafické rozhraní 

Hned po spuštění si všimnete povedeného grafického rozhraní, které uživateli nabídne větší plochu pro zobrazení samotné webové stránky. Stříbrně laděný motiv vzhledu je v instalaci jediný, teoreticky však můžete použít i jiné skiny, které jsou určeny pro Firefox 2.x. Jak však Netscape uvádí, témata určená pro Firefox nemusí podporovat všechny funkce Netscape Navigatoru 9. 

Netscape Navigator 9
 
Netscape Navigator 9 nabízí příjemné prostředí

Oprava URL 

Netscape Navigator 9 dovede automaticky opravovat chyby vzniklé při zadávání adresy webové stránky. Tvůrci prohlížeče sice slibují opravu více než třiceti typických chyb, ovšem ne vždy to funguje tak, jak předpokládáte. Zatímco po zadání www.googlecom se vás prohlížeč zeptá, zda jste neměli na mysli spíše www.google.com, v případě vynechání tečky při zadávání české adresy, se žádný dotaz neobjeví, .com je k adrese doplněno automaticky a výsledkem je pak nesmyslná webová adresa. 

Netscape Navigator 9
 
Automatická oprava webové adresy v akci

Dočasné úložiště odkazů 

Zajímavou funkcí je nástroj Link Pad. V postranním panelu se vám po aktivaci Link Padu zobrazí plocha, na kterou lze přetahovat odkazy ze zobrazené webové stránky. Smyslem této pomůcky je uživatelům umožnit posbírání zajímavých odkazů, na které by se rádi podívali, ovšem nechtějí si jimi zaneřádit seznam odkazů v oblíbených položkách. Klepnutím na odkaz v Link Padu se příslušná stránka zobrazí v novém okně. 

Netscape Navigator 9
 
Netscape Navigator 9 a sbírání odkazů do Link Padu

Mini Browser v postranním panelu 

V postranním panelu lze zobrazit samostatné okno prohlížeče, včetně políčka pro zadávání webové adresy a základních navigačních prvků. Sám tuto možnost využívám ve Firefoxu, kde lze v postranním panelu otevřít webovou stránku s webovou podobou komunikátoru Google Talk. Netscape Navigator 9 jde však dále, přidává zmíněný navigační panel a také možnost otevřít v Mini Browseru kteroukoli stránku odkazovanou z hlavního okna prohlížeče. Stačí použít kontextovou nabídku na odkazu a zvolit funkci Open Link in Sidebar.

Netscape Navigator 9
 
Maxiorel.cz zobrazený v Mini Browseru

Další vylepšení 

[adsense:250x250:2:2]

V seznamu novinek najdete další drobnosti, které možná nejsou nijak zásadní, ale potěší. Pomocí funkce File | Restart Navigator lze prohlížeč restartovat, tedy znovu spustit včetně všech otevřených panelů. U některých webových formulářů jste se mohli setkat s možností změny jejich velikosti. Standardně to nabízí například redakční systém Drupal. V Netscape Navigatoru 9 budete mít toto vylepšení u všech textových oblastí ve formulářích na webu. Zadáváte-li delší text, než se kterým tvůrce webu počítal, může se vám změna velikosti textového pole hodit.

Odkazované stránky, které otevřete v nové záložce, si pamatují historii původní záložky. To je velmi praktická věc a přiznám se, že něco podobného mi ve Firefoxu často chybí. Nově se objevila podpora formátu OPML pro sdílení seznamu zdrojů RSS. Vedle vyhledávacího políčka se znovu objevilo logo Netscape, které vás po kliknutí přesměruje na webové stránky Netscape. Díky skloubení funkcí pro zastavení načítání a pro opětovné načtení články do jednoho tlačítka se uvolnilo více místa v nástrojovém panelu prohlížeče.

Pohodlná instalace 

Instalace Netscape Navigatoru 9 není ničím zvláštní, probíhá standardně bez problémů. Nejsou vám během ní nabízeny žádné doplňkové programy. Po spuštění vám Netscape Navigator 9 nabídne import dat z Internet Exploreru, Firefoxu, starších verzí Netscape a Mozilly a z Opery. Převádí se odkazy, historie navštívených stránek, hesla a nastavení. To znamená, že například po importu dat z Firefoxu, který jste doposud používali, budete mít v Netscape Navigatoru 9 úplně vše, co doposud – adresy v historii, seznam stažených souborů nebo nastavení způsobu otevírání zpráv RSS.

Doplňky a nastavení 

Správce stahování i správa doplňků a témat je naprosto shodná s Firefoxem. Totéž platí pro nástroj sloužící k odstranění důvěrných dat. Navíc je zde jenom seznam stránek v Link Padu. Dialog pro nastavení prohlížeče opět vychází z Firefoxu, na první pohled si ale všimnete změněných ikonek, které odpovídají motivu vzhledu Navigatoru 9.

O poznání širší paleta nastavení se týká otevírání stránek v záložkách. Rozhodnete, kde se mají otevírat odkazy z oblíbených položek, stránka s výsledky hledání a stránka, kterou se snaží zobrazit jiný program. Vybrat si můžete, zda se tlačítko pro zavření záložky zobrazí pouze na aktuální nebo na všech. Nová záložka může být zobrazena s prázdnou stránkou, domovskou stránkou nebo se stránkou, která je otevřena v aktuální záložce. Na výběr máte několik možností pro přepínání mezi záložkami. 

 
Nastavení práce se záložkami 

Také pokročilé nastavení Netscape Navigatoru 9 je podobné Firefoxu. Navíc jsou zde pouze volby týkající se Mini Browseru a Link Padu. Prohlížeč má integrovaný nástroj WeatherBug. Ten ve stavovém řádku doplňuje Netscape Navigator 9 o informace o počasí ve zvoleném městě. V nastavení klasicky zadáváte město a stát, přesný tvar si vyberete díky vyhledávání. Metrická soustava není nastavena jako standardní, nicméně je k dispozici. Díky WeatherBug uvidíte aktuální teplotu spolu s včerejším, dnešním a zítřejším počasím. 

Má šanci uspět? 

Netscape Navigator 9 získal 4/5 bodů na Maxiorel.czNetscape Navigator 9 je povedený webový prohlížeč, který nabízí svým uživatelům více komfortu než Firefox v základní instalaci. Zajímavou možností je instalace rozšiřujících balíčků, které jsou určeny pro Firefox. Změna grafického vzhledu je také možná, nicméně není zaručena plná funkcionalita. Otázkou je, co by uživatele Firefoxu přimělo k migraci na Nestcape Navigator 9. Těch několik drobností, kterými se liší, většinou oželí, navíc řadu věcí mají zkušenější uživatelé Firefoxu řešenu již instalovanými doplňky. Mini Browser ani Link Pad nejsou pádným důvodem k migraci, přestože jde o zajímavé pomůcky.

Předpokládám, že pro uživatele jiných prohlížečů, například Internet Exploreru 7 nebo Opery také nebude Netscape Navigator 9 příliš zajímavý. Snad jen dosavadní uživatele IE6 by mohl zaujmout nabídkou funkcí. Vážným handicapem je však chybějící lokalizace – Navigator 9 tak osloví především anglicky mluvící uživatele. Stáhnout si jej můžete ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux. Potřebné instalační soubory a další informace o nové verzi Netscape Navigatoru 9 najdete na jeho domovské stránce. Nezapomeňte se kouknout i na systémové požadavky.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru