Thunderbird 2.0 je venku – co je nového?

Oblíbený poštovní klient Thuderbird, kterého můžete používat také jako čtečku zpráv RSS, je k dispozici ve finální verzi s označením 2.0. Novinky jsou velmi zajímavé a přibližují tento zdarma dostupný program k placeným gigantům typu Outlook. Thuderbird však stále zůstává poštovním klientem, zatímco Outlook je kompletní nástroj k organizaci času a e-mailů. Na to je potřeba při srovnávání obou programů myslet.

Thunderbird 2.0

V Thunderbirdu nechybí zobrazení zpráv podle vláken

Označování zpráv pomocí štítků

Jednou z novinek je možnost barevného označování zpráv pomocí štítků. Zprávy v seznamu tak dostanou barevné podbarvení, podle kterého se můžete orientovat, kolik zpráv k vyřízení je soukromých, co patří do pracovních úkolů, co se týká školy a tak podobně. Každá zpráva může mít přiřazeno více štítků, v tom případě se ale zobrazí až v v náhledu na hlavičku zprávy. Podbarvení v seznamu odpovídá prvnímu štítku v pořadí.

Thunderbird 2.0

Označení zpráv barevnými štítky možná už znáte z Outlooku

Uživatelské rozhraní

Nový Thunderbird na první pohled zaujme pěknějším uživatelským rozhraním oproti předchozí verzi. Nevyžádané zprávy jsou označeny symbolem ohýnku. Nechybí možnost třídit zprávy podle vláken, rychle vyhledávat podle určitých kritérií a vše, co činí poštovní program poštovním programem. Objevila se také tlačítka pro navigaci v historii zprávy.

Thunderbird 2.0

Nový Thunderbird 2.0 přichází s mnohem lepším vzhledem než ve starší verzi

Podpora služby Gmail

Zaujala mě snadná možnost nastavení spolupráce Thunderbirdu s Gmailem. Při vytváření nového účtu si v programu jednoduše zvolíte typ Gmail. Thunderbird pak automaticky vytvoří běžný poštovní účet pro výběr zpráv přes POP3. Rozdíl je v tom, že za vás automaticky doplní potřebná nastavení, včetně ponechávání zpráv na serveru. Vy jen vložíte přihlašovací údaje pro Gmail. Nezapomeňte na to, že pro stahování zpráv přes POP3 musíte tuto možnost na svém Gmailu nejprve aktivovat.

Thunderbird 2.0

Nastavení Gmailu je v Thunderbirdu okázkou okamžiku

Další novinky v Thunderbirdu 2.0

Z dalších novinek je zajímavé vylepšené třídění zpráv do složek a tvorba různých pohledů – v jedné virtuální složce tak můžete mít pouze nepřečtené zprávy – podobně jako u Outlooku nebo u Opery. Oznamování nových zpráv nyní obsahuje také předmět, odesilatele a náhled na obsah zprávy. Vylepšení se dočkala podpora rozšiřujících modulů. Podobně jako v Outlooku nyní máte k dispozici ukládání výsledků vyhledávání a možnost interaktivního zobrazování vyhledaných položek ihned v závislosti na tom, jak píšete hledaný výraz. Samozřejmě nesmí chybět množství oprav pro podporu Windows Vista.

Thunderbird 2.0

V upozornění na nové zprávy se nyní dozvíte více podrobností

Instalace Thunderbirdu a systémové nároky

Thunderbird 2.0 můžete v české verzi stáhnout z domovské stránky. Na CZille je zatím pouze 1.5.0.10. Nový instalátor pro Windows je založen na Nullsoft Scriptable Install System, což by mělo pomoci předcházet případným problémům s instalací v tomto operačním systému. Systémové nároky jsou velmi příjemné: podporované Windows jsou od 98 po Vistu, přičemž u Windows XP je poznámka doporučeno. Doporučený hardware by měl mít minimální konfiguraci CPU 500 MHz, 128 MB RAM a 52 MB místa na disku. Mimochodem, zkuste to porovnat s „nenažraností ICQ 6“… Obdobné nároky na hardware jsou také u linuxové verze Thunderbirdu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru