Windows Live Mail – nový poštovní program a RSS čtečka od Microsoftu

Stále hledáte povedenou čtečku zpráv RSS, která by vzhledově zapadala do Windows Vista? Výchozí poštovní klient v tomto systému nazvaný Windows Mail, si se zprávami RSS neporadí a musíte si je prohlížet například v Internet Exploreru. Myslím, že méně známou skutečností je uvolnění novějšího poštovního programu od Microsoftu z řady Windows Live. Ten zmíněný nedostatek řeší a funguje i ve Windows XP.

Windows Live Mail slibuje všechny funkce, jako má Outlook Express nebo Windows Mail z Visty. Navíc přináší podporu zpráv RSS a integraci s dalšími službami Windows Live. Jedná se opravdu o skutečný program, nejde o další webovou službu. Co se RSS týče, tak Windows Live Mail využívá seznam zdrojů ve Windows Vista. (Víte jak Přidat RSS z Firefoxu do Windows Vista?) 

Poštovní klient v češtině 

Instalátor Windows Live Mail vyžaduje operační systém Windows XP SP2 nebo lépe Windows Vista. Program je přeložen do češtiny, takže jazyková bariéra znemožňující plné využití programu u některých uživatelů odpadá. Jak je u lokalizací Microsoftu dobrým zvykem, česky s vámi bude komunikovat již instalační program Windows Live Mail. Při instalaci dejte pozor na volbu s nastavením Live Search jako výchozího vyhledávače v Internet Exploreru. Používáte-li třeba Google, pak tuto volbu při instalaci Windows Live Mailu vypněte.

Windows Live Mail

Součástí instalace je také komunikační program, editor pro blogery a volitelně fotogalerie 

Windows Live Mail vám po prvním spuštění nabídne vytvoření poštovního účtu. Chcete-li jej používat k práci s elektronickou poštou, zadejte přihlašovací údaje ke své elektronické schránce. V opačném případě můžete dialog stornovat. Přestože poštovní účty importovat nelze, můžete si do Windows Live Mail importovat zprávy elektronické pošty, které jsou uloženy v jiném programu.

Windows Live Mail

Zprávy lze importovat z Exchange, Outlooku, Outlok Expressu, jiné instalace Windows Live Mail a z Windows Mail ve Vistě 

RSS čtečka 

Po spuštění si Windows Live Mail automaticky aktualizuje seznam kanálů RSS, které máte ve Windows Vista (ve Windows XP v IE7). S RSS zprávami pracujete podobně jako s elektronickou poštou. To znamená, že na levé straně je k dispozici seznam kanálů, uprostřed je pak seznam aktuálních zpráv s odlišením přečtených a nepřečtených, úplně vpravo je pak náhled na aktuální zprávu.

Windows Live Mail
 
Čtení RSS pomocí Windows Live Mail 

Pokud si pravidelní čtenáři Maxiorla ještě vzpomínají na recenzi čtečky RikReader, která rovněž používá seznam RSS kanálů ve Windows Vista, pak budou vědět, že RikReader neuměl přidávat nové kanály ani je nějakým způsobem třídit. To však Windows Live Mail zvládá s přehledem.  Nejenom, že můžete přidat nový RSS kanál, který se vloží do seznamu ve Vistě, ale zdroje můžete libovolně třídit do složek.

Diskusní skupiny 

Jestliže jsem zmínil, že Windows Live Mail obsahuje vše, co Outlook Express, resp. Windows Mail, pak zde nesmí chybět nástroj pro příjem zpráv z diskusních skupin. Stačí, abyste se pomocí tlačítka v levém panelu přepnuli do příslušné části programu a ihned můžete začít pracovat s diskusními skupinami tak, jak jste byli zvyklí třeba u Outlook Expressu. Oblíbené třídění zpráv do skupin podle předmětu zprávy si můžete zapnout i v seznamu zpráv elektronické pošty.

Windows Live Mail
 
Bezproblémová práce s diskusními skupinami 

Ovládání Windows Live Mail je velice jednoduché, není tu žádná záludnost. Podobně jako v Internet Exploreru 7 zde chybí klasická programová nabídka. Najdete ji ukrytou pod jedním tlačítkem v nástrojové liště programu, na požádání ji však lze zobrazit klasickým způsobem. V této nabídce jsou všechny funkce, na které jste byli zvyklí z Outlook Expressu – práce se zprávami, řazení seznamů, změna kódování, umístění okna pro čtení, změna velikosti textu atd. Zprávy lze označovat barevným štítkováním, pomocí praporků si pak určíte, kterou položku (RSS nebo e-mail) považujete za důležitou.

Zprávy s fotografiemi, telefonování, videohovory 

Díky provázanosti s dalšími nástroji, které se s Windows Live Mailem instalují, vám tento poštovní program nabídne několik zajímavých funkcí – ocení je hlavně méně zkušení uživatelé. Jednou z nich je odeslání zprávy s obrázky. Pro zkušenější samozřejmě není problém otevřít okno pro novou zprávu a obrázky vložit jako přílohu. Windows Live Mail vám však pomocí speciální funkce vytvoří novou zprávu, kde v souborovém dialogu vyberete obrázky pro přidání a ty se následně zobrazí ve formě jednoduché galerie přímo v těle e-mailu.

Windows Live Mail
 
Při tvorbě e-mailu máte na výběr několik barevných šablon 

Vložené obrázky lze jednoduše upravovat – otáčet, měnit na černobílé a vylepšovat jejich kvalitu pomocí automatu. K dispozici je několik typů rámečků a rozmístění obrázků. Při odesílání podobného e-mailu však myslete na to, že poštovní program příjemce by měl podporovat e-maily ve formátu HTML. To ale snad již v dnešní době není problém.

Windows Live Mail získal ocenění 5/5 na Maxiorel.czDalšími funkcemi, které Windows Live Mail nabízí ve spojení s ostatními nástroji ze sady Windows Live, je odeslání příspěvku na blog, telefonování mezi počítači i na běžnou linku a videokonverzace. 

Vzhledem k tomu, že Windows Live Mail zvládá poštu, diskusní skupiny i RSS, nebál bych se jej označit za lepší volbu pro domácí uživatele než velký Outlook. Samozřejmě, pokud chcete správu úkolů a plánovací kalendář, pak si vyberete spíše Outlook. Pokud jste však doposud pracovali pouze s Outlook Expressem nebo s Windows Mailem ve Vistě, pak vám doporučuji na Windows Live Mail přejít. Nabídne vám také automatické filtrování nevyžádané pošty a třídění zpráv podle vámi nastavených pravidel. Windows Live Mail si můžete zdarma stáhnout z jeho domovské stránky.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru