Textový editor pro tělesně postižené

I když se často hovoří o tom, že ovládání programu pomocí klávesnice je to nejefektivnější, ne vždy to musí platit. Například uživatelé, kteří vlivem nějakého tělesného postižení nemohou klávesnici dost dobře používat, jsou odkázáni hlavně na myš. Windows nabízejí pomůcku v podobě zobrazení virtuální klávesnice, nicméně existují ctaké programy, které jdou ještě o něco dále. Jedním z nich je i freewarový MousePad 2.0.

Reklama

MousePad je textový editor pro tělesně postižené s omezeným pohybem prstů a rukou. Program zobrazuje virtuální počítačovou klávesnici, nezávislou na té skutečné. Její rozložení, stejně jako jazyk, kterým program komunikuje s uživatelem, je možné přepínat mezi českým a slovenským.

MousePad 2.0
 
MousePad podporuje formát TXT a RTF

Pro zrychlení psaní jsou připraveny navíc čtyři klávesy (ď, ť, ň, ó), které na skutečné klávesnici nenajdete. Program dále obsahuje kalkulačku, pomůcku pro vkládání často se opakujícího textu aj. Pracuje se soubory TXT a RTF. Připravena je i pěkně zpracovaná nápověda.

MousePad 2.0 nastavení
 
Vyberte si mezi češtinou a slovenštinou

V textovém editoru lze pracovat s barvou písma i pozadí. Jedním klepnutím vložíte aktuální čas nebo datum, očíslujete řádky nebo jinak změníte formátování textu. Užitečné jsou funkce pro odstraňování diakritiky a převod velikosti znaků.

MousePad 2.0
 
Součástí programu je také kalkulačka

Autorem programu je Miroslav Karkuš. Na výsledné verzi se podíleli také Jan Polzer, Martin Kopal, Tomáš Zeman, Martin Lalík a mnoho dalších. Stahovat můžete přímo z Maxiorla.

 
MousePad 2.0 dialog o aplikaci
 
Tito mají MousePad na svědomí

Reklama

Komentáře

Určitě se to setká s velkým ohlasem. :o) Mám několik kontaktů na podobně postižené lidi, hned jim pošlu odkaz.

klávesnice není špatný nápad-u zasílání emailu by mohl být i adresář.
S pozdravem

V přípravě je další verze programu, nechejte se překvapit, co přinese.

Jan Polzer, Maxiorel.cz,
Archiv Screenshotů

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář