Zajímavé online aplikace z roku 2007

Na rozdíl od předchozího článku, ve kterém jsem se pokusil sestavit seznam nejlepších freeware aplikací za uplynulý rok 2007, jsem pro nadpis dnešního článku záměrně nezvolil superlativ. Zajímavých online aplikací, které stojí za pozornost, totiž vzniklo určitě více než freewarových programů. V tomto článku tedy zrekapituluji jen a pouze ty online služby, o kterých jsem letos na Maxiorlovi případně na jiných webech psal. Samozřejmě opět uvítám vaše doplnění s odkazy na další zajímavosti, na které jste během roku 2007 narazili. 

Online aplikace mají tu výhodu, že vás ve většině případů nenutí nic instalovat, můžete je používat kdekoli, kde je k dispozici webový prohlížeč a odkudkoli tak máte přístup ke svým datům. Je otázkou, zda můžeme online aplikace považovat za nástupce klasických desktopových řešení. Jsem toho názoru, že nikoli, a myslím, že v nejbližších letech online aplikace pozici běžných programů nijak zvlášť neohrozí. 

Důvod je zřejmý – byť se jejich autoři a tvůrci sebevíce snaží, tak online aplikace nikdy nenabídnou takový komfort ovládání jako jejich desktopové varianty. Zkuste si například porovnat uživatelská rozhraní webového přístupu k e-mailové schránce a poštovního programu v počítači. I když online aplikace nabídne skutečně propracované ovládání (viz např. nový Hotmail), nikdy nedosáhne možností Outlooku (nebo Evolution).

Každopádně si myslím, že je na čase věnovat online aplikacím více pozornosti. Každý týden nás jejich tvůrci překvapují něčím zajímavým a novým. Zde je tedy přehled online služeb, které jsem během roku 2007 objevil a považuji je za zajímavé:

FCKEditor

V průběhu uplynulého roku se několika úprav dočkal vynikající FCKEditor, který možná znáte jako přívětivý nástroj pro vkládání textu na různých blozích a jiných webových stránkách. Pokud jej neznáte, doporučuji vám podívat se na jeho živou ukázku, třeba jej také budete chtít použít na svém webu. Uživatelé WordPressu jej dobře znají, pro Drupalisty nabízím odkaz na příslušný modul. Od verze 2.5 podporuje také prohlížeče Opera a Safari.

Sledování satelitu

Vždy, když se do vesmíru vydá nějaký raketoplán nebo se děje nějaká jiná zajímavost tohoto typu, zaznamenává můj článek o sledování pozice vesmírné stanice IIS zvýšenou návštěvnost. V dubnu jsem objevil zajímavou službu, která vám umožní zvolit si některý ze satelitů nebo jiných družic Země a nad mapou od Google sledovat, kudy zrovna přelétává.

Pandora – rádio dle vašeho gusta

Když jsem psal o zajímavém online rádiu Pandora nabízejícím jen ty skladby, které odpovídají vašemu vkusu nebo náladě, zmínil jsem krátce také problémy s licenčními poplatky. Situace se bohužel zkomplikovala a ani různé petice proti rozhodnutím washingtonské Copyright Royalty Board nepomohly. Výsledkem je, že si nyní toto skvělé rádio mimo USA neposlechnete. Řešením by byl snad jen přístup přes nějaký zahraniční proxy server. Máte-li tu možnost, určitě ji vyzkoušejte, projekt Pandora za to stojí.

Linkovací služby

Na českém internetu se v průběhu roku objevilo několik nových linkovacích služeb. Jde o weby, kam můžete přidávat odkazy na zajímavé články, na které při brouzdání po internetu narazíte. Ostatní čtenáři tyto weby pak hodnotí, ty s lepším výsledkem se zobrazují na lepších pozicích nebo na titulní straně. Pro tvůrce webů to představuje možnost jak lépe zviditelnit své články (víte, že můžete hlasovat pomocí odkazů pod článkem i na Maxiorlovi?). Přehled českých a slovenských linkovacích služeb, stejně jako další články, které jsem tomuto tématu věnoval, se dočkaly zaslouženého ohlasu. Pojďte si je připomenout:

Nový vzhled Google Analytics

Oblíbená bezplatná služba pro sledování statistik návštěvnosti webových stránek se v květnu dočkala vylepšení svého uživatelského rozhraní. Změny probíhaly postupně a uživatelé se nejprve mohli mezi novým a původním rozhraním přepínat. Jednou z novinek posledních týdnů je možnost přepnutí rozhraní Google Analytics do češtiny.

Online grafický editor

Ukázkou velmi povedené online aplikace je Picnik. Jde o online editor fotografií a obrázků, s jehož pomocí své snímky upravíte, oříznete, zaostříte, otočíte atd. To vše buď ručně, nebo automaticky na jedno klepnutí. Editačních funkcí pro fotografie vám Picnik nabídne celou řadu. Upravený obrázek pak můžete exportovat na jiné online služby, jako je třeba Flickr nebo Facebook. Práci navíc zjednodušují doplňkové moduly pro Firefox a Internet Explorer. Picnik je také jedním z vítězů Macworld Eddy Awards 2007.

 Picnik

Online úprava videa

Tak, jako je možné upravovat přímo na internetu fotografie, je možné stříhat a mixovat i video. Tuto službu nabízí aplikace eyespot. Podporuje celou řadu typů videosouborů, v zásobě má různé přechodové efekty a mixážní funkce. Jednoduše tak například video otočíte, doplníte do něj hudební podkres nebo titulky, spojíte více filmečků do jednoho a výsledek si stáhnete zpět do počítače. Vzhledem k objemu přenášených dat se nabízí praktické využití spíše pro krátká videa z mobilních telefonů či fotoaparátů než z kamery, ale i tak si myslím, že jde o velmi zajímavý nápad.

Pozice ve vyhledávačích

Webová stránka umožňující sledování pozice konkrétního webu ve vyhledávačích pro určité klíčové slovo bude zajímat především zkušenější tvůrce stránek. Může vám pomoci při sledování, jak úspěšná byla vaše SEO strategie. Kromě pozice ve vyhledávači vám tato služba sdělí také hodnoty PageRanku či počty zaindexovaných stránek v některých vyhledávačích.

Internetový stroj času

Chcete si zavzpomínat, jaké to bylo na internetu před pár lety? Pamatujete si, jak dříve vypadaly dnes úspěšné webové stránky? S návratem do historie internetu vám pomůže stroj času Internet Archive: Wayback Machine. V odkazovaném článku jsem začátkem listopadu připravil ukázku vývoje významných českých webů.

Analýza obličeje

Zajímavou analýzu obličeje na základě dodané fotografie nabízela služba Face Analyzer. Nebyla to žádná novinka tohoto roku, web běžel již delší dobu. Bohužel to již pár týdnů vypadá, že je odstaven. Chcete-li se podívat, jak vypadaly analýzy původu, osobnosti a chování známých lidí, podívejte se alespoň do mého článku s několika obrázky, případně zkuste čas od času znovu prověřit domovskou stránku Face Analyzeru.

Virtuální mapa světa

Zatímco mapy od Google většina z vás jistě dobře zná, v případě aplikace Virtual Earth od Microsoftu si již tak jistý nejsem. Je to nicméně škoda. Virtual Earth vám také zdarma nabízí mapu i satelitní snímky, dopravní informace, 3D pohled a zobrazení z ptačí perspektivy (doporučuji). Jen škoda, že některé oblasti nejsou zobrazeny v tolika detailech, jako u konkurenčního řešení od Google.

Live Search Maps

Windows Live a Popfly

Tak, jako na přelomu podzimu a zimy zaujal balíček desktopových aplikací Windows Live, zaujaly i online aplikace, které Microsoft v rámci Windows Live nabízí. Řada z nich je v češtině, některé se teprve dodělávají a čeština by měla být k dispozici asi tři měsíce po uvedení finální verze (pokud se s ní tedy počítá). Doporučuji vám k přečtení:

Tvorba podpisu

Zajímavou online službou, kterou jsem objevil v závěru roku, je My Live Signature. Určitě znáte klasický problém s vytvářením obrázku s vlastním podpisem. My Live Signature vás toho do jisté míry zbaví. Kromě toho, že si můžete vybrat z celé řady předem definovaných písem a vzhledů svého podpisu, můžete si nechat převést svůj naskenovaný podpis do grafické podoby od profesionálů.

Vánoční elfové

Vánoční přání jsou oblíbenou kratochvílí mladých i dříve narozených. Objevují se i v elektronické podobě na internetu a spolu s vánočními SMS téměř vytlačili klasická papírová přáníčka. Jedním z povedených elektronických přání, která každý rok s úspěchem bodují, jsou vánoční elfové. Nahrajete jim vlastní obličej a o úsměv na tvářích adresátů je postaráno. Nevěříte?

Archiv Screenshotů

Na závěr si dovolím připomenout svůj vlastní projekt, a sice Archiv Screenshotů. Jde o sbírku obrázků z programů, která, jak doufám, bude jednou natolik populární, že se na ni budou uživatelé vracet, aby si po letech připomenuli, jak vypadaly starší verze jejich oblíbených programů. Všechny screenshoty jsou ve formátu PNG a bez jakéhokoli vodoznaku. Můžete je použít ve vlastních projektech, aniž byste uváděli zdroj. Nicméně pokud na Archiv Screenshotů odkážete ze svých stránek nebo o něm napíšete článek, budu velmi rád.

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

superrrr__ extreme55.estranky.cz

Profile picture for user Jan Polzer

Mazat to nebudu, nicméně o nesmyslné odkazy tu nestojím. Takže URL zrušeno, text ponechán.

Má-li kdokoli nějaký smysluplný odkaz na zajímavou online službu (klidně i vlastní), nemusí se bát jej vložit.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

 

návštěvník

Tak třeba

www.meebo.com - slušný online IM multiklient, který podporuje nejrozšířenější sítě (icq, msn, jabber, yahoo, aim, apod.), mívám s ním ale problémy s diakritikou

www.midomi.com/ - hudební komunitní web, takové Superstar online, lidi zde zpívají songy a vy je hodnotíte, navíc můžete písničky vyhledávat tak, že je zazpíváte, zabroukáte nebo zapískáte, docela zábava

docs.google.com - no co dodat, online kancelář se vší parádou

Profile picture for user Jan Polzer

Super, díky. Na Meebo jsem zapomněl, Midomi jsem neznal, ale vypadá moc zajímavě. To vyhledávání podle melodie mi připomnělo jeden software, který dovedl vyhledávat obrázky podle přibližné čmáranice - bylo to strašně praktické. Nevíte někdo, jak se to jmenovalo?

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

 

návštěvník

 Znám jenom online aplikaci Retrievr, ten pomocí malování najde obrázky na Flickru.

návštěvník

Ještě by se celkem hodilo imeem.com ,kde si můžete vytvářet playlisty hudby ,videí a obrázků nebo kupovat skladby atd.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru