Windows Live Calendar: nejlepší kalendář online?

Microsoft v rámci svých služeb Windows Live nedávno spustil v betaverzi také online kalendář Windows Live Calendar. Skvěle se doplňuje s účtem u Hotmailu (víte, že je v češtině?) i s dalšími službami Windows Live. Pokud jste příznivci online aplikací, doporučuji vám Windows Live Calendar vyzkoušet. Jde samozřejmě o bezplatnou službu, podmínkou k použití je přihlášení s některým z vašich Windows Live ID. 

Po prvním přihlášení vám Windows Live Calendar zobrazí dialog s výběrem časového pásma, ve kterém se nacházíte. Po potvrzení už můžete začít s touto online aplikací pracovat. Stejně jako Hotmail, i Windows Live Calendar je prošpikován Ajaxem a nabízí maximální uživatelský komfort, jakého lze s použitými technologiemi dosáhnout.

Základním pohledem na kalendář je aktuální měsíc, na samostatných záložkách najdete také den a týden. Nový záznam do kalendáře vložíte buď pomocí příslušné nabídky v nástrojové liště (bez obav jí tak u této online aplikace říkejme), nebo prostě dvojklikem na konkrétní den nebo hodinu, záleží na aktuálním zobrazení kalendáře. Pokud někomu dělá dvojklik problém, může kliknout do konkrétního dne (hodiny) a poté použít odkaz pro přidání, který se zobrazí. 

Windows Live Calendar

Výběr časového pásma po prvním přihlášení

Windows Live Calendar

Windows Live Calendar vypadá opravdu dobře

Díky Ajaxu je vše maximálně rychlé

Jak jsem zmínil, vše je Ajaxové, čili aplikace reaguje víceméně ihned, bez nutnosti opětovného načítání celé webové stránky. Během přidávání se zobrazí dialog (v rámci stránky, nikoli jako nové okno prohlížeče), do kterého zadáte název události, místo, začátek a konec, případně událost naplánujete jako celodenní.

Windows Live Calendar

Přidání nové události do kalendáře 

Budete-li potřebovat vložit detailnější informace, použijete příslušný odkaz a vkládaný záznam se zobrazí ve formuláři na samostatné stránce. Zde je možné nastavit pravidelné opakování události, upozorňování, detailní popis a vaši dostupnost během této události.

Windows Live Calendar

Nastavení opakované události 

Samozřejmě pokud uděláte při zadávání chybu, můžete kdykoli záznam o události upravit, a to i v případě opakovaných událostí. Windows Live Calendar vám pak dá na výběr, zda chcete změnit pouze záznam pro jedno nebo všechna opakování.

Windows Live Calendar

Oprava záznamu v kalendáři 

Změna délky trvání se provádí stejně jako v klasickém Outlooku. Nechcete-li zadávat čas přesně pomocí čísel, stačí obdélník s naznačenou událostí natáhnout nebo přesunout pomocí myši.

Kalendářů, kolik chcete 

Kalendářů vedených ve Windows Live Calendar můžete mít několik. Při zadávání každé události pak vybíráte, do kterého kalendáře ji chcete umístit. Každý kalendář je spojen s nějakou barvou, takže při pohledu na dny, týdny a měsíce máte přehled o tom, kolik událostí pro který kalendář máte naplánováno. Jak vícero kalendářů využijete, záleží na vás. S jejich pomocí můžete například rozlišovat soukromé a pracovní aktivity.

Windows Live Calendar

Přidání nového kalendáře 

Kromě pohledu na dny, týdny a měsíce nabízí Windows Live Calendar také agendu. V ní získáte rychlý přehled o plánovaných schůzkách, úkolech a jiných událostech. Zobrazení probíhá po měsících, dnech a hodinách, nechybí opět barevné rozlišení v závislosti na použitých kalendářích, informace o délce trvání události, názvy a popisky. Kliknutím na některou událost zobrazíte další podrobnosti.

Windows Live Calendar

Zobrazení agendy 

Windows Live Calendar dovede importovat kalendáře z Outlooku. Stačí, když si je v Outlooku exportujete do souboru ICS a ve Windows Live Calendar pak použijete funkci Import. Importovat je možné do existujícího i do zcela nového kalendáře.

Windows Live Calendar

Import kalendáře (např. z Outlooku)

Sdílejte informace o svém času 

Kalendáře je možné sdílet s dalšími uživateli. Klepněte na tlačítko Share a ve formuláři vyberete, s kým a jak chcete kalendář sdílet. První možností je sdílení s přáteli a známými, kteří používají Windows Live ID. Pro každého z nich budete moci určit, zda váš kalendář uvidí – stačí mu zaslat pozvánku ke sdílení.

Windows Live Calendar

Sdílení kalendáře 

Další možností sdílení kalendáře je poskytnutí odkazu na jeho HTML podobu, ICS soubor nebo XML. Rozhodujete se přitom, zda poskytnete kompletní kalendář včetně detailů, nebo jen informace o svém volném čase. Totéž můžete zvolit při naprosto veřejném sdílení kalendáře – kdokoli pak bude moci použít příslušný odkaz k jeho zobrazení.

Tvorba sdílených pozvánek 

Speciálním typem záznamu je Social Event. Vytváříte tak třeba pozvánku na party (což je nesmírně důležité pro Američany…), oslavu narozenin, rodinné setkání nebo cokoli dalšího. Microsoft vám k tomu nabízí množství různých šablon s motivy vzhledu. K běžným informacím o události dále vložíte svůj popisek pomocí vizuálního editoru a případně vložíte kousek mapy z Virtual Earth – stačí zadat adresu. Pozvánku můžete sdílet veřejně nebo jen s vybranými osobami.

Pozvánka pomocí Windows Live Spaces

Rozpracovaný návrh nové pozvánky 

Pozvánky jsou však už spíše součástí Windows Live Spaces než kalendáře, bude-li zájem, můžu je zmínit v samostatném článku. Stručný článek o zajímavé možnosti tvorby poznámek je na Živě v článku Nejchytřejší pozvánka na párty.

Nastavení kalendáře 

V nastavení kalendáře najdete výběr jazyka. Čeština v současné betaverzi zatím není, ale dá se předpokládat její doplnění, podobně jako u jiných aplikací ze sady Windows Live. Dále můžete upravit nastavení časové zóny, 12- nebo 24hodinový formát času, první den v týdnu (neděle nebo pondělí), začátek své pracovní doby, přednastavený čas pro upozorňování a kalendář, který budete považovat za hlavní. Upozorňování lze úplně vypnout. Momentálně jste upozorněni formou e-mailu, stránka s dalšími možnostmi upozorňování mě však přesměrovala na hlavní stranu kalendáře.

Google Calendar

Porovnejte Windows Live Calendar s kalendářem od Google 

S online aplikací Windows Live Calendar se pracuje skoro stejně pohodlně jako s kalendářem v Outlooku. Pokud srovnám jeho uživatelské rozhraní se službou Google Calendar, je pro mě Windows Live Calendar jasný vítěz. Navíc bez problémů funguje nejenom v Internet Exploreru, ale i ve Firefoxu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Nepodělává tento kalendář iCal formát? Třeba iCal nebo spíš "iCal" co je v Outlooku je pěkná prasárna. A ještě by mě zajímalo jestli se ten iCal z Live calendaru dá importovat do offline kalendáře a naopak: mám Google kalendář a ten se mi synchronizuje s KOrganizerem.

návštěvník

Vypadá pěkně, ALE pokud nebude mít synchonizaci s Palmem, Symbianem, WM apod. nemá (pro mne) význam.
A popravdě bez synchronizace s mobilním zařízením pro něj nevidím velký význam nikde. Maximálně pro lidi, kteří pracují na více stolních počítačích a neumí si sesynchronizovat desktop klienty, kteří jim ALE NAVÍC budou fungovat i bez přístupu na net. Neumím si představit, že pro zápis schůzky budu hledat inet kavárnu.

Profile picture for user Jan Polzer

Po pravdě řečeno, ona celá platforma Windows Live je spíše o podpoře přístupu z nejrůznějších zařízení s online přístupem. Jak se to celé vyvine zatím nechci předvídat, je to stále jen beta bez možnosti exportu.

Offline a online přístup a synchronizace - myslím, že vývoj spěje k neustálému online přístupu u přenosných zařízení, viz Apple a jeho iPhone. I ve svém mobilu s WM6 mám Windows Live, které samozřejmě funguje nejlépe s online připojením. Bohužel v Česku není situace s připojením k internetu a cenami až tak zajímavá, aby měl každý v mobilu nějaký ten tarif s připojením na net.

Jan Polzer, Maxiorel.cz,
Screenshots Archive, Anastacia.cz

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru