Linkovací služby – změny a novinky

Můj starší článek nazvaný České a slovenské linkovací služby zaznamenal velký úspěch v počtu čtenářů, kteří jej shlédli. Zdá se, že linkovací server zajímají jak čtenáře, kteří na nich hledají zdroje kvalitních článků, tak autory, kteří se zde snaží propagovat svoje weby. A právě tato skutečnost je kamenem úrazu. Některé linkovací služby pomalu přestávají plnit funkci zdroje odkazů na kvalitní články a začínají se (pro někoho drasticky) bránit.

Reklama

Příkladem budiž slovenský server Vybrali.sme.sk. Nejenom na něm dochází k tomu, že autoři blogů přidávají odkazy na nejrůznější „smetí“, ba co hůř, neúnosně se namnožily odkazy na weby, které vlastní obsah ani nemají a vše přebírají. Takovéto odkazy samozřejmě nikdo nechce a Vybrali.sme.sk se brání. V článku Zmeny na vybrali.sme.sk: prísnejšie proti tapetárom najdete popis nových pravidel a limitů. Pro nejméně úspěšné domény je možno přidávat 1 článek denně a maximálně 4 za týden. Ti nejúspěšnější (články na titulce) mohou přidávat 2 články denně a 12 článků za týden.

Myslím, že zmíněná pravidla jsou stále ještě hodně benevolentní, vzhledem k tomu, že ti nejúspěšnější mohou bez problému přidávat minimálně dva články každý pracovní den. Je to také dobrá motivace pro ostatní. Čím kvalitnější články budete psát, tím více lidí dostane šanci se o nich dozvědět.

Zrušeno pro nedostatek zájmu a spam

Jak jste určitě postřehli, v oblasti českých a slovenských linkovacích serverů panuje docela velká konkurence, takže se není co divit, když minimálně dva servery na nějakou dobu či natrvalo přerušily svou činnost. Týká se to spamem zaplaveného www.cojenoveho.cz. Situace na tomto serveru došla do té míry, že všelijakých spamů s odkazy na Viagru, pornostránky a další „zajímavosti“ převýšily počet odkazů na skutečné články.

Fungovat přestal také slovenský server www.redmedia.sk. Jiný slovenský server NoDaj.sk trpí na nedostatek uživatelů. Seznam článků přidaných v uplynulém měsíci je úplně prázdný. Slibně se rozjíždí český server Bookmarky.cz. Jeho povedené uživatelské rozhraní postavené na AJAXu je docela něco jiného, než má většina serverů, které nepřicházejí s ničím originálním, maximálně s úpravou výchozího vzhledu systému Pligg. Bookmarky.cz do konce října pořádají soutěž o MP4 přehrávač, stačí, když jim přivedete minimálně pět nových registrovaných uživatelů.

Copak se vám líbilo?

Novým projektem v oblasti linkovacích serverů je web vydavatelství Computer Press. Jmenuje se Líbilo se a čtenáři internetových magazínů Computer Pressu na něm mohou hlasovat, který článek se jim líbil nejvíce. Jde tak trochu o specialitu v porovnání s ostatními linkovacími weby. Na Libilose.cz se totiž objeví jen články od Computer Pressu, takže jde spíše o pomůcku pro zjišťování obliby článků než o skutečný linkovací server. I Libilose.cz je postaveno na systému Pligg. Více informací vám poví článek Co je Líbilose.cz?.

Co myslíte milí čtenáři Maxiorla, co vám v oblasti českých a slovenských linkovacích služeb chybí? Postrádáte některé funkce a vychytávky v porovnání se zahraničními weby? Nebo linkovací služby vůbec nevyužíváte?

Reklama

Komentáře

Ono to sice možná vypadá jako trochu nesmyslná otázka, ale podle mne je to základ. Třeba vybrali.sme už by podle mne nemělo tvrdit "sami rozhodněte, co bude na titulke", protože už zavedli cenzuru. Zavedení cenzury do těchto služeb podle mne znamená přiznání faktu, že jsou od začátku nastaveny špatně. Jinak by se jim nemohlo stát, že jsou zavaleny spamem nebo tapetama. Osobně používám defakto hlavně linkuj, tam je to řešené rozumně a navede mne to na spoustu zajímavých stránek, které bych jinak minul.

Maly cesky trh ukazuje, ze to s tim "trhem" neni tak slavne. Linkuj je snuska blbosti a spamu typu Atllanka nebo Dumfinanci, nijak se nevyviji a posledni jejich SQL Injection trvalo opravit 3 mesice. Ostatni sluzby zase dojizdeji na nedostatek navstevniku a Linkuj tak defacto vyhrava na tom, ze bylo prvni. Trh nevybira :) (No vlastne jo, ale to neni point prispevku...)

Na tomhle je dobře vidět, že Vybrali.sme se zavedlo přeci jen o krapet lépe a je tam i hodnotnější obsah a používá ho mnohem víc uživatelů. Samozřejmě jeho výhoda je v propojení s ostatními službami jako jsou blogy, kde ho Sme propaguje k používání, což Linkuj nabídnout nemůže

Možno som úplný blbec, ale pri klikaní na NoDaj.sk sa mi nepodarilo zobraziť tie články, o ktorých sa hlasovalo. Kliknem na nadpis, zobrazí sa nejaká pomocná stránka, ktorá je síce krátka, ale linku na článok som tam nenašiel. Kliknem na "read more" (dude, ever heard about localization?) a zobrazí sa tiež táto pomocná stránka. Ešte som chvíľu klikal, ale potom ma prešla trpezlivosť. Možno to vysvetľuje, prečo má stránka tak málo používateľov.

PS: Nie, nezaujíma ma, kam sa to vlastne kliknúť malo. Ak to nie je jasné na prvý pohľad, potom takýto web nemá šancu. Weby tohoto typu sú kriticky závislé od spolupráce čitateľov, a preto musia urobiť všetko možné, aby tá spolupráca bola čo najjednoduchšia.

A na diskofilílka (www.diskofil.cz) nikdo nemyslí...

Tak teď se to snad zlepší ;-)

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Nic jiného jsem si tímto malým spamem nepřál O:-) -;))

A co linkovací systém www.ctito.cz? Má vůbec šanci se ještě uchytit?

Pokud bude jeho autor spamovat diskuze a komentáře bez toho, aby se představil a pak uvedl svůj produkt, tak spíš spoustu lidí nasere ;-)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář