Popfly: více než online HTML editor od Microsoftu

Možná jste již slyšeli o technologii Silverlight, možná ještě ne. Tak či tak vězte, že ji lze jednoduše popsat jako odpověď Microsoftu na formát Flash. Zajímavou ukázkou Silverlightu, JavaScriptu a XML je online aplikace Popfly, díky níž si můžete vytvořit opravdu pěkné webové stránky s množstvím interaktivních prvků. Napsal bych, že to s Popfly zvládnete bez znalosti programování, nicméně pravda je taková, že minimálně víte, co děláte a chcete dělat.
Popfly, Silverlight
 
Bez Windows Live ID se k Popfly nepřihlásíte

Pomocí Popfly můžete vytvářet jak webové stránky, tak samostatné aplikace běžící na platformě Silverlight. Abyste mohli s Popfly začít pracovat, je nutné se přihlásit pomocí Windows Live ID jména a hesla.

Popfly, Silverlight

S Popfly vytvoříte webové stránky a aplikace na platformě Silverlight

Online webový editor a webové šablony

Po přihlášení je možné upravovat svůj vlastní profil, ve kterém vyplníte několik informací o sobě. Uvítací obrazovka vám nabízí spuštění online webového editoru nebo návrháře interaktivních aplikací. Editor pracuje ve vizuálním režimu a umožňuje vám snadno vytvořit webové stránky výběrem některé webové šablony z nabídky a úpravou obsahu.

Webový editor v Popfly pracuje ve vizuálním režimu a svým vzhledem se velmi podobá rozhraní MS Office 2007. Najdete zde základní formátování písma, výběr barev, práci s obrázky nebo tabulkami:

Popfly, Silverlight
 
Základní pohled na webový editor po spuštění

Popfly, Silverlight

Některé vlastnosti stránky, jako třeba hlavičku nebo zápatí můžete upravovat v samostatných dialozích

Popfly, Silverlight

Layout stránky si vyberete z rozbalovací nabídky ve stylu Office 2007

Popfly, Silverlight

Vzhled stránky vyberete pomocí některé webové šablony, kterou vám Popfly nabídne

Popfly, Silverlight

Upravit lze také vzhled hlavičky v závislosti na webové šabloně

Popfly, Silverlight

Umístění navigačního panelu lze také změnit pomocí výběru z nabídky

Popfly, Silverlight

Jednotnost barev zajistíte výběrem některého z nabízených barevných profilů

Snadná tvorba aplikací pro Silverlight

V nabídce funkcí webového editoru najdete možnost vložení připravených Silverlight aplikací, které si předem vytvoříte v samostatném návrháři. V prostředí Popfly jsou takto připravované aplikace nazývány jako Mashup. Z nabídky bloků reprezentujících jednotlivé funkčnosti přetáhnete položky do pracovního prostoru.

Popfly, Silverlight
 
Chcete na webu zobrazovat obrázky? Není problém.

Některé bloky slouží k získávání zdroje (RSS, obrázky, články), jiné k zobrazování získaných zdrojů (slideshow, bloky s náhledy obrázků, RSS čtečky…). Jakmile do pracovního prostoru přetáhnete jednotlivé bloky, pak je stačí klepnutím pospojovat k sobě a v režimu Preview si pak výsledek prohlédnout. Většinu bloků lze upravit v jejich nastavení po klepnutí na příslušný symbol po straně. V pokročilém nastavení pak máte plnou kontrolu díky možnosti úpravy programového kódu.

Popfly, Silverlight

Zajímavé zobrazení obrázků z Flickru vytvoříte bez potřeby cokoli programovat

Microsoft připravil několik základních stavebních kamenů pro vaše Silverlight aplikace tvořené s Popfly, množství dalších sdílejí uživatelé mezi sebou. Díky vyhledávání snadno najdete, co potřebujete. Jakmile svou aplikaci vytvoříte, nic vám nebrání ji vložit do připravené webové stránky a tu pak zpřístupnit ostatním návštěvníkům internetu.

Popfly, Silverlight
 
Přehled s projekty, které si vytvoříte s Popfly

Praktické využití pro každého

Aplikace, které si pomocí Popfly vytvoříte, je možné vkládat nejenom do webů tvořených v Popfly, ale i kamkoli jinam. Jakmile je totiž nasdílíte, nabídne se vám možnost zobrazení iframe po vložení do jakékoli jiné webové stránky, stažení ve formě gadgetu pro Windows Vista Sidebar a možnost přidání do Windows Live Spaces. Nejste tedy nijak omezeni tím, že web, který bude vaši Silverlight aplikaci využívat bude muset být umístěn přímo u Microsoftu.

Popfly, Silverlight

Své aplikace si můžete stáhnout třeba do panelu Windows Vista

Přehled odkazů souvisejících s článkem

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru