České a slovenské linkovací služby

Linkovacích webů, kam mohou čtenáři ukládat odkazy na zajímavé články a spolu s ostatními vložené články hodnotit, se poslední dobou objevilo hned několik. V zahraničí velmi oblíbené služby nejsou pro české a slovenské čtenáře internetu podle mého názoru až tak přitažlivé, protože až na výjimky pracují s anglickými texty. Připravil jsem přehled českých a slovenských linkovacích služeb, které vedou na stránky, u kterých nebudete mít problém porozumět jejich textu.

Linkuj.cz

Projekt Martina Snopka patří asi k nejznámějším portálům tohoto druhu na českém internetu. Po registraci můžete vkládat odkazy do celkem sedmnácti kategorií. U každého odkazu uvádíte adresu URL, odkaz na obrázek (dostupné se zobrazují automaticky k výběru kliknutím), název článku, jeho popisek, kategorii a jazyk. Po zadání se vám zobrazí náhled, a pokud se zadanou podobou odkazu souhlasíte, můžete jej přidat.

Linkuj.cz

Na titulní straně se zobrazuje několik nejlepších článků za posledních 24 hodin, volitelně si tento výběr zobrazíte i pro období posledních dvou dnů, týdne, měsíce a čtvrtroku. Kromě nejlépe hodnocených článků lze zobrazit nové záznamy a vytvářet si klan. To vám umožní zobrazovat články, které linkovali ostatní uživatelé s podobným vkusem, jak máte vy. Adresa je www.linkuj.cz.

Vybrali.sme.sk

Tento server je sice ve slovenské doméně, ale setkáte se na něm i s odkazy na české články. U nových příspěvků vkládáte URL odkaz na článek, jeho titulek, krátký popis a volíte jednu z patnácti kategorií. Na titulní stránce se zobrazuje výběr těch nejlépe hodnocených příspěvků. Přepnout se můžete také na nově přidané odkazy.

Vybrali.sme.sk

Na serveru nechybí vyhledávání, v bočním sloupci se snadno přepnete do kategorií, najdete zde také články, které získaly nejvíce hlasů za uplynulé dva dny. Adresa je vybrali.sme.sk.

Jagg.cz

Server Jagg.cz byl v poslední době hodně probírán v různých článcích, které se zabývaly jeho prodejem za poměrně zajímavou částku vzhledem k tomu, že server žije tak říkajíc svým životem bez větší potřeby do něj nějak zasahovat. Uživatelé si zde ukládají odkazy na články, které jim přijdou zajímavé, odkazy sdílí s ostatními uživateli a přidávají k nim tagy, tedy klíčová slova.

Jagg.cz

Nejnavštěvovanější články nejsou hodnoceny žádným bodováním, na titulní stránce je seznam tagů, tag cloud. Podle velikosti písma u každého tagu zjistíte jeho oblibu u uživatelů a můžete se prokliknout na odpovídající články. Ty lze třídit podle data, titulku nebo URL. Adresa je www.jagg.cz.

Zalinkuj.cz

Tento linkovací server se objevil nedávno. Vkládání článků je realizováno ve třech krocích. Nejprve vložíte URL článku, na který odkazujete. Poté upravíte titulek článku (přebírá se automaticky ze zadané URL), přiložíte vybrané tagy (klíčová slova), popisek a kategorii. Po nezbytném náhledu je nový odkaz přidán.

Zalinkuj.cz

Zajímavá je uživatelská sekce, kde kromě vlastních linkovaných článků najdete seznam komentářů, vzkazy a seznam spřátelených uživatelů. Podobně jako u Jaggu je zde na titulní straně zobrazen tag cloud, nicméně články jsou hodnoceny také podle toho, kolik uživatelů si je zalinkovalo. Web běží na jednom z volně dostupných open source řešení, bohužel některé části nejsou zcela přeloženy, a tak se na něm místy setkáte i s anglickými termíny. Adresa je www.zalinkuj.cz.

RedMedia.sk

RedMedia je nejnovější server z tohoto přehledu. Jeho grafika je ze všech nejjednodušší, nicméně je asi tím posledním, co uživatele u podobných služeb zajímá. Registrace je velmi rychlá, stačí zadat přihlašovací jméno, heslo s potvrzením pro kontrolu a hned můžete přidávat odkazy na články. Na tomto serveru mi poněkud vadil nízký počet kategorií, do kterých lze odkazy umístit. Technológie, Politika, Veda, Cestovanie, Šport, Zábava a Kuriozity podle mě stačí jen velmi obtížně. Adresa je www.redmedia.sk.

RedMedia.sk

Mediablog.cz

Zhruba v době, kdy se objevil web Zalinkuj.cz vznikl také Media Blog, který je postaven na stejném systému, nicméně některé prvky, jako je lišta pro přístup do nastavení profilu, má jinak umístěny. Vkládání nových odkazů je opět rozděleno do tří kroků, navíc je zde políčko pro kratší shrnutí obsahu linkovaného článku. U hlasování nedochází k problémům s JavaScriptem, které se občas vyskytovali u Zalinkuj.cz. Adresa je www.mediablog.cz.

Mediablog.cz

Nodaj.sk

Tento web má asi nejlépe zpracováno grafické rozhraní. Pryč je okoukaná hranatost a nudné barvy. Kombinace světle zelené a modré působí velmi příjemně. Už při registraci se setkáte s AJAXem, kdy je použit pro ověřování existence uživatelského jména. Opět však jde o systém převzatý a s nedokonalým překladem - setkáte se v něm s několika anglickými termíny. Líbí se mi barevné rozdělení kategorií. Poněkud nezvyklé je přepnutí na samostatnou stránku s odkazem po kliknutí z výpisu. U jiných systémů se spíše přepnete přímo na odkazovanou stránku. Adresa je www.nodaj.sk.

Nodaj.sk

Mojelinky.sk

Tento web je slovenskou obdobou české služby Jagg.cz Běží na setjném systému, nabízí prkaticky úplně totéž. Pro srovnání je zajímavé si prohlédnout rozdíly v nejčastějích tazích na českém Jaggu a zde na slovenském Mojelinky. Adresa je www.mojelinky.sk.

Mojelinky.sk

Bookmarky

Tato služba se od všech výše zmíněných odlišuje především dokonalou ukázkou AJAXu. Vše je maximálně rychlé, web má líbivé grafické rozhraní. Nejde tak o další obyčejnou instalaci systému Plig, ale o skutečně propracovaný web, kterému se jeho autor s největší pravděpodobností bude i nadále věnovat. To značí, že byste se na něj měli určitě podívat. Adresa je www.bookmarky.cz.

Bookmarky

Další linkovací weby

Následující už jen stručně a bez obrázku, nechci tu z toho mít kilometrovou stránku:

CoJeNoveho.cz - jednoduchý linkovací web, kde se bohužel setkáte i s množstvím spamu v příspěvcích

Mojelinky.com - online úložna odkazů na oblíbené stránky s možností jejich sdílení s veřejností. Pěkný design, zatím bez reklam (listopad 2007).

Topčlánky.cz - pěkný linkovací web s povedeným uživatelským rozhraním, který na rozdíl od některých jiných není jen neupravenou kopií Pliggu bez jakýchkoli úprav.

Víte o dalším webu?

Tento článek bude průběžně aktualizován, pokud objevím další český nebo slovenský web, který slouží k linkování článků. Pokud o nějakém víte, dejte bez obav vědět do diskuze pod článkem.

Stav k lednu 2008

Doplněno 17. ledna 2008. Aktualizovaný přehled českých a slovenských linkovacích služeb najdete na Maxiorlovi v novějším článku. Případné komentáře prosím k němu, diskuzi zde zamykám.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Určitě by sem měl patřit ještě www.mediablog.cz, vzniklý ve stejné době jako www.zalinkuj.cz. Na rozdíl od něj ale netrpí problémy s javaskriptem při hlasování.

návštěvník

ešte existuje http://www.nodaj.sk

návštěvník

NoDaj je na predaj!!!!!!
viď: http://www.onetwosold.sk/default1.asp?C=OTSHP

návštěvník

Teda tu:

http://www.onetwosold.sk/default1.asp?C=OfferDetail&IDOffer=35994735

návštěvník

Kto si este nenainstaloval svoj vlastny Pligg, nech tak urychlene ucini, zaregistruje nejaku panbohdaj domenu a rychlo propaguje svoju jedinecnost na ostatnych linkovacich sluzbach.

Ved ono to vobec nevyzera ako pokus skrabat sa prstami po lakti tej istej ruky...

Ja viem, netreba vam uberat entuziazmus a pocit, ze s tym prerazite, najma ak to ten Zandl predal za tolko penazi...

no a co ked to nevyjde, ved iba zaseriete internet dalsou zbytocnou sluzbou, ktorej zaciatok bude sprevadzany nezmyselnym sebapropagovanim sa jej "instalatora" priamo z jeho detskej izby.

keby ste sa aspon v informaciach o prevadzkovatelovi pochvalili kto ste, kolko mate rokov, co robite, pre koho robite a ine veci, ktore vam napr. oproti tomu Zandlovi alebo SME.sk chybaju.

A tym je iste postavenie na internete, solidnost, historia, hodnovernost a zaruka.

Profile picture for user Jan Polzer

naprostý souhlas, různé instalace Pliggu se nám tu množí jako houby po dešti. Hlasujte v anketě (na boku), který linkovací web se vám nejvíce líbí.

Jinak díky všem za příspěvky :-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Nejlepší je podle mě redmedia.sk/redmedia a linkuj.cz. Ostatní mi v drobnostech nevyhovují. Nejpoužívanější a současně nejnavštěvovanější je asi vybrali.sme

návštěvník

http://bookmarky.cz jsou též skvělou linkovací službou a navíc běží na vlastním systému.

P.S.: Ještě napíšu, že mám http://ivancice.net (mojí linkfarmu :-), zprovoznil jsem to hned dva dny po Zandlovi. Teď tam spamují jenom roboti a nějaký šílenec s odkazy typu "Ako sbaliť babu...", ještě chvíli to nechám a pak to prodám :-))

návštěvník

Myslím že pokud nic jiného tak Bookmarky.cz by určitě stály za screenshot. Zaměření na vlastní uspořádání záložek je docela přínosem. Fandím a věštím velkou budoucnost :-)

Profile picture for user Jan Polzer

Tento svůj zásadní omyl jsem už napravil. Bookmarky nejenže stojí minimálně za screenshot, ale stojí také za návštěvu a pravidelné používání :-)

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Chtěl jsem jen upřesnit k článku kde se píše "Zhruba v době, kdy se objevil web Zalinkuj.cz vznikl také Media Blog, který je postaven na stejném systému"

MediaBlog.cz vzniknul a fungoval o týden dříve :-)

domain: mediablog.cz
created: 20070228

domain: zalinkuj.cz
created: 20070305

Profile picture for user Jan Polzer

:-) Díky za upřesnění.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

návštěvník

Bookmarkovací, tedy česky asi záložkovací, služby spojované anglickým termínem „social bookmarking“, které umožňují sdílení odkazů na články apod., se nám začínají pomalu rozrůstat a rašit jako houby po dešti. A zvláště ty služby, které umožňují hlasování či jiné hodnocení příspěvků, zažívají nevídaný boom. Není jich ale na náš relativně malý český, respektive slovenský, „trh“ až příliš? Možná je právě redundance, a s tím související roztříštěnost uživatelů, prvním krokem k vyhubení tohoto fenoménu moderní doby webové. Je kvantita opravdu to, co potřebujeme?

http://magazin.softimage.cz/?p=195

návštěvník

Nová verzia www.mojelinky.com konečne spustená. Dalo nám to veľa práce, ale výsledok a reakcie užívateľov stoja za to. Venovali sme pozornosť každému detailu.
Žiadna reklama, bannery a nič podobné. Keďže internetové stránky sú dnes preplnené otravnými reklamami, tak aspoň u nás máte pokoj. Import & Export. Môžete importovať do ľubovoľne zvoleného adresára. Exportovať môžete zase ktorýkoľvek adresár – dobré ak chcete kamarátovi posunúť niektorú kategóriu záložiek a nie všetky záložky. Podpora favicon. Fórum. Moderné technológie: dynamické overovanie formulárov a doťahovanie stránok – AJAX. Vytváranie N subadresárov pre lepší prehľad v množstve záložiek. Vyhľadávanie a mnoho ďalších funkcií.
Veríme, že v rámci CZ a SK social bookmarking services sme zaujali, a to aj preto, že sme vytvorili niečo vlastné, inovatívne a nie open source nakopírované na server, ktorých je veľmi veľa, všetky sú na jedno kopyto – nič nové, stagnácia, všade samá reklama a nemáte záruku, že po roku ešte budú vôbec existovať.

návštěvník

Musím pochváliť, mojelinky.com sa mi naozaj páčia - je to dobré riešené, pekný dizajn - klubúk dolu. A asi jediná social bookmarking bez reklamy :-)

Važený autor, mohli by ste aktualizovať tento článok, lebo služby nodaj.sk a redmedia.sk už vymreli. Namiesto nich by ste mohli napísať recenziu na práve spomínané mojelinky.com

návštěvník

Následující už jen stručně a bez obrázku, nechci tu z toho mít kilometrovou stránku
No clanek by nemusel mít kilometr, kdyby z nej byli vyhozeny vymrele linkovaci sluzby :-DD

návštěvník

www.topclanky.cz jste neuvedl ve zdrojich. Pritom si myslim, ze maji nejlepsi uzivatelske prostredi a nejedou na pliggu... A udrzuji kvalitu clanku, je moznost i odebirat hlasy a hlasit spamy.

Profile picture for user Jan Polzer

No v době psaní článku jsem o nich nevěděl. Nicméně teď je mám od konce loňského roku v úkolehc, takže brzy se objeví článek s aktualizovaným seznamem a hlavně recenzí Topčlánků.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

 

návštěvník

Mimochodom su tu zbytocne screeny duplicitnych sluzieb ako mojelinky.sk & jagg.cz a tiez redmedia & zalinkuj. Ze sa im pan autor vobec venujete. Staci napisat projekt (zdroj) na ktorom su zalozene + odkazy. Nie to este robit recenziu :-D To len na margo dlzky tejto stranky. Nechapem co maju autori takychto "projektov" za lubom. Sluzby open source su ako parazity a stejnak na nich je plno SPAM-u a linky tam pridavaju tzv. "blogeri", co nevedia ani pisat, len chcu dosiahnut co to vyssiu navstevnost svojich biednych blogov

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru