Mapa světa virtuálně nejen ve 3D

V široké nabídce online aplikací ze sady Windows Live najdete také zajímavý nástroj určený k prohlížení mapy světa. Pracuje v běžném 2D režimu, kdy je k dispozici náhled v podobě běžné mapy nebo letecký pohled, případně tzv. hybridní mapa. Ovšem mapu světa si můžete přepnout také do 3D zobrazení. Jakmile si pak vybrané místo na zeměkouli přiblížíte a změníte úhel pohledu, uvidíte povrch země plasticky. Navíc ve vybraných lokalitách je k dispozici celá řada 3D objektů, takže se teoreticky můžete procházet městem v zahraničí, aniž byste vytáhli paty z domova.

Online aplikaci Live Search Maps, která běží na enginu Virtual Earth od Microsoftu, najdete na adrese maps.live.com. V základním rozvržení nabízí vyhledávací políčko, panel s výsledky vyhledávání a samozřejmě náhled na mapu světa, resp. zeměkouli. Vyhledávání dovede rozlišovat mezi obchodními informacemi (například názvy firem), jmény lidí, sbírkami a místy na mapě. Při vyhledávání míst dejte pozor, abyste byli přepnuti na volbu Locations. V opačném případě bude aplikace hledat například obchodní informace v zapadlé vesničce, nenajde je a bude to vypadat, jako by hledané místo nebylo na mapě.

Vyhledané místo je automaticky označeno na mapě. Pokud je takových míst více, pak si můžete vybrat z panelu výsledků. Ze stejného místa je možné nalezené údaje ukládat do tzv. sbírky, odkud je pak snadno zobrazíte i bez vyhledávání.

Live Search Maps

Praha se zobrazením na úrovni ulic

Mapa světa s různými pohledy

Práce s mapou je docela svižná a příjemná. Funguje zde bezproblémové ovládání pomocí myši. Kromě nástrojové lišty a jejích tlačítek můžete používat rolovací kolečko, klikání do mapy i kontextovou nabídku. V ní najdete funkce pro rychlou změnu náhledu. Mapa světa tak jde přiblížit na úroveň regionů, měst nebo ulic jedním kliknutím do nabídky. V nástrojové liště najdete přepínání mezi 2D a 3D režimem, zobrazení klasické mapy, letecké a hybridní. Nechybí tlačítka pro přibližování a oddalování mapy, otáčení směru pohledu a změny úhlu pohledu.

Live Search Maps

Místo na mapě z ptačí perspektivy

Ve vybraných městech jsou k dispozici údaje o dopravě. Ta je pak naznačena čtyřmi barvami, kterými mohou být zvýrazněny silnice na zobrazené mapě. Live Search Maps dovede vyhledávat spojení mezi různými místy. Můžete použít buď odkaz z hlavní nabídky nebo rychlé hledání spojení do některého místa v panelu výsledků hledání. V tom případě se vám automaticky vyplní cílové místo. Vybrat si můžete z nejrychlejšího a nejkratšího spojení, jsou-li k dispozici informace o dopravě, pak se jim hledání cesty dovede přizpůsobit. Samozřejmostí je záměna startu a cíle.

Live Search Maps

Vyhledání spojení a běžné zobrazení mapy

Výsledná cesta je znázorněna na mapě, aplikace také vytvoří itinerář s jednotlivými místy a vzdálenostmi. Bohužel pro české uživatele nebude překážkou ani tak absence české lokalizace, jako spíš nemožnost změnit udávané délky z mílí na kilometry.

Live Search Maps

Informace o dopravě se v ptačí perspektivě nezobrazují

3D mapa světa pro každého

Abyste mohli využívat 3D režim, je zapotřebí si nainstalovat příslušný doplněk do webového prohlížeče. Microsoft zde podporuje nejenom Internet Explorer, ale i Firefox, navíc vám při použití Firefoxu nabídne panel s nápovědou, jak postupovat (přidat server mezi důvěryhodné, stáhnout doplněk, nainstalovat jej...).  Pokud budete mít problém s XPI doplňkem pro Firefox, pak stačí pomocí nabídnutého odkazu stáhnout klasický instalátor, doplněk nainstalovat ručně a poté Firefox restartovat.

Live Search Maps

Plastické zobrazení povrchu díky 3D režimu

Aktuálně zobrazená mapa světa, resp. vybraná oblast má svou vlastní URL adresu, kterou sice nenajdete v adresním  řádku prohlížeče, ale můžete si ji vygenerovat pomocí funkce pro odeslání mapy e-mailem. Mapu lze jednoduše zobrazit ve formě stránky určené pro tisk, nicméně zde jde narazil na problém s tím, že je mapa zúžena a zdeformována.

Mapa na vašem webu

 

Pokud byste chtěli vložit služby Live Search Maps a Virtual Earth do svého webu, máte možnost tak učinit zdarma a hlavně legálně. Není tedy nutné pokoutně přebírat obrázky z různých mapových služeb a snižovat se k tomu, že z nich budete ve Photoshopu vymazávat vodoznak. Vše, co k využití map z Virtual Earth na svém webu potřebujete, je stažení prográmku MapCruncher. S jeho pomocí pak vytvoříte směs vlastní mapy z podkladového PDF nebo jiného vhodného formátu (obrázky, grafika) a mapy z Virtual Earth. Jak to může v praxi vypadat, se podívejte v MapCruncher Demo Gallery.

Live Search Maps

Ukázka interaktivního SDK pro Virtual Earth

Vývojáře bude určitě zajímat Virtual Earth Interactive SDK, s jehož pomocí můžete vytvořit zajímavé aplikace využívající mapu světa Virtual Earth. V interaktivním SDK najdete praktické ukázky zakomponování map do ASP.NET aplikací včetně ukázek zdrojových kódů pro konkrétní dema. Mě osobně pak zaujala ukázka sledování návštěvníků webu. Ukázky dalších aplikací najdete v galerii Virtual Earth.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

debilní komentáře, které nesouvisejí s článkem budu počínaje dnešním dnem mazat. Reklama na pojištění, která byl na místě tohoto komentáře, je první příklad takového zásahu.

Jan Polzer, Maxiorel.cz

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru